Olen eronnut mm. väkivallan takia kuusi vuotta sitten kaksisuuntaista sairastavasta miehestä. Lisäksi hänellä oli/on narsismiin taipuva luonne diagnosoituna. Jonkun aikaa jatkuneen hiljaiselon jälkeen on vainoaminen alkanut jälleen. Mitään yhteyttä en kyseiseen henkilöön ole pitänyt enkä pidä. Miten tähän pitäisi oikein suhtautua ja mitä on luvassa? Jos mania vaihe on menossa, pitääkö pelätä väkivaltaa? Poliisille on kyllä tehty ilmoitus, mutta en voi pelossakaan enää elää. Osaisiko joku neuvoa.
Kaksisuuntainen ja vaino
9
2044
Vastaukset
- itsekinvainottu
Vaikea on tilanteesi. Onko Suomessakin niin, että ensin on tapahduttava jotain todella pahaa, ennen kuin saa apua mistään?
- Juoksejokuuseen
Aloittaja: onko sinulla mania päällä?
- Laadustakyllämaksais
Olis hienoa, jos voisikin soittaa johonkin muuhum paikkaan kuin poliisille, olisi vaikka joitain yksityisetsivä-vartijoita, jotka osaavat myös profiloida vainoajia, että miten homma luultavasti etenee ja mitä metodia kannattaa soveltaa. Tekisivät myös ilmoitukset poliisille ammattitaitoisesti, niin monta kertaa että alkaa jo setien vierailut väsyttää ja vapisuttaa.
- saatrauhan
Aloittaja yritä saada lähestymiskielto. Kirjaa ylös kaikki miten tuo vainoaja ottaa yhteyttä, tai kyttää menemisesi. Niistä on suuri apu lähestymiskiellon hankinnassa.
Hei,
Hienoa, että olet lähtenyt hakemaan vastauksia kysymyksiisi. Ikävä kuulla, että olet joutunut vainoamisen kohteeksi. Hyvä, että olet tehnyt ilmoituksen poliisille. Jos sinulla on aihetta pelätä kyseisen henkilön uhkaavan henkeäsi tai terveyttäsi, on sinulla mahdollisuus hakea lähestymiskieltoa.
Lähestymiskieltoa voi hakea kuka tahansa, joka pelkää turvallisuutensa puolesta. Lähestymiskieltoa varten on tärkeää kirjata muistiin tarkasti tapahtumat ja kerätä mahdolliset todisteet lähestymiskiellon tueksi. Täältä löydät tarkemmin tietoa lähestymiskiellosta https://www.riku.fi/fi/oppaat ja ohjeet/lahestymiskielto/.
Voit olla yhteydessä Rikosuhripäivystykseen saadaksesi apua ja lisätietoa. Rikosuhripäivystyksen lähimmät palvelupisteet löytyvät osoitteesta https://www.riku.fi/fi/yhteystiedot/. Halutessasi voit tulla juttelemaan asiasta myös Rikosuhripäivystyksen chattiin, joka on auki arkisin 9-15 ja maanantai-iltaisin 17-19 osoitteessa www.riku.fi.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys- provojoopa
Höpiset omiasi. Aloittajan provo.
- Höhlä
Moi , mietin vain, että jos puoliso pettää, niin miksi ei koe vihaan puolisoa ja pettävät kohtaan vaan altaan suunnittelemaan omaa itsemurhaa . Aika jännä juttu 😯
- Bipo1
Epäilen että tuo vainoaminen (ja aiempi väkivaltaisuus) johtuu narsismista eikä maniasta. Sinuna hankkisin lähestymiskiellon joka tapauksessa. väkivaltariski on kyllä olemassa, kun hän on aiemminkin ollut väkivaltainen. Väliaikainen muutto turvakotiin on yksi vaihtoehto.
- rosenlew1
Hei "pori" jos ja kun olet nimimerkistä päätellen Porista niin minäkin olen, olisi kiva jutella lisää tästä epämiellyttävästä asiasta? Oletko vielä kuulolla autan sinua jos ja kun vielä tarvitset apua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470