Eihän nuo saa edes satoa aikaan enää. Täyttä haaskuuta. Korvauksia vain odotellaan ja annetaan peltojen kuivua. Pitäisi viljellä siellä missä se on kannattavaa, yhtä EU:ta tässä ollaan kuitenkin.
Vastaukset 19
- Jopasjotain
Kun olet mielestäsi fiksu, järjestä sadetta kuivana kautena. Varmaan siihen pystyt
- yhdellätuhannesta
kuinka monella viljelijällä on satovakuutus?
- EiOikeinSelviä
Onko firmaa, jolta sellaisen saa?
- leikkari
Höpönhöpö!
- TukienEhdoksi
onko sinulla satovakuutus?
- SullaMuutoksenAika
Mitäs jos alkuperäisen viestin kirjoittaja alkaisit boikotoida suomalaista ruokaa. Sitten pikkuhiljaa laajentaisit ulkomaalaiseen ruokaan...
- Viljelyfaktaa
Syön kyllä ulkomaista ruokaa enkä huomaa mitään eroa. Ulkomailla usein yhtä maukasta ellei maukkaampa ruokaa. Kyllä se viljely kannattaa tehdä siellä, missä sääolot ja osaaminen (esim. kastelu) on kunnossa. Suomalainen viljelijä ei osaa eikä sää suosi.
- gilsinek
Viljelyfaktaa kirjoitti:
Syön kyllä ulkomaista ruokaa enkä huomaa mitään eroa. Ulkomailla usein yhtä maukasta ellei maukkaampa ruokaa. Kyllä se viljely kannattaa tehdä siellä, missä sääolot ja osaaminen (esim. kastelu) on kunnossa. Suomalainen viljelijä ei osaa eikä sää suosi.
höpönhöpö!
- Viljelyfaktaa
gilsinek kirjoitti:
höpönhöpö!
Et vaan ajattele tätä asiaa EU:n tasolla. Sieltä ne rahatkin tähän harrastukseen tänne tulevat. Onneksi loppuu kohta tukiaiset
- suominousuun
Milloin ne nyt loppuu? Hame Jopahan lopettaa ne joka vuosi, tosin tukiaisethan se lopetti, mutta korvauksiahan lisätään rajusti, koska ovat korvauksia, eivät kaupungissa elävien makoilu tukia, aktiivimalli 2 toimeen ja kolme kehitteille.
- onjapysyy
Viljelyfaktaa kirjoitti:
Et vaan ajattele tätä asiaa EU:n tasolla. Sieltä ne rahatkin tähän harrastukseen tänne tulevat. Onneksi loppuu kohta tukiaiset
Nyt et tunnu ajattelevan koko maailman tasolla.....Maatalouskorvaukset on ja pysyy!
- eehhh---
Viljely pitäisi lopettaa kaikkialla EU:ssa jos hinnalla mitataan. Ilman tukia viljely ei ole kannattavaa millään alueella EU:ssa, jos halvinta haetaan niin ruoka pitäisi tuottaa alikehittyeneistä maista missä ilmasto otollisempi ja työvoima halvempaa.
- näinvastuullisesti
Eikä haittaa, vaikka paskoisivat ympäristönsä, käyttäisivät hormooneja, halal-teurastuksena ja mätää lihaa markkinoille, kuten jopan herkkuja brasseista.
- sitäseon
SE on hyvä että saavat pellotkin välillä huilata ja villiintyä.
- ireaparakki
Mettälle vaan kaikki, sitä tikku-viinaa y.m. biotuotteita kun puusta tehhään, niin sen hiivan valakuaiset sitten syömmä. Ja viinan juomma, jos autolta jää yli.
- hopooohopohopo
Eikös herroilla ole suunnitelmissa siirtää maatalous lämpimiin maihin.
suomessa olisi vain metsätaloutta.- ireaparakki
Eiku lämpö siirtyy tänne. Niinkuin kesällä jo tapahtui. Eikä ole hyvä sekään.
- fghgfhgfh
Ruokakin vain sellaista jos se loppuu niin kadulle lähtee sekä herrat että narrit ja tuelle pidetään kansa hiljaa.
- veron-maksaja-vaan
Aloittaja on oikeassa, puoliksi.
viljely on puolitetta, ei ole mitään järkeä että eu ja suomi tukee viljaa ja maataloutta ja sitten sitä kalliisti tuettua viedään ulkomaille halvalla.
kannataa miettiä paljonko naapurimaahankin viedyssä valion tuotteessa on meidän verovaroja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051790
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS491460Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451260Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita176868Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13810- 48752
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40656