Mä en saa enää tuota 2.-ketjuakaan auki 😅
Eli kolmosketju auki, ja jännätään täällä vikaa päivää ja kerrotaan tuloksia.
Itse odottelen Diakin ja Metropolian hoitotyön tuloksia: Opintopolussa oli klo 8:00 vielä valinta kesken.
Eli kolmosketju auki, ja jännätään täällä vikaa päivää ja kerrotaan tuloksia.
Itse odottelen Diakin ja Metropolian hoitotyön tuloksia: Opintopolussa oli klo 8:00 vielä valinta kesken.
Vastaukset 140
Vanhimmat
En päässyt. Savonia amk
Kurjaa 😥 Mitä alaa hait opiskelemaan? Entä tuleeko tieto muuten jo sähköpostissa vai pitääkö kirjautua Opintopolkuun?
Laurean tuloksia odotellaan (th ja sh). Ei näy ei kuulu.
Odottelen Jamkiin sh, tt ja sossun tuloksia eikä vielä kuulu mitää
Kauppakorkean tuloksia odotellaan, näkyy edelleen opiskelijavalinta kesken..
Täällä odotellaan seamk ja jamk! 😱
Opintopolku kaatui 😂
Oamk odotuttaa vielä...
Onko joku saanut vastauksen Lapin AMK:n tuloksista?
Jamk, savonia lapin amk fyssarin tuloksia odottelen.... kauheeta tää oottaminen
mulle tuli metropolian tulokset 139 varasija🙈 oli minun kolmas vaihtoehto. onkohan mahdollista tulla silti kutsua ekaan tai tokaan vaihtoehtoon🤔 Sosionomiksi hain
Järkyttävä määrä varasijoja 🙄 paljonko siellä on aloituspaikkoja?
en osaa sanoa kun ei ollut mun ykkös vaihtoehto niin en ole ottanut edes selvää🤔
Lamk ja Hamk sosionomi tulokset tulleet....
Oamk vois pistää myös tuloksia tulemaan
Jamk sosionomi antaa odotuttaa...
Myös seamk ja samk..
Metropolian sh-tulokset opintopolussa!
XAMK sh ja päivätoteutus tulokset tulleet! Sisään mentiin :)
Jee, paljon onnea!! :)
Onko kukaan saanut Saimaan amkin tuloksia sotelista?
Kylläpä Diak, Centria ja Lapin amk antaa odottaa...
Oamk ja bioanalyytikkoon tipahti varasija 22.. en varmaan siis pääse mihinkään kun mun mielestä tuohon oli pienimmät pisteet ja se oli mun hakemuksessa sijalla 3..
Itsellä varasija 37 :( viime vuonna oli varasija 6 ja tänä vuonna tuntui helpommalta kokeet
joo, fyssarissa varasija 119...
Kukaan saanu joensuun amk tuloksii?
onko laureasta tietoa?
Ei ole...
En päässyt Vaasan yliopiston kauppatieteisiin :/
Vaasan maisteriohjelmissa vieläkin "valinta kesken".. Kyllä pidetään hulluja jännitykses, koko rahalla.
Tamkilta vieläkin ootellaan tradenomia ja sosionomia. Ärsyttävää!
Onko Kotkan tai Millekin Xamk:in Sosionomi päivätoteutuksesta tullut mitään?
Minulla lukee vähän omituisesti tuolla:
KotkaJa mikkeli: Et saanut opiskelupaikkaa. Valintakokeentulos hylätty
Taas Lahden ja Hämeenlinnassa lukee vielä vähän erilailla:
Et saanut opiskelupaikkaa. Valintakokeen tulos on hylätty.
Ja vielä lukee Valintatilanne Kesken kaikkien yllä....
En tainuut päästä
( Olen alempana 3 varasialla ja alinpana hyväksytty. )
Et ole saanut riittävästi pisteitä (esim. Yksittäisestä osiosta) valintakokeista, että olisit päässyt edes varasijalle. Eli sinua ei voida valita kyseisiin koulutuksiin missä lukee hylätty.
Oamkin tekniikan monimuoto-opintojen tulokset tuli. Pääsin sisään! 😊
Nyt ei päivittynyt enää mitään tietoja opintopolkuun, kun äsken koitin. Joko se on ylikuormittunut tai sitten ne ovat viimein saamassa tietoja sinne..
Samk monimuoto sosionomi varasija 25..
Hamk vieläkin kesken. Onkohan hyvä vai huono juttu? Moneltahan noi oikein tulee????
Mullakin Hamk vielä kesken..
Tamk! Vipinää puntteihin niinku olis jo!
Toimiiko muilla opintopolku? Mulla sanoo käyttökatkoa :(
Käyttökatkoa täälläkin herjaa, myös joku tollanen outo ilmoitus "kaikkia hakemuksia ei saatu ladattua koska taustapalvelu käynnistyy, yritä hetken kuluttua uudelleen" tossa hakemuksen päällä. Aaa!
Oamk ja kaikissa varasija mitä hain.. paska..
OmaOpintopolussa: Kaikkia hakemuksia ei saatu ladattua koska taustajärjestelmä käynnistyy uudelleen.. Että on hiukksen ruuhkaa :/
Hei te ketkä ootte jo saanu tulokset, niin tuliko sähköposti heti, vaikkette saaneetkaan opiskelupaikkaa?
Ei oo tullut meiliin mitään, mutta kun otin paikan vastaan, niin siitä tuli heti ilmo meiliin.
Metropolia YAMK pääsin sisälle! Opintopolusta näin, sähköpostia ole vielä tullut.
En saanut opiskelupaikkaa turku amk:sta😩😩😩
Siellä on ihan kunnolla ruuhkaa kun huoltokatkoa pukkaa.
Pääsin Hamkiin !!!!!!!!jes!!!!!!!!!!
Jamk tuli, hyväksytty päivätoteutus sh ja toisella varasijalla toimintaterapeutiks!! en kestä
Yaaas jamk sosionomi päivätoteutus!!
Onko vielä joku paikka mistä ei ole tullut tuloksia?
Seamk, Samk sosionomi
Vaasan yliopisto maisteriohjelma kauppatieteet. ICT-muuntokoulutukseen oli ilmeisesti tullut jo tulokset ja kandi maisteri KTM myös.
Metropoliaaaaaa kertokaa jo!!
metropolian tulokset julkaistu! pääsin sisään (:
ah... varasijat kutsuvat. Metropoliaan osteopatiaan 1. varalla ja fysioterapiaan 12. varalla. Jos ei oo joukossa jotain lääkikseen tai oikikseen päässeitä, niin ei taida osua kohdalle. :(
Vielä odotellaan Laurean tuloksia... jos on päässyt Metropoliaan varasijalle, niin, ehkä on riittävästi pisteitä ainakin varasijoille.
meillä välissä 3hlö oon 16. varasijalla fyssariks :) ja laurea fyssari tokan sielt ei mitään vielä ja osteopaatti 3. vaihtoehto mut miks mulla näyttää kesken...
jos ne ei ole vielä saaneet ohjelmaan kaikkia varasijoja???
Villi arvaus.
Ootko hakenut aikaisemmin? Jos oot, niin onko hajua pääseekö kukaan varasijoilta sisään?
Nyt päivittyi Laurea fyssari.
Sinne varasija 51....
tarkotti näemmä sitä et mut oltii hyväksytty sinne laureaan! :)
Onnea!!!
Mitenköhän noi pistett menee, kun mulla oli Metropoliaan enemmän pisteitä ja laureaan varasija 51? Onko niillä joku eri painotus... Ehkä sulla on myös ekakertalaisen etu... No ois silti kiva, jos voit laittaa pistemäärän, jolla pääsit sisään. Kiinnostaisi tietää.
kiitos! joo olen ensikertalainen ja koepisteet 64 :)
Kiitos kovasti
Ja vielä kerran onnea tulevaain opintoihin!
Oikiksen tulokset tulivat juuri opintopolkuun! Sähköpostia en ole vielä saanut.
Tampereen yliopistosta edelleen KESKEN 😵🤬😖😫😜🤤
Tamk tradenomi tietojenkäsittelyä odotellaan....
Onko DIA-tulokset tulleet?
Jos DiAKia tarkotit niin ei oo kuulunut...:/
Ei näy vieläkään seamk! 😱😑😑
Diak hki tulokset tuli ja pääsin sisään!!!
Jyväskylän yliopiston tulokset tulivat ja pääsin sisään! 🙂
Lapin amk tulokset tulleet! Sosionomi opinnot kutsuuu jipiii
Onko kellekään tullu kareliasta tietoja?
Mulle tuli eilen. Nyt ei oo onneks enää kauaa odottelua, kohta ne tulee sullekin!
Mille alalle😱
Tietojenkäsittely. Minkä alan tuloksia odotat?
fyssarin
Lapin amkhon sosionomin opintoihin!! jee
Pääsin seamk!!!
Mikä ala??
Sh!!
Mäkin pääsin seamkiin sh!
Hohhoijaa.. Taidan lähteä tästä salille, menee ainakin pari tuntia mukavasti matkoineen siinä. Ehkäpä VY sitten olisi jo saanut dataa tauluun.
Vaasan yliopisto maisterihaku tullut, 3. varasija. Epätodennäköistä päästä siis enää, mutta eipä tuo haittaa. Ensi vuonna paperit sisään uudelleen :)
Höh, varasija 12 niin LAMK kuin Porvoon sh. Onkohan mitään saumaa päästä sisään...?
Lamkkiin on ainakin aika vastaavilla varasijoilta menty joskus sisään, älä menetä toivoa.
Joensuu karelia tulokset tullu
mikä ala?
Diak vastaukset tulleet ja sisään päästy 💪
Onko s.postiin kukaan saanut vielä ilmotuksia ??? Lähinnä metropolia ja laurea kiinnostaa 🙄 Terveisin yks joka unohti verkkopankki tunnukset kotiin....
Ei ole tullut vielä sähköpostiin mitään Metropoliasta vaikka tulos on ollut jo muutaman tunnin opintopolussa nähtävissä.
Joo ei sähköpostiin mitään. Molempiin kouluihin hain. Mulla lukee kaikki tulokset opintopolussa mut silti siellä lukee: opiskelijavalinta kesken. En usko mailin tulevan ennen kuin kesken vaihtunut pois mutta en tajua miksi lukee noin
10.varasija Pieksämäen Diakiin... enpäs heitä vielä kirvestä kaivoon. Soitin hakijapalveluihin ja joinakin vuosina on jopa em. varasijalta päässy.
Yliopiston ovet Jyväskylästä avautuivat, historia. Huoh, liian kauan kun viimeks ollut koulun puisella penkillä.
Itsekin pääsin tuonne! Siellä nähdään.
ensihoito lappeenranta varasija 10. millasilta varasijoilta sisään menty aikasempina vuosina?
Oulun yliopistoon Ttm -opintoihin, jos ja kun UEF maisterihaun 26.varasija ei taatusti tule riittämään
Jes oamk kätilö puolelle pääsin sisään
OAMK kätilö kutsuu myös minua :) tuloskirjettä odotellessa, omat pisteet kiinnostaa. En ole ensikertalainen...
Onko joku saanut tuloksia SAMK, sosionomi? Mikseiköhän tuloksia ole opintopolussa kuten muilla???
Jotku on saanu, mut mulla lukee vieläkin kesken..
Juu, mulla lukee nyt kun pääsin katsomaan että olen varasijalla 11 että ei kyllä tainnut opintopaikka aueta :(
Itellä lukee edelleen kesken :D Vähän samaa uumoilen, etten päässyt sisään.
Selventäiskö joku mulle? Päivittyykö varasijat opintopolkuun vai täytyykö niistä soittaa erikseen ja selvittää? Eli jos olen sijalla 8 ja vaikka pari antaa paikkansa pois niin muuttuuko opintopolkuun luvuksi 6 vai lukeeko siellä loppuun asti 8 vaikka tilanne olisi mikä, ja jos saisinkin lopulta paikan, tulee siitä erikseen viesti? :D
Kyllä ne päivittyy. Kannattaa odotella vielä, voi mennä heinäkuun loppuunkin ennen kuin lopullinen tilanne selviää.
Tilanne alkaa selkenemään kunnolla 10.7. jälkeen, kun paikan vastaanottaneet (viimeistään) ottavat paikkansa vastaan / luopuvat niistä. Ja kaikki varasijalta päässeetkään eivät ota paikkaa vastaan, joten paikkoja tippuu vielä sieltä
Mulla lukee tosiaan että varasija 11 ja kesken. Tästä uumoilen että varasija tippuu vielä kun valitut ovat jo valittu ja varasija voi vaan laskea :(
Jamk tradenomi varasija 12, niin pääseeköhän sisään enää :/
Itellä melkein sama ja kuumottaa ihan sikana. Joskus päässyt 15. Sijalta kuulemma
Onko muille tullu sähköpostia metropolialta? Mulla näkyi jo eilen opintopolussa, että pääsin bioanalyytikoksi, mutta ei ole tullut sähköpostia.
voisi tulla jo tänä iltana, kiinnostais pisteet :)
Seuraavaksi sitten sitä odottelemaan :D
no ei tarvinnu pitkään odotella :)
Ilmeisesti sitä sähköpostia ei sitten tulekaan, jos ei ole tullut valituksi :( Pankkitunnukset on kotona ja en pääse opintopolkuun. Sähköpostia ei ole tullut, joten tästä varmaan voi tulkita jotain :(
Mulle ei tullut spostia ja pääsin kouluun!
Tuleekohan sitä tuloskirjettä ny sit ollenkaa jos ei päässy mihnkää?☹️
Mulle tuli muutama tunti tulosten jälkeen yliopistolta joku kirje, missä mainitaan, että olet varasijalla, mutta pisteitä ei näy mistään. Ei kirjeestä eikä opintopolusta.
Vähän ennen puolta yötä tuli opintopolusta spostia ja tuloskirje oli näkyvissä myös opintopolussa. Siinä ei vaan näkynyt minun pisteitä eikä alinta hyväksyttyä pistemäärää. Silti olen varasijalla ja valinta on kesken. Ei kai auta kun kysyä suoraan hakijapalveluista huomenna.
Et ehkä avannut tuloskirjettä kunnolla. Siellä alhaalla ne tiedot on.
Kyllä avasin sekä puhelimella että vielä varmuudeksi koneella myöhemmin siltä varalta, että missasin ne pisteet jotenkin luurilla katsoessani. Pisteiden kohdalla viiva, alimpien hyväksyttyjen pisteiden kohdalla viiva. Hain maisterihaussa ja vain yhteen kohteeseen. Varasija on ilmoitettu kuitenkin numerona.
Mahtavaa, pääsin Jyväskylään opiskelemaan kasvatustieteitä.
Ei oo tullut sähköpostia eikä näy pisteet opintopolussa. Kieroa touhua. näkyy vain tila peruuntunut ja aloituspaikat täynnä
Laurea lohja sosionomin opinnot alkavat syksyllä!! 😍
Xamk terveydenhoitaja monimuoto 6.varasija, 25 paikkaa. Ei taida onnistua 😏
Pisteet olisivat riittäneet 3 paikkakunnalle ensihoitajaksi, vaan varasijoille mentiin kun en ole ensikertalainen.
Kai tässä on pakko protestina lopettaa verojen maksaminen siihen asti kunnes pääsee sisään niin selviää paremmin vitutuksesta :)
Tuloskirjeet on lähetetty kaikille uudestaan. Jotain hämminkiä hylkäysperusteissa. Toisessa ketjussa sanotaan, että tästä ollut jossain uutisissa, mutta itse en ole nähnyt. Uusi tuloskirje sen sijaan tuli. Onneksi hyväksytty vieläkin.
Ilmeisesti liittynyt siihen, kun systeemi on heittänyt automaattisesti omassa hakujonossaan hylätyn tai varasijoille jäävän hakijan seuraavaan hakujonoon ja sitä seuraavaan jne. ja sitten hylkäysperusteena on näkynyt sen viimeisen jonon (mihin hakija ei edes esim. pohjakoulutuksen vuoksi voi kuulua) hylkäyssyy. Esim. rollon oikiksesta oli tullut paljon hylkyjä syyllä "hakija ei ole saamenkielentaitoinen", koska joku hakujono oli saamenkielisille ja jos olit ruksannut hakemukseen saamenkieli Ei, niin automaattinen hylky tietysti just siitä hakujonosta. Jos tää hakujono sattui olla viimeinen, mihin järjestelmä hakijaa yritti sovittaa, niin se syy printtaantui kirjeisiin. Aiheuttaen hiukan hämmennystä ilmeisesti.
Näin itse tämän käsitin, korjatkaa toki jos meni ihan metsään.
Samk eh sisällä ollaan.
Hei. Onkohan mahdollista päästä Turun amk salon kampuksele sh monimuoto varasijalta 7?
..ee oo mahiksia piästä 7, seiskan kesarilla, pitäs olla, väh. 7.85. Minä pääsin arvosanoilla erinomainen, ja olin toka pääsykoe pisteissä, Eli olen "neitiosaava" sori sulle, mutta vuosi ja toinenkin, niin ehkä pääset????
-joo neitiosaava ei oo tainut osata oikein lukea. :D Kukaan ei ole puhunutkaan ka pääsystä.
Onko muita matkailualalle pyrkineitä? Olen Laureaan varasijalla 6, Lamk 3, Porvoo 5. Tämä oli perjantaina eli viikonloppuna en ole opintopolussa käynyt.
Onko varasijat liikuneet? Tämään opintopolun olisi pitänyt päivittyä..?
Ei mulla ainakaan :/
oli päivittynyt jo kasilta aamulla kun katoin
..siitä vielä, että vaikka ylioppilas todistuksen keskiarvo, pitäs olla keskim. 7, LUIT OIKEIN SEITSEMÄN JA KAIKKIEN AINEIDEN!!! Niin aikoinaan "tekussa" oli teknillisessä opistossa- ja koulussa. Silloin ne ois vertailukelpoisia kaikkialla suomessa!! Eeka kukaan voisi sanoa "mä" "kympin " oppilas tajusitteko, k-arvo 7-koulukun, koulu.? vastailkaa tähän!!!
Oamk ja toimintaterapian opinnot kutsuvat ensi kuussa! <3
pääsin 8. varasijalta opiskelemaan, aloituspaikkoja 24. tsemppiä vielä jotka odottavat varasijoilta! Mahdollista on päästä!
Tää vois jotain kiinnostaa, itselle iso apu sisäänpääsemisessä---> https://www.tori.fi/satakunta/Valmennuskeskuksen_soteli_matematiikka_48781184.htm?ca=18&w=3&last=1