Moikka!!
Vasemmassa korvassani on sellainen nakutus/koputus aina iltaisin kun menen nukkumaan ja autot ajaa ulkona ohi, samanlainen nakutus kuului myös kerran kun kävin musiikkikaupassa, en pystynyt olemaan siellä. Auton joutokäynti myös nakuttaa.
Tietääkö kukaan mikä auttaisi, lääkärissä en ole vielä käynnyt, mutta menen kun uskallan!
Nakutus/koputus korvassa???
8
17245
Vastaukset
- tyyris tyllerö
Sitä kutsutaan tinnitykseksi. Haeppa GOOGLE kautta tinnitys -paljon selsotusta tuosta ikävästä korvien vinkumisesta. HUOM samanlaisia oireita myös verenpaineessa. Käyppä terveyskeskuksessa.
- -minä-
Eikös tinnitys ole korvien soimista, verenpaineeni on aina hyvä.
- perhonen
...on kanssa joskus tollasta, mikäli ymmärsin oikein, mitä hait takaa. Siis sellaista nakutusta/pulputusta, mikä kuuluu tiettyjen äänien yhteydessä. Oon päätelly, että se johtuu korvien rasituksesta ja yrityksestä suojella kuuloa liian kovilta ääniltä. Voi olla, että olet herkistynyt jollekin taajuudelle, eivätkä korvasi kestä sitä edes hiljaisena. Mulla tota esiintyy silloin, kun korvat tuntuu rasittuneilta ja on muutenkin sellainen olo, että haluaisi olla vain hiljaisuudessa.
Oletko altistanut kuuloasi melulle? Jos käyt keikoilla tms., kai muistat käyttää tulppia?
Ei kannata varauksetta uskoa tätä mun selitystä, koska nää on osittain arvailuja. Käy ihmeessä lääkärissä.- mieee
Mulla on vaikka mitä ollu/on korvissa, mutta antaa olla, jos ei häirää..Mulla rahisee välillä yms:)
- Mikäs se
mieee kirjoitti:
Mulla on vaikka mitä ollu/on korvissa, mutta antaa olla, jos ei häirää..Mulla rahisee välillä yms:)
sitten mahtaa olla, kun korvassa kuuluu ihan selkeä metallinen kellon tikitysääni. Aiemmin kuului toisesta korvasta ja nyt tuntuu kuuluvan toisesta. Kuuluu hetkellisesti, jonkun minuutin, ei jatkuvasti.
Siis iha nsellainen ääni, kun pitäisi kelloa korvalla ja kuulisi sen tikityksen, mutta ääni "kuuluu" korvan sisältä.
Oh... tota sevyyden vuoksi kerron, etten mikään hullu kuitenkaan ole, joka kuulisi mahdollisesti omiaan. - Tiktokk
Mikäs se kirjoitti:
sitten mahtaa olla, kun korvassa kuuluu ihan selkeä metallinen kellon tikitysääni. Aiemmin kuului toisesta korvasta ja nyt tuntuu kuuluvan toisesta. Kuuluu hetkellisesti, jonkun minuutin, ei jatkuvasti.
Siis iha nsellainen ääni, kun pitäisi kelloa korvalla ja kuulisi sen tikityksen, mutta ääni "kuuluu" korvan sisältä.
Oh... tota sevyyden vuoksi kerron, etten mikään hullu kuitenkaan ole, joka kuulisi mahdollisesti omiaan.Mulla täsmälleen sama vika
- phonak
mulla oli vaikun aihetttama "ääntelyä" kunnes putsattiin...!! tinnity kyllä pysyi!!! :(
- pumpulipuikottelija
Minun korvissani on jo jonkin aikaa kuulunut välillä sellainen samanlainen ääni kuin veden alla hakkaisi kiviä vastakkain se ei oikein ole tikitystä ,muistuttaa tosiaan enemmän lapsuudessa tehtyjä kujeita vedessä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637