Tiesittekö, että vaikka finasteridi(1mg/päivä) laskee verenkierrossa DHT tasoja 60-80% on sama vaikutus päänahassa vain keskimäärin 38%. Finasteridihän ei blokkaa laisinkaan 5-alpha-reductase-1 tyyppiä vain ainostaan 5-alpha-reductase-2 tyyppiä, jota tosin DHT:stä on enemmistö. Dutasteridillä on toisaalta päästy jopa 90% DHT tasojen vähenemiseen päänahassa, annostuksella (2-2,5mg/päivä) ja pienemmilläkin arvoilla dutasteridi on huomattavasti tehokkaampi DHT-blokkeri kuin finasteridi. Se blokkaa sekä 5-alpha-reductase-1 että 5-alpha-reductase-2 tyypit.
Lääke on siis huomattavasti "rankempi" kuin finasteridi ja siksi varmasti mahdolliset sivuvaikutuksetkin voi olla voimakkampia. Lääkettähän ei Suomesta saa laisinkaan mutta esimerkiksi Ruotsissa sitä on eturauhasvaivoihin saatavissa Avolve nimisenä. Euroopassa tuotteen nimi on useimmiten juuri Avolve ja USA:ssa Avodart.
Ehkä kehitys on menossa johonkin tähän suuntaan. Toisaalta pelottaa ajatella että mitä tapahtuisi jos ja kun ihmisestä voidaan poistaa lähes kaikki DHT. Eiköhän sillä ole muitakin tehtäviä kun vain olla osatekijänä kaljuuntumisprosessissa.
Finasteridi vs. dutasteridi
8
7897
Vastaukset
- harveneva
Dutasteridin markkinoille pääsyä olen minäkin odottanut, ja taidan saada odottaa vielä ainakin pari vuotta. Käsittääkseni siittä ei ole missään maassa markkinoilla kaljuuntumiseen suunnattua lääkettä. Eli sivuvaikutuksia haluttaneen testata eturauhaspotilailla ennenkuin se lasketaan kaljuuntumisesta kärsivien saataville.
Dutasteridin sivuvaikutuksia koskevissa tutkimuksissa on annettu ymmärtää että sivuvaikutukset eivät eroa juurikaan Finansteridin sivuvaikutuksista:
http://www.dutasteride.org/dutasteride/dutasteride_safety.htm
Dutasteridin vaikutuksia hiustenkasvuun:
http://www.dutasteride.org/dutasteride/dutasteride_results.htm
Tunteeko kukaan ketään joka olisi käyttänyt Dutasteridiä kaljuuntumiseen? - Mikko_
Ihmisen hormonitoiminta on monitahoinen prosessi, jossa kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Dutasteridi on paperilla tehokkaampi lääke kuin finasteridi, mutta onko todellinen teho hiustenlähdön hoidossa myös suurempi? Vastaus on, että ei välttämättä. Monet dutasteridia syöneet ovat valittaneet, että hiusten laatu hiusrajalla on itse asiassa huonontunut, päälaella taas parantunut.
Dutasteridi voi lisätä esimerkiksi testosteronin määrää veressä enemmän kuin finasteridi, ja tällä voi olla jotain vaikutusta hiuksiinkin. Luultavasti myös estrogeenia on enemmän dutasteridia käyttävillä.
Itse en ole kokeillut dutasteridia, enkä aio kokeillakaan, pääsyinä hinta, saatavuus, mahdolliset sivuvaikutukset ja vahva epäilys lääkkeestä saatavasta hyödystä ainakaan omalla kohdallani.- Flash_Gordon
Tottakai dutasteridi lisää testosteronin kokonaismäärää enemmän kuin fina. Sehän on suora seuraus siitä että kun osan teston muuttuminen DHT:ksi estyy, jää jäljelle ennemmän testoa.
- Mikko_
Flash_Gordon kirjoitti:
Tottakai dutasteridi lisää testosteronin kokonaismäärää enemmän kuin fina. Sehän on suora seuraus siitä että kun osan teston muuttuminen DHT:ksi estyy, jää jäljelle ennemmän testoa.
Ja koska dutasteridi estää 5-alfa-reduktaasi-1 entsymin toimintaa toisin kuin finasteridi, on tästä seurauksena, että iho kuivuu... Tästä voi olla tietysti hyötyäkin, kuten öljyisyyden ja aknen väheneminen, mutta toisaalta liika päänahan kuivuus voi käsittääkseni edesauttaa hiustenlähtöä.
- yks vaan
Sanoit että DHT-hormonilla olis muitaki tehtäviä ku aiheuttaa kaljuuntumista. Tässä yhteydessä tarkotit varmaan testosteronia, josta muodostuu tavallista runsaammassa 5alfa-reduktaasientsyymin erityksessä 5a-DHT-hormonia. En oo ikinä kuullu tälle saatanasta tulevalle hormonille mitään muuta tarkotusta ku tuhota ihmisten hiukset joten täysin tarpeeton se on, aiheuttaa vaan paljon pahaa mieltä ja kärsimystä ihmisille. Eli testoa toki tarvitaan mutta ei näitä 5alfa-reduktaasi DHT ykköstä ja kakkosta koska niistä on pelkkää haittaa.
- Mikko_
Tietääkseni DHT:llä on jokin tarkoitus myös aivoissa.
Lisäksi se KASVATTAA ihokarvoja muualle kuin päähänahkaan... Eli esimerkiksi rintakarvat ja ehkä partakin ovat DHT:n ansiota.
- Väiski
On sitä ennenkin osattu...
http://www.rotten.com/library/sex/castration/eunuch/ - Anonyymi
Ei kukaan välitä Eturauhasestaan, ennemmän kiinnostaa kaljuuntuminen ja karvan kasvu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1726253- 1471734
- 1131528
- 511280
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46952Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢30870Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97856Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5809Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan229767- 41759