Tervehdys taas minulta!

Ruuneman

Täällä istun tablettini edessä, rispaantuneissa kalsareissa ja kirjoitan.

Edustusasua ei täällä tarvittanekaan, hyvää ja ystävällistä mieltä vain.

Mitäs jos yrittäisimme parempaa??. Juuko?

Tässä yhteydessä kiitän niistä sanallisista kultajyvistä joita itselleni on vuosien saatossa joskus kohdennettu.

Sanat saattavat iskeä mieleen kuin myrkkynuolet tai "vieriäsydämeen kuin pukin kakat kalliolla" Sanonta lainattu!

5

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkupukki

      Aika rispaatunutta on sitten sosiaalinen elämäsikin , johtuen paljolti peli- ja muista riippuvuuksista.
      Tuo rehellinen kertominen onkin hyvä, vaikka asettaa se aloituksen kannanottoon melkoisia vaatimuksia . Eihän siinä mitään, jokainen elää omaa elämäänsä, mutta ei itselläni ole tarvetta "parempaa" aikaansaada kuin mitä palsta ajoittain tarjoaa.

      Omat ratkaisunsa täällä netissä ,tekee meistä jokainen, minulla ne ovat jo selvät,...tietolähteenä ja sosiaalisten kontaktien helpohkona paikkana tämän koen.
      Kaikkeen en osallistu, pelejä en suosi minkäänlaisia, niiden mekaanisuus ja hengettömyys tuntuu romuilta.
      Nuorena Linnamäellä kokeilimme ystäväni kanssa jotakin älytöntä pikku nosturia, jolla piti koukata jokin esine, äsh,...pelkkää krääsää tarjolla minusta iso kasa. Miksi ei näppäryyttä siinä vaadittiin hieman, mutta sitä oli ennestäänkin, joten sattuman varaan oli turhauttavaa.

      • Lorenaa

        Sellaistahan on tämä vanheneminen, ystävät katoavat vanhainkotiin tai hautaan taikka hyvässä tapauksessa jonkun herran tai rouvan ketunrautaan. Yksinolemiseen tottuu, ei ole enää niin hanakka lähtemään entissin harrastuksiin.

        Kesäteatterissa menee ballaadi Saimaalla, kaunis Veera. Ei ole kaikki niinkuin ennen, oli siinä jotain hohtoa kun >Kauko Käyhkö lauloi sorahtavalla äänellä jonka kuulin "skimba-da-daa- kaunis Vee-raa......" MUtta nyt ei ole enää samaa soundia laulussa kun Käyhköllä.

        Oopperoita on tullut katsottua toisia jopa useampaan kertaan, kun tuo ikä kulkee kulkuaan liian nopeasti eteenpäin---uusia opperoita - suosittuaja ei niin vain ilmaannu esitettäväksi.
        Olen katsonut kauan SIdneyn oopperasta taltioituja opperoita jotka ovat toinen toistaan upeampia - niitä kulumattomia, ajanpatinoimia esityksiä todell upeita esityksiä. Uusi opperatalo valmistui Sidneyhin v. 1973. Mustalaisruhtinatarkin tuntui mielessä miltei uudelta, onneksi maailman oppertalojen upeita esityksiä on taltioitu elokuviksi ( ? ). Useimmat.

        Joitakin ohjelmia TV:stäkin voi nähdä - ovat oikeaa sielun hyväilyä, niitä katsoessa.
        --------
        Naisystäviä lähipiiristäni löytyy seuraksi asti, mutta miehet taitavat karttaa kaukaa ikääntyneet leidit. Mutta onko meistä kummastakaan iloa muussa kun siivotessa ja mattoja piiskatessa, kysyn vaan, samoja puheenaiheita kyllä aina löytyy, uskon niin.


    • sini.sirkku.ek

      Ollaan me aikamoisia 😊 inhorealistejä,..siivoamaan ja mattojen piiskausta! koskahan niitä piiskata tarttee, kun imurit on keksitty. höh
      Pursimiehen kadulta on jäänyt lapsuudenkodin kiviseinien kaiku paukkeesta millä rottinkisella tamppausvehkeellä paukutettiin niin maan peru....sti.

      Ei hyvä ihme, ihmisyys ja luonne menee naiseudessakin etusijalle, naiseuden, olkoon vaikka kuinka hemaiseva, jos sen lisäksi ei muuta ole kuin sen ylläpito, jää se omaan arvoonsa.

      Tapasin eilen suvun sotaveteraanin tuoreen lesken, kaupan hyllyjen välissä ehdimme hieman kosketella yksin jäämisen tunteita. " Ei edes meri tunnu enään miltään" sen tyhjiön jälkeen, totesi hän. Minä lohduttamaan sen olevan liian aikaista vielä. Vakuutin elämänilon palaavan jälleen, kun sen aika on.

      Äsken koin viehättävän hetken,..kuunnellessani aamupäivän jumalanpalvelusta, tajutessani jotakin tärkeää siitä, niin samassa pieni varpunen lensi riemukkaasti räpytellen ikkunani luona.
      Ihastuin näkyyn , pieni suloinen viestintuoja ja taas uudelleen, se tuli toistamaan riemukasta paikallaan räpyttelyä lähes kiinni ikkunassani 😊 Ei noin somaa voi unohtaa !

    • Makriina.ei.kirj

      Puutarhatöitä eilen ja tänään. Ruohon leikkaaja leikkasi nurmikon, mutta ei pensaiden alustoja. Huudatin trimmeriä ja kaivoin nurmikon näkyviin puskien alta. Koko piha näyttää kevyemmältä. Minun päivänliljani eivät kukkineet ollenkaan tänä kesänä. Mikähän niitä vaivaa. Lehtiä on kyllä ihan riittävästi, niin että eivät ne kuolemassakaan ole.
      Karsin kuivuneita oksia. Minulla on pieni luumupuu. Nyt näkyy ensi kerran raakileita. Toivotaan parasta.
      Pitäisi saada lisää soraa sisääntuloon. Saunio ja heinätupsut puskevat hiekan läpi. Muistan asian aina, kun en voi soittaa minnekään ja tilata. Koetan muistaa huomenna K-raudan. Kai ne voivat toimittaa säkeissä? En tiedä, mutta toivon.
      Meidän talon alla asuu kolme rusakkoa. Välillä ne pomppivat ihan jaloissa. Siili oli keväällä, mutta onkohan se joutunut riitoihin niitten rusakoiden kanssa, kun ei ole enää näyttäytynyt.
      Puutarha-asuni on suurin piirtein samaa luokkaa kuin Ruunella. Rispaantunut ja ikivanha. Vähän laajemmin sentään peittää kuin R:lla.
      Tervehdys minultakin, ja hyvää alkavaa viikkoa.

      • sini.sirkku.ek

        Ihana kuvaavaa tuo mökkielämä, kaikkineen. Miten tuttua tuo trimmerillä putsaaminen marjapensaiden ympäriltä ja lopulta nurmen kääntäminen juuret ylös, mutta koiranputki keksi aina keinon vallata alaa sieltä 😂 Sepeliä en ainakaan suosittele käytäviin, joskin se estää rikkakasveja, mutta ratisee ja rouhii jalkineita ja sattuukin paljaisiin jalkoihin alussa. Karkea sora varmaan parempaa.

        Tee Makriina ka-Rauta tarvikkeista lista, jonka laitat kännysi viereen, niin muistat.
        Miten hyvää terveydelle tuo työskentely tekeekään! Itsekin nautin puutarhan hoidosta, mutta en viihtynyt mökissä yksin kaikkine syystöineen. Siellä kun oli sääntöjen mukaan suoritettava työt, jollei tehnyt, sai yhtiö 3 vuoden kuluttua myydä paikan. En minä halunnut lapsia kaikkeen kysyä, eikä eläke riittänyt ulkoistamiseen, ja ison lukaalin ylläpitoon Lippajärvellä.
        Oli lopittava luopumaan, enään kun en jaksaisikaan montaa pihaa hoitaa.

        Kiva on silti kuulla Makriina Sinunkin pihajuttujasi, ja Ramoonan joskus. Hengessä mukana, heippa 😊


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe