Kumiveneen hoito ja huolto

PurjehtivaKumiveneilijä

Minulla on hommattu purkkariin vanha, ehjä 80-luvun Zodiac kumivene. Vene on hämmästyttävän hyväkuntoinen, tiivis ja värikin vielä ihan priima. Vene on olemassa hankaliin rantautumisiin, lasten kanssa leikkimiseen, ammutun sorsan tai hanhen hakuun ja kaikkeen mahdolliseen puuhasteluun. Veneessä pieni sähkömoottori.


Mitä mieltä raati on veneen säilytyksestä. Itsellä mielessä kaksi tapaa. Peräkannella pressun alla täytettynä tai tyhjennettynä ja pakattuna kassiinsa. Mielestäni perässä veto ei ole hyvä ainakaan matka-ajossa. Täytetty vene helppo ottaa käyttöön mutta vie tilaa. Pakattu vene vaatii sen vartin kasaamista ja pumppaamista mutta eipähän kovakaan tuuli vie sitä punkan alta.


Hoitona on veneen merikäytön jälkeen laiturilla tehty makeavesihuuhtelu ja kuivaus. Olisiko asiaa laittaa joku suihkaus silikonia tai jotain ainetta pintaan ennen pidempää pussissa säilytystä? Tarvitseeko kumivene jonkinmoista huoltoa putsauksen ja huuhtelun lisäksi?

2

1181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe