1oo oireen nainen

Kuulisin´miellelläni erilaisista oireista esim.oksentelusta hormoonikorvaus hoidon aikana.Kuumeilusta.väsymyksestä,haluttomuudesta.huomiokyvyn puutteesta,hikoilusta ja sitä rataa.Oireita riittää.Itse olen onnistunut kerämään kaikki.
41349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannattaa keskustella oman gynekologin kanssa lääkevalmisteen vaihdosta toiseen vähemmän sivuvaikutuksia aiheuttavaan vaihtoehtoon.Jotkut joutuvat kokeilemaan useitakin valmisteita ennekuin sopiva löytyy.Oletko kokeillut joogaa vaihdevuosiongelmiin lääkityksen ohella?Jossakin terveyslehdessä naisgynekologi suositteli joogaa, vaikutukset eivät tietenkään näy heti vaan pitkällä aikavälillä.Työssäni kuulen asiakkailtani em.ongelmista ja kaikille yleensä on hoito löytynyt, vaikka sitten monen kokeilun kautta.

Äänestä

on noin paljon sivuoireita niin jätä nyt ihmeessä se lääke.
Olen kokeillut neljä erilaista ja tiedän että voivat olla niin erilaisia.Hormonihoidon tarkoitushan on parantaa elämänlaatua eikä' pahentaa sitä.Alussa voi olla pientä häikkää, mutta parin kuukauden päästä tietää kyllä että sopiiko lääke vai ei. Minulle tuli yhdestä kauhea migreeni. Gyne vaan käski jatkaa, mutta eihän se päänsärky loppuntut. Jouduin turhan kauan kestämään sitä.Hän vaan tokaisi että voihan se migreeni johtua muustakin, mutta hormoneista se oli.
Yleensä hormonihoito on poistanut migreeniä.Tänään olen tyytyväinen, minulla on vuodoton hoito ja voin kaiken puolin hyvin.

Äänestä

Pyydä Angeliq -valmiste.

Uusi, tosin Suomen markkinoilla, mutta maailmalla testattu (Kauneus ja Terveys -lehden artikkeli), ja havaittu : luonnonmukaisemman keltarauhashormoninsa ansiosta turvotukset vähenevät - myös verenpaine laskee vuositasolla.

Itse koin helpotusta jo kahden kuukauden käytön jälkeen - itse pyysin vaihtoa.
Trisekvens turvotti, eikä edes auttanut kuumiin aaltoihin - enää.

Äänestä
  • Kaikki hormoonit on jo kokeiltu myös mieliala lääkke on kokeiltu,ihme kumma cipramil ainoana vei hikoilun pois.vaihdevuodet hyökkäsi päälle -99 aivan varoittamatta ja sen jälkeen onkin ollut aika rumba.Kokemuksesta tiedän,että vaihtakaa ihmeessä lääkäriä jollei auta monet lääkärit eivät ymmärrä.Itselleni on jopa ehdotettu syntymämasennusta mutta pyydetty labrakoe näytti aivan jotain muuta eli hormoonit alhaalla.En käytä tällä hetkellä hormooneja menossa homeopatille sydän tykyttää vieläkin,mutta hirressäkin tottuu olemaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pippuri kirjoitti:

Kuulisin´miellelläni erilaisista oireista esim.oksentelusta hormoonikorvaus hoidon aikana.Kuumeilusta.väsymyksestä,haluttomuudesta.huomiokyvyn puutteesta,hikoilusta ja sitä rataa.Oireita riittää.Itse olen onnistunut kerämään kaikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu