Ateisti teologisessa?

mitätehdä2

Onko teologisessa opiskelu millaista? Olen ateisti/agnostikko ja minua kiinnostaisi uskontotieteiden opiskelu. Mietityttää vain teologiseen hakeminen, että kuinka paljon siellä on kristinuskon sisäistä opetusta ja kuinka paljon tieteellistä tutkimusta? Ja ovatko kaikki teologisen opiskelijat uskossa tai pappislinjalle hakeutuvia? Sinänsä kristinuskon opiskelu ei haittaa, on erittäin mielenkiintoistakin, kunhan se ei vaan ole raamatun lukua ja jakeiden opettelua ilman mitään tutkimusta mikä siihen liittyy (tai vaikka sosiaalipsykologista katsantaa). Oletan että tätä ei teologisessa opiskelu ole?

Uskontotieteitä voi jonkin verran kai opiskella Helsingissä kulttuurin tutkimuksen puolella? Olisiko se parempi vaihtoehto?

10

2195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FMFM

      Teologiseen hakemisessa ei kysytä kirkon jäsenyyttä eikä varsinkaan uskovaisuutta. Opiskelijoiden joukossa on kaikkia, toki uskovaisia on suhteellisesti enemmän kuin muissa tiedekunnissa. Kaltaisiasi uskonnoista kulttuurina kiinnostuneita ateisteja löytyy varmasti.

      Teologinen tiedekunta ei ole raamattukoulu eikä lähetystyömaa vaan asiallinen tiedekunta, jossa tehdään tieteellistä tutkimusta. Toki kristinuskon näkökulma on keskeinen papiksi tai muuten ev.lut. kirkon työhön aikoville. Muille on muita linjoja.

      • vihafm

        Ohjaako sinua henki, oletko nähnyt enkeleitä.


    • Khgtow

      Ei mitään merkitystä omalla tunnustuksella. Porukkaa on teologisessa on kaikenlaista. Sama kun opiskelisi historiaa yliopistolla. Toki raamatuntutkimuksen (eksegetiikka) pääaineessa on varmasti porukkaa uskovaisista perheistä keskimäärin enemmän. Mutta opetus on siinäkin aivan samanlaista historiallisten tekstien tutkimusta kun muu tekstitutkimus. Uskontotiedettä opiskellaan yhdessä humanistisen tiedekunnan opiskelijoiden kanssa. Siellä aiheet ovat jo paljon monimuotoisempia. Toinen tekee gradua terrorismista uskonto psykologisesta näkökulmassa toinen taas tutkii viikinkejä. Mielenkiintoista on opiskelu teologisessa. Työllisyys mietityttää.

      • poliittinenuskomus

        oula o o oouulaa sama kun opettaisi historiaa poliittiselta kantilta.


    • Jos_vaikka_näin

      Riskinä on noillaspekseillä uskoon tulo tiedon lisääntyessä, mutta se ei liene haittaa. Hyviä saarnamiehiä kaivataan aina.

    • Anonyymi

      Olen uskonnoton ja valmistuin vuosi sitten teologian maisteriksi hyvillä arvosanoilla. Voin suositella tutkintoa lämpimästi, opiskelin paljon sivuaineita myös muissa tiedekunnissa (valtsika, käyttäytymistieteellinen, humanistinen) ja teologisessa oli mun mielestä usein paras opetus - siihen panostettiin paljon ja kurssit koostuivat muustakin kuin pelkistä kalvosulkeisista (mutta toisaalta ei ollut mitään kamalaa näytelmää, laulua, leikkiä ja tanssia että sellaista järkevää työskentelyä kuitenkin :)

      Uskonnottomuus ei haitannut tai helpottanut opintoja (toki sellaiset eksistentiaaliset kriisit joita jotkut tosi syvässä uskossa olevat kaverit koki jäi itseltä väliin mikä lie ihan hyvä), eikä missään kukaan kysynyt mun uskonnollisuudesta tai uskonnottomuudesta mitään. Kaveriporukassa tietysti saattoi tulla arjessa esiin, että ei ole samoja jouluperinteitä tmv. kuin muilla.

      • Anonyymi

        Teologiaa opiskelen yksityisesti, ihan teoria tasolla. Avaa näkemyksiä elämään.


      • Anonyymi

        Hiukan ihmetyttää, mitä ei-uskovainen tekee opintojen jälkeen. Kirkon hommiin hakeutuminen olisi valheessa elämistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hiukan ihmetyttää, mitä ei-uskovainen tekee opintojen jälkeen. Kirkon hommiin hakeutuminen olisi valheessa elämistä.

        Niistä tulee kaiken maailman konsultteja ja kauppiaita, valokuvaajia ja joutenolijoita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niistä tulee kaiken maailman konsultteja ja kauppiaita, valokuvaajia ja joutenolijoita.

        Risti ja sen ymmärtäminen on uskon tärkeimpiä asioita. Tässä lisää. https://www.reddit.com/user/pentoikk


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1984
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1450
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1394
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1127
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1046
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      973
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      824
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      815
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      805
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      765
    Aihe