Psykiatrilla käydessä hän tapaamisen jälkeen
ilmoitti että mulla voisi toimi psykostimulantti lääkitys,
vaikkei AD(H)D:tä olekaan. En ikinä ole ajatellut että
tämä lääkitys auttaisi vaivoihin, vaan olen syönyt
rauhoittavia siinä uskossa jotta auttaisi, mutta
eihän ole auttaneet oikein. Ahdistuksen sillä toki
saan lievitettyä, mut ite ongelmaa se ei poista. Ja
ongelma on keskittymiskyvyttömyys työssä jos muita
ympäril, enkä osaa olla ryhmissä (liikaa aistittavaa),
pää menee tukkoon ja suu pysyy kiinni). Kesken
jääneitä opintoja sekä harrastuksia ja unohtelen
asioita töissä ja kotona. Kyllästyn niihin nopeasti ja
paikalle meno alkaa ahdistaa ellen lopeta kyseistä
opintoa/harrastusta/työtä.
Onko jollekin annettu tuo lääkitys vaikkei ole ADHDtä
ja onko auttanut?
En pillereitä haluaisi syödä ja bentsotkin tiputan
pois, mutta jos tuo lääkitys auttaisi niin olisin valmis
ainakin kokeilemaan.
Jos ei ole adhdtä, niin miten tuo lääkitys vaikuttaa?
Lääkitys vaikkei AD(H)D:tä
3
398
Vastaukset
- dhui
ADHD ei ole lääketieteellisesti todennettavissa oleva tila.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00353
Aikuisten ADHD:n diagnosoinnissa käytetään aikuisille kehitettyä oirekyselyä. Tämä yksinkertainen oirekysely on varsin luotettava keino kartoittaa ADHD:n mahdollinen olemassaolo, mikäli samanlaisia oireita on ilmennyt jo lapsena.
ADHD:n lääkehoidossa käytetään ensisijaisesti joko metyylifenidaattia, atomoksetiinia tai guanfasiinia sekä joskus myös modafiniilia, masennuslääkkeitä tai klonidiinia. Lääkkeiden teho, sopiva annos ja mahdolliset haittavaikutukset vaihtelevat suuresti eri lapsilla ja aikuisilla. Vaikka metyylifenidaatti on amfetamiinin tapaan vaikuttava psykostimulantti, ADHD:stä kärsivillä lapsilla ja aikuisilla se on vaikutukseltaan levottomuutta vähentävä ja tarkkaavaisuutta parantava. Jotkut ADHD:stä kärsivät lapset tai aikuiset voivat hyötyä omega-3-rasvahappojen käytöstä.
https://www.adhd-tietoa.fi/mikae-adhd-on/adhdn-diagnosointi/aikuisten-diagnosointi/
Mitkä ovat adhd-diagnoosin kriteerit?ADHD-diagnoosin tekeminen edellyttää, että merkittäviä vaikeuksia esiintyy vähintään kahdella alueella, esim. kotona, työssä ja ihmissuhteissa. Tämänhetkiset vaikeudet kartoitetaan haastattelemalla oireista kärsivää henkilöä ja mieluiten myös jotakin lähiomaista. Tutkimuksen aikana tehtävät testit antavat myös kuvan potilaan tavasta toimia.Mikä oikeastaan on normaalia?Häiriön vaikeusasteen määrittäminen voi olla vaikeaa, koska poikkeavan ja normaalin välinen raja on harvoin tarkasti määritettävissä.Aikuisten diagnoosi perustuu pääasiassa sairaushistoriaan ja kliiniseen arviointiin. ADHD-diagnoosi aikuisiässä edellyttää, että häiriö on vaivannut lapsesta saakka. Häiriön vaikeusasteen määrittäminen voi olla vaikeaa, koska poikkeavan ja normaalin välinen raja on harvoin tarkasti määritettävissä. Tästä huolimatta tutkimukseen kuuluu yleensä jonkinlainen psykometrinen testaus sekä esitietojen kerääminen läheisiltä.Lapsuudessa ja sen jälkeen esiintyneet ADHD-oireet kartoitetaan käymällä läpi mahdolliset aiemmat tutkimukset sekä kouluterveydenhuollon ja lastenpsykiatrian potilaskertomukset. Potilaalle tehdään etukäteen jäsenneltyjä haastatteluja ja hän täyttää itsearviointilomakkeen. Mahdollisuuksien mukaan haastatellaan myös vanhempia tai muita lähiomaisia.
Metyylifenidaatin ja dekstroamfetamiinin käyttöön liittyvistä haittavaikutuksista tavallisimpia ovat ruokahaluttomuus, painonnousu, ärtyneisyys, unettomuus ja vatsavaivat. Oireet ovat yleensä lieviä ja menevät ohi 2–3 viikossa. Harvinaisempia ja vakavampia haittavaikutuksia ovat verenpaineen nousu, sydämen tiheälyöntisyys, painajaiset, ihottuma ja maksamyrkytys. - hämhästynyt
Olin saanut tuon kyselylomakkeen täytettäväksi, enkä sen mukaan tainnut olla ADHD. Psykiatrilla taisi olla neuvola paperit, tai ainakin 1. luokasta eteenpäin mut tietoa oli vähän.
Kysyin käynnillä että onko mulla ADHD johon vastasi jotenkin näin: "ei ole, mutta psykostimulanteista voisi olla apua".
Kuulemma kokeilemalla selviää auttaako lääke.
Miten pitkä aika mahtaa mennä että voisi kokeilla ja riittääkö psykiatrian erikoislääkärin lausunto kokeiluun? Lukenut että siinä voi kestää.
Kotona ei ole ongelmia, mutta töissä ja ihmissuhteissa niitä piisaa enkä koe olevani masentunut. Nuorempana oli masennusta diagnoosiin asti ja verrattuna sitä aikaa ja nykyhetkeä, niin nyt menee suht hyvin.
Olen alkanut elätellä jo toivoa että saisin kokeilla lääkitystä, sillä jos se auttaisi töissä ja ihmissuhteissa niin olis todella upeeta! Nyt em. jutut on todella vaikeita ja huonolla mallilla.. Olen yrittäny sosialisoida itteäni harrastuksilla ja kavereiden kanssa olemalla,, tuloksetta.
Kiitos kun jaksoit vastata dhui - Moni.Asia.Muuttuu
Ihmisillä kokeillaan nykyisin kaikenlaista. Lääketiede ei voisi olla enempää hukassa.
Lääkärin on vaikea auttaa, koska jo alunperin on menty vikaan. On lääkitty sellaista, mitä ei vielä ole olemassakaan eli rokottein ryhdytty sotimaan, ja nyt ei tiedetä, missä oikein mennään. Puolustellaan sellaista, mitä ei pitäisi, ja uhkaillaan niitä, jotka ovat jo kärsineet. Oikeus ja kohtuus eivät ole toteutuneet, ja tästä terveydenhoitomme on nyt maksettava.
Ihmiset ovat luottaneet sellaiseen, mikä ei ole luottamuksen arvoista. Moni asia kääntyy päälaelleen, ja näin asiantuntijuuskin näyttäytyy uudessa valossa. Toivon mukaan oikeus vielä toteutuu ja ne, jotka nyt kärsivät, saavat toivon ja lohdutuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3825257Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1841815Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3541793- 1151029
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl5994- 27897
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h51747- 65735
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️54698- 35668