Cmapkartta

Puutteessareimareiden

Ostin CMAP kartan plotteriini. Nyt kesän aikana olen huomannut että joitakin reimareita puuttuu, esim Porkkalassa Lähteelän satamaa lähestyttäessä ja Sommaröstrandia lähestyttäessä Tammisaaren lähellä.
Onko muut huomanneet puutteita vai liekö käyttäjässä vika?

12

1452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Ensimmäinen toimi vektorikartassa on zoomata isommaksi kuvaa. Jos reimari ilmestyy niin vika on käyttäjässä. Jos ei ilmesty niin karttamateriaali ei ole ajan tasalla.

    • PieniPiruVasempaan

      Käyttäjässä on vika.
      Yllättävän monet eivät osaa käyttää plotteria eivätkä tunne sen asetuksia. Zoomaus on vain yksi monista asetuksista, jotka vaikuttavat siihen, mitä ruudulla näkyy. Kannattaa lukea käyttöohje, vaikka tosimiehet eivät tekisikään niin.

      Osaamattoman käsissä plotteri on kuin partaveitsi apinalla.

    • eInkinen

      Vika on tavallaan käyttäjässä. Pitää ymmärtää että on myös ikäänkuin epävirallisia reimareita jotka eivät ole Trafin ja siten eivät myös heidän tietokannoissaan, joihin plotterien näkymät perustuu. Esim Lähteelän tapaus lienee sellainen.

      • Lähteelän reimarit, jos siis puhutaan niistä "sisäänajon" etelä-pohjoisviitoista, ovat kyllä ihan virallisia. Todennäköisesti kyse on nyt siitä, ettei aloittaja ole huomannut zoomata riittävän "lähelle" eli suurempaan mittakaavaan.


      • Minävaanuu

        Kyllä on zoomattu. Marineassa ,josta katan ostin sanottiin että on tullut kartasta muiltakin huomautuksia.


      • eInkinen
        10-14 kirjoitti:

        Lähteelän reimarit, jos siis puhutaan niistä "sisäänajon" etelä-pohjoisviitoista, ovat kyllä ihan virallisia. Todennäköisesti kyse on nyt siitä, ettei aloittaja ole huomannut zoomata riittävän "lähelle" eli suurempaan mittakaavaan.

        Niinpä taitaa ollakin. Olen aina ajatellut että ne pienempikokoiset tikut eivät ole "virallisia". iSailorin kartassa nuo näkyvät. Navionicsin webbinäkymässä myös näkyvät paitsi että osa niistä näyttäisi olevan jonkun käyttäjän lisäämiä. Sailmaten rasterikartassa niitä ei ole, mutta se ei liene yllätys. Ei niitä ole myöskään 0100100Merellä-appsin kartassa.


    • Tyrnäväntorpedo

      Plottereiden asetuksissa voi valita näkymän. Miniminäkymässä ei välttämättä näy kaikki väylämerkit. Laita päälle näkymä, jossa näkyy maksimi ja katso näkyykö sitten. Itse käytän Simradin plotterilla miniminäkymää, jossa usein näkyy vain toinen lateraalimerkeistä.

    • C-MAPbugi

      Täällä näemmä tiedetään asioita paremmin, mitä karttavalmistaja itse...
      Kyllä uudesta C-MAP:sta puuttuu väyliä ja merkkejä, jotka ovat näkyvillä online-kartassa. Ostin tuon Jeppesenin, kun en oikein tykästynyt Navionicsiin. Plotterissa on kuitenkin edelleen Navionics noiden puutteiden vuoksi. Puutteista olin yhteydessä Marineaan ja C-MAP:n kuluttajapalveluun. C-MAP:lta tuli vastaus, että kyse on bugista karttapohjassa ja pyysivät lähettämään kortin heille. Tapaus on vielä osaltani auki.

    • VuosikymmeniäVesillä

      Nämä lähes kaikki ulkolaisten toimittamat kartat mitä heidän lotterinsa käyttää on sellaisia suurinpiirtein karttoja jotka ei sovellu suomen vesillä ollenkaan tarkkaan navigointiin (turvalliseen liikkumiseen vesialueilla).

      Olen monet vuodet venemessuilla katsellut ja kysellyt noista ulkolaisista kartoista esittelijöiltä/myyjiltä ja kaikista on löytynyt vaikka minkälaisia puutteita ja paikkansa pitämättömiä tai olemattomia merkintöjä todellisuuteen verraten.

      Suomessa tehdyt meidän omat paperiset merikartat ja niiden tietojen parusteella tehdyt digitaaliset kartat on parhaita ja tarkimpia ja niihin on saatavissa helposti päivitykset ja muutokset sekä korjaukset.

      Lotterinne on lähinnä sellaisia pieniruutuisia leluja joista ei ole juuri muuta hyötyä kuin että niistä saa vain riittävän tarkan paikkatiedon koordinaatteina, mutta kartat on enemmän tai vähemmän paikkansa pitämättömiä ja surkeita.

      • KartoistaKeskustelija

        Eikös nyt näissä kirjoituksissa olisi ollut kyse kartoista ja lottereista? mitäs varten tämä asiantuntija 10-14 puuttu eri asioihin elikä näköön ?? ei tietääkseni näkö vaikuta mitenkään jos kartat on tehty puutteelsiksi tai virheellisiksi? vai onko kirjoitetun tai lukemisesi ymmärämisessä vikaa ?


      • Fufkfkffk
        KartoistaKeskustelija kirjoitti:

        Eikös nyt näissä kirjoituksissa olisi ollut kyse kartoista ja lottereista? mitäs varten tämä asiantuntija 10-14 puuttu eri asioihin elikä näköön ?? ei tietääkseni näkö vaikuta mitenkään jos kartat on tehty puutteelsiksi tai virheellisiksi? vai onko kirjoitetun tai lukemisesi ymmärämisessä vikaa ?

        Aika heppoisin perustein ylläpito näyttää poistavan viestejä sääntöjen vastaisena. Jos selvään provoiluun vastaa sarkastisesti, ei sen pitäisi olla peruste viestin poistolle. Tai sitten n. puolet tämän foorumin viesteistä ansaitsisi tulla poistetuksi.

        Asiaan: kyllä oman kokemukseni mukaan suurten valmistajien plotterit ja kartat ovat aivan kelvollisia navigointiin Suomen vesillä. Ei toki ainoana navigointivälineenä, vaan paperikarttojen rinnalla. Virheitä löytyy paperikartoiltakin. Ruudun koko on kustannuskysymys. Euroa tiskiin niin pinta-alaa riittää.


      • Tyrnäväntorpedo
        Fufkfkffk kirjoitti:

        Aika heppoisin perustein ylläpito näyttää poistavan viestejä sääntöjen vastaisena. Jos selvään provoiluun vastaa sarkastisesti, ei sen pitäisi olla peruste viestin poistolle. Tai sitten n. puolet tämän foorumin viesteistä ansaitsisi tulla poistetuksi.

        Asiaan: kyllä oman kokemukseni mukaan suurten valmistajien plotterit ja kartat ovat aivan kelvollisia navigointiin Suomen vesillä. Ei toki ainoana navigointivälineenä, vaan paperikarttojen rinnalla. Virheitä löytyy paperikartoiltakin. Ruudun koko on kustannuskysymys. Euroa tiskiin niin pinta-alaa riittää.

        Aivan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5876
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4605
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4362
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      93
      3753
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      62
      3303
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2359
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    Aihe