Pysykää hyvät ihmiset oikean lääketieteen parissa.
https://kotiliesi.fi/ihmiset-ja-ilmiot/ihmiset/tiina-kuoli-rintasyopaan-koska-valitsi-vaihtoehtohoidot/
Varokaa hörhölahkoja ja uskomushoitoja
8
393
Vastaukset
- Tiukastitiedettä
> ”Tarkoitan siis klinikoita, jotka toimisivat tiukasti näyttöön perustuvan tieteen periaatteilla....
Siis sen tutkitun 13%:n vankan näytön pohjalta! - Tiukkaatiedettä
> ”Tarkoitan siis klinikoita, jotka toimisivat tiukasti näyttöön perustuvan tieteen periaatteilla.....
Siis sen 13%:n vankan näytön pohjalta! - senytvaanonnäin
Lääketeollisuutta demonisoidaan turhan rankasti. Se on todellakin on johtanut, ja tulee johtamaan, monen ihmisen turhaan kuolemaan tai elinajan lyhenemiseen. Hyvänä esimerkkinä Applen Steve Jobs, joka sairasti ainoaa leikkaushoidolla parannettavissa olevaa haimasyövän muotoa. Jobs päätti silti turvautua vaihtoehtoiseen hoitoon. 9 kuukautta hän kokeili vaihtoehtoparannuksia ja kun terveys alkoi pettää, niin sitten vasta hakeutui oikean lääketieteen pariin. Ja sitten oli jo myöhäistä. Syöpä oli levinnyt, eikä siihen enää tehonnut sädehoidot ja solusalpaajat. Jobs teki käytännössä itsemurhan. Jos sairastut syöpään, älä IKINÄ usko vaihtoehtohoitoihin, äläkä tarinoihin ihmeparantumisista. Vaihtoehtohoitoja voit käyttää normihoitojen ohella, mikäli sillä ei ole haittavaikutuksia esim. solusalpaajien kanssa.
- mitenlie
Millainen oli tämä Jobs, joka monen käypähoitosuosittajan mielestä olisi parantunut täydellisesti, jos vain olisi toiminut niin kuin he. Mutta kun ei. Sukulaistenkin mukaan olisi pitänyt yhdessä jos toisessa suhteessa toimia toisin eli ilmeisesti niin kuin he. Mutta olisiko hän silloin ollut tuo kuuluisa Jobs. No tuskinpa vain.
Jobs toimi siten kuin Jobs, ja kuinka sitä nyt itketään. Ennustelijat eteen ja taaksepäin tietävät, että pelastunut olisi, jollei hurahtanut. Mutta hänpä hurahti, tosiasiassa jo paljon ennen vakavaa sairastumistaan, ja jollei olisi, emme nyt häntä oikoisi. Onnekseen hän sai työskennellä omin päin, mikä näin jälkeenpäin luettaneen kuitenkin hänelle eduksi.
- seuraaja
Lääkemömmöt vasta pirullisia on. Tulee paska olo ja niitä määrätään ihan liikaa, että lääketehtaat lihoisivat!
- Isot_jätit
Ketkäpä tahtoisivat kantaa vastuuta syöpäkasvainten holtittomasta lisääntymisestä. Ehkäisylääkkeet ja rintasyövät? Rokotteet ja autoimmuunisairaudet? Autoimmuunisairaudet, joihin syövätkin luettaneen, jollei luokittelusta koituisi niin paljon ongelmia, ja nyt näyttäisi koituvan, ikävää vastattavaa roppakaupalla. Siispä parempi vaihtaa näkökulmaa, livetä vielä kun tilaisuus antaa myöten.
Sairaudet kasvattavat lääkemenekkiä, joten vastuulliset kuluttajat ymmärtävät, mitä tuo työllisyydelle merkitsee. Paradigmojakin syntyy aina tarpeiden mukaan.
- RAL-
Kuinka joku voi olla varma että Steve Jobs olisi parantunut lääketietellisillä hoidoilla? Moni kuolee niilläkin ja sitten vain sanotaan että mitään ei ollut enää tehtävissä. Lääkärit vaan yrittävät kääntää potilaat puolelleen ja tehdä bisnestä ja samalla aiheuttavat kovia kärsimyksiä potilaille.
- LoukatunOikeus
Syöpäsairaudet lisääntyvät kuin sienet sateella, musta tästä ei otsikoita revitä. Sitä vastoin jos joku kieltäytyy lääketieteen mukaisista syöpähoidoista, tämä nähdään anteeksiantamattomana erheenä. Että joku voikin hurahtaa noin perusteellisesti.
Edes aikuisen ihmisen ei annettaisi päättää omasta elämästään. Omaa päätäntävaltaa kieltäytyä ehdotetusta hoidosta verrataan jopa itsemurhaan. Viimeiseen asti pitäisi osata miellyttää muita. Näillä muilla on sitten oikeus loukkaantua, jos vakavasti sairas ei heitä tottelekaan.
Loukkaantumisen huippuna vielä influenssapiikittäjäiset, tämä jokavuotinen pakkopulla. Tässä loukkaantuminen on mennyt niin veriin, että hoitohenkilökunta on päätetty jopa pakkorokottaa. Lainsäädännöllisin toimin on tuumailtu, että ihmisen on sittenkin helpompi elää, kun joku muu on tehnyt valinnat hänen puolestaan.
Mitä näistä jatkuvista, nyt jo pakollisistakin piikityksistä seuraa? Syöpiä? Jos sairauden väitetty esto on pakollista, eikö vielä enemmän jo syntyneen sairauden hoito. Mitään ongelmaa ei olisi, jos kansalle kerrottaisiin, että kaikkia mahdollisia sairauksia vastaan tullaan pakkorokottamaan kaikki, ja jos tästäkin huolimatta jotkut vielä onnistuvat sairastumaan, heidät tullaan pakkohoitamaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1972510
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021957En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708