Olen eronnut mm. väkivallan takia kuusi vuotta sitten kaksisuuntaista sairastavasta miehestä. Lisäksi hänellä oli/on narsismiin taipuva luonne diagnosoituna. Jonkun aikaa jatkuneen hiljaiselon jälkeen on vainoaminen alkanut jälleen. Mitään yhteyttä en kyseiseen henkilöön ole pitänyt enkä pidä. Miten tähän pitäisi oikein suhtautua ja mitä on luvassa? Jos mania vaihe on menossa, pitääkö pelätä väkivaltaa? Poliisille on kyllä tehty ilmoitus, mutta en voi pelossakaan enää elää. Osaisiko joku neuvoa.
Kaksisuuntainen ja vaino
9
2028
Vastaukset
- itsekinvainottu
Vaikea on tilanteesi. Onko Suomessakin niin, että ensin on tapahduttava jotain todella pahaa, ennen kuin saa apua mistään?
- Juoksejokuuseen
Aloittaja: onko sinulla mania päällä?
- Laadustakyllämaksais
Olis hienoa, jos voisikin soittaa johonkin muuhum paikkaan kuin poliisille, olisi vaikka joitain yksityisetsivä-vartijoita, jotka osaavat myös profiloida vainoajia, että miten homma luultavasti etenee ja mitä metodia kannattaa soveltaa. Tekisivät myös ilmoitukset poliisille ammattitaitoisesti, niin monta kertaa että alkaa jo setien vierailut väsyttää ja vapisuttaa.
- saatrauhan
Aloittaja yritä saada lähestymiskielto. Kirjaa ylös kaikki miten tuo vainoaja ottaa yhteyttä, tai kyttää menemisesi. Niistä on suuri apu lähestymiskiellon hankinnassa.
Hei,
Hienoa, että olet lähtenyt hakemaan vastauksia kysymyksiisi. Ikävä kuulla, että olet joutunut vainoamisen kohteeksi. Hyvä, että olet tehnyt ilmoituksen poliisille. Jos sinulla on aihetta pelätä kyseisen henkilön uhkaavan henkeäsi tai terveyttäsi, on sinulla mahdollisuus hakea lähestymiskieltoa.
Lähestymiskieltoa voi hakea kuka tahansa, joka pelkää turvallisuutensa puolesta. Lähestymiskieltoa varten on tärkeää kirjata muistiin tarkasti tapahtumat ja kerätä mahdolliset todisteet lähestymiskiellon tueksi. Täältä löydät tarkemmin tietoa lähestymiskiellosta https://www.riku.fi/fi/oppaat ja ohjeet/lahestymiskielto/.
Voit olla yhteydessä Rikosuhripäivystykseen saadaksesi apua ja lisätietoa. Rikosuhripäivystyksen lähimmät palvelupisteet löytyvät osoitteesta https://www.riku.fi/fi/yhteystiedot/. Halutessasi voit tulla juttelemaan asiasta myös Rikosuhripäivystyksen chattiin, joka on auki arkisin 9-15 ja maanantai-iltaisin 17-19 osoitteessa www.riku.fi.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys- provojoopa
Höpiset omiasi. Aloittajan provo.
- Höhlä
Moi , mietin vain, että jos puoliso pettää, niin miksi ei koe vihaan puolisoa ja pettävät kohtaan vaan altaan suunnittelemaan omaa itsemurhaa . Aika jännä juttu 😯
- Bipo1
Epäilen että tuo vainoaminen (ja aiempi väkivaltaisuus) johtuu narsismista eikä maniasta. Sinuna hankkisin lähestymiskiellon joka tapauksessa. väkivaltariski on kyllä olemassa, kun hän on aiemminkin ollut väkivaltainen. Väliaikainen muutto turvakotiin on yksi vaihtoehto.
- rosenlew1
Hei "pori" jos ja kun olet nimimerkistä päätellen Porista niin minäkin olen, olisi kiva jutella lisää tästä epämiellyttävästä asiasta? Oletko vielä kuulolla autan sinua jos ja kun vielä tarvitset apua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12710462
- 525060
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422261Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052078- 281976
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131611Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411432Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta281093Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311041Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987