Olen hankkimassa kyykky moottoripyörää, näillä näkymin kevari, koska lapsuudessani oli minulla kevari ja haluan vähän taas kerrata ennen isoa pyörää. Olen miettinyt Honda CBR125 ja Yamaha YZFR 125. Miten tommonen kyykky käyttäytyy vaikka 100 tai 120kmh nopeudessa jos ei aja muna asennos vaan normaalisti?
Kyykky moottoripyörä
14
2807
Vastaukset
- kohtalotoveri
Minullakin on suunnistelmissa hankkia kyykkypyörä. Sellainen mistä lähtee kova pärinä ja on hyvä ajaa keula pystyssä kun on tuo pili aina ihan velttona. Kaipaan ihailevia katseita naisilta.
- Jutustelija1
Noista tuo Yamaha on parempi valinta.
Tänä päivänä alkaa olla ihan sama ajaako muna-asennossa vai selkäsuorana. Vermeet on suunniteltu siten ettei sillä ole suurtakaan väliä. Huiputkin voi olla ihan samat asennosta riippumatta.
- Tarmo343
Laita keitetty kananmuna perseeseen, sitten yksi raaka, ja taas keitetty, viimeksi yksi paistettu. sitten ajat fillarilla pili pystyssä kuoppasta tietä, voi jettä, LÄHTEE..
- osta_harrikka
Harrikkakuskeilla on veltot munat, osta sellainen, sillä voit ajella ihan normaalisti.
- nääin
Osta mielummin 300cc ja mieluiten suoraan 600 tai tonninen. Nuo 125 nelarit on sen verran leluja että hyvä jos muna asennossakaan saat 120 rikki.
- MaantiePöristin
Sanoisin, että kyykky pyörä ei vedä veroja maantie pyörälle nais puolisten suku puolen kiinnos tavuudessa. Ei hätää; moottori pyörän omistaja miehet ovat kin enem män kiinnos tuneita toi sistaan
- Hepa
T ä mä se lvä. Omaa n tydell isen kirjootus tai don.
- Judusdelija1
Tämänkin ketjun tulin sitten myrkyttämään.
- Jutustelija1
Hei ystävä!
Meillä on melkein sama nimi, minä olen Jutustelija1, terve vain :-)
No eipä tässä ihmeempiä, ajokelit on kohdillaan ja sitä rataa.
- mopetshow
Kyykyn hankkiminen olisi paha virhe. Se ei sovellu vanhemmalle ihmiselle epäinhimillisen ajoasennon vuoksi. Tehon puute aiheuttaa vakavia vaaratilanteita liikenteessä. Siksi suosittelen kyykkyhaaveista luopumista ja vähintään 20kW oikean moottoripyörän ostamista. Ehkä kuitenkin olisi parempi hankkia joku vielä tehokkaampi 500cc pyörä, kuten ER-5 tai GS500. Niitä saa kevarin hinnalla.
- Jutustelija1
Mutta koska ajo-ominaisuudet olisi aloittajalla mieleen niin mieluummin pikku-ninja kawasakilta: 250, 300 tai 400cc.
- tervevaan
Voiko kyykky pyörä kawa sakilla ajaa muna asennos kuten lapsuudessani oli minulla niillä näkymin kevari pyörä?
- Tilulilulii.korkki.kii
tervevaan kirjoitti:
Voiko kyykky pyörä kawa sakilla ajaa muna asennos kuten lapsuudessani oli minulla niillä näkymin kevari pyörä?
Ei mutta muna pysty ssä voit ajaa kahta sataa kilo metriä tunnissa vaikka kuinka pitkälle
- Jutustelija1
tervevaan kirjoitti:
Voiko kyykky pyörä kawa sakilla ajaa muna asennos kuten lapsuudessani oli minulla niillä näkymin kevari pyörä?
Voi ajaa, itse olen kanssa aloittanut munaasennossa ajelut jo 80-luvulla ja Kawasakejakin on joukossa ollut.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2336933SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2003553Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti283355"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2152338SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1421834Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401807Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1201568Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141126- 1241098
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18964