On vähän hassu kymysys, mut kun vauvan pää on kiinnittynyt, niin onko mahdollista että se kenties vielä voisi irrottautua? ELi tartteekos peljätä että se vielä kääntyy perätilaan.. Ja sitten... kuinka vauva voi kääntyillä tuola masussa kun sen pää on tosiaan jo kiinnittnyt, niin, siis kääntyillä sivulta toiselle? Välillä se potkii oikeaan kylkeen ja välillä vasempaan...
Kun vauvan pää
on kiinnittynyt..
5709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
... ei tarkoita kirjaimellisesti sitä, että lapsen pää jää kiinni. Lähinnä kuvaannollista. Kun lapsi laskeutuu tarpeeksi alas ja tilaa alkaa olla vähän, niin yleensä se tarkoittaa sitä, ettei lapsi enää mahdu kääntymään. Ei silti takeita, itselleni määrättiin sektioaika ja kun synnytys käynnistyi kolme päivää ennen määräpäivää, niin lapsi olikin kääntynyt huomaamattani oikein päin!
Toivon Sinulle onnea!
mulla oli justiinsa viimeinen lääkärikäynti ja siellä kyselin asiaa...riippuu kuulemma tapauksesta...mun tapauksessa vauva oli jo NIIN alhaalla, että sanoi olevan hyvin epätodennäköistä, että vielä pyörähtäisi pepputarjontaan :) ...mutta ei se mahdotonta ole *hymy*
Niin... Kun vauvan pää on kiinnittynyt. Se ei saa enää päätään ylös sieltä, mutta voi toki liikuttaa sitä sivusuunnassa. Eli kääntyä kyljeltä kyljelleen.
Jos vain on sanottu että se on jo niin alhaalla, se ei vielä tarkoita sitä että se olisi kiinnittynyt. Monesti myös sanotaan että "se on lähtökuopissa" mutta sekin voi tarkoittaa että lapsi on vasta laskeutunut mahdollisimman alas, eli voi kuitenkin vielä liikkua miten haluaa.
Toivottavasti tästä oli jotain apua.
Kun lapsen pää on kiinnittynyt, ei synnytykseen ole enää kovin pitkä aika. =)
Juu, kiitos vastauksistanne, tästä "mien" vastauksesta sainkin tarvittavan tiedon, kiitos. Juu, ihan siis kiinnittynty on vauvan pää kuulemma, mutta jäi vain pikkasen vaivaamaan kun en hoksannut hirmusia kysellä neuvolassa.. JA kyllä tuntuu semmonen "paqllo" tuola haarovälissä, että välillä on vaikia käpytelläkkin ;o) JA loppusuorallahan täs mennään.. Kiitos kaikille..
mutta muistathan että minä vain muistelin näin. Saatan siis olla väärässäkin. =) Jos kovasti vaivaa mieltä niin soita neuvolaan, tai etsi netistä tarkemmin tietoa.
Onnellista loppusuoraa sinulle. =)
Itselläni vasta rv 6 3. =) (3. lapsi)