Yanmar 2gm polttoaineletkut?

Suuttimilta lähtee tankille teräsvahvistettu letku, joka on alkanut tihuttaa dieseliä läpi. Päissä näyttäisi olevan prässätyt liittimet? Samantapainen letku tulee siirtopumpulle,

Saako noiden tilalle laitettua ihan normiletkua, eli voiko prässäykset avata, vai onko noita letkuja jossain hyllytavarana?
3118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varaosa on mitä luultavimmin tämä: Yanmar 128270-59011

Äänestä
  • Tuloletkussa siirtopumpulle on tuollainen silmukkaliitin, mutta suodattimessa, sekä suuttimilta lähtevä paluuletku on suora.

    Äänestä

  • Nuo prässätyt letkujen päät olivat vain klemmareiden vastineita. Multitoolissa Boshin heavy duty metal -terällä prässit halki 1/2 minuuttiin ja meisselillä leikkausurasta levitys. (Käsisahalla suosittelen ottamaan liittimet irti, koska joutuisi käyttämään voimaa ja paikka on ahdas sahata)

    Olennaista on että, itse liitännät ovat normikaroja joihin 8/12mm kuminen öljyletku meni pientä voimaa käyttäen (10mm olisi varmaan jo hieman löysä).

    Tuloletkun imaisin täyteen ennen siirtopumppuun laittamista ja kone tulille. Annoin koneen käydä 1500rpm jonkun aikaa ja hyvin jekkasi, eikä edes ilmausta tarvinnut tehdä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Y2GM20F kirjoitti:

Suuttimilta lähtee tankille teräsvahvistettu letku, joka on alkanut tihuttaa dieseliä läpi. Päissä näyttäisi olevan prässätyt liittimet? Samantapainen letku tulee siirtopumpulle,

Saako noiden tilalle laitettua ihan normiletkua, eli voiko prässäykset avata, vai onko noita letkuja jossain hyllytavarana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu