Oon voimissain

wiisastunut

Tänään sen tein. Sanoin alkkismiesystävälle suorat sanat. Olen vuosia ollut ymmärtäväinen. Ja aina huolissani ja väsynyt. En jaksa katsoa loppuun asti taistelua jossa ei ole voittajia. Monet mustelmat sain. Rikottuja lupauksia. Miesystävä oli satusetä, jolle humalatila muodostui syyksi paeta vastuuta. Hänestä tuli röyhkeä ja piittaamaton. Häpesin häntä, ja vihasin sitä pullokööriä, joissa oli aina hyviä kavereita, vaikka ne niitä todellisia ystäviä olleetkaan. Monet kerrat miesystävä tuli luokseni kun avain oli kotona, eivätkä nämä "ystävät" auttaneet. Monet yöt valvoin, kun oli niitä liskojen öitä. Keuhkokuumeenkin sai. Minähän siellä kävin, nää pulloporukat muistaneet. Hoidin ja valvoin, mutta silloin uskoin että kaikki muuttuu. Onnellisimmat viikot, koska miltei kuukauden oli juomatta lääkityksen vuoksi.Yritin peittää tuskani puuhasteluun ja että huumori ja ilo olivat naamioni. En osannut edes itkeä. Välillä suutuin ja taas annoin anteeksi. Koitin kestää niinäkin päivinä vaikka mies haisi monen päivän juoduilta viinalta, vaikea sanoa aikuiselle miehelle, että menisi suihkuun. En jaksanut olla vahva aikuinen. Aina tunne että olen vastuussa. Monet kerrat raahannut hänet pihalta ja käytäviltä nukkumasta sammuneena. Sainko mitään vastineeksi. Mutta kun jätkät soitti ja tarjosivat viinaa, ne oli aina tärkeämpiä. Menetin itsekunnioitukseni. Uskoin että jonain päivänä. Mut en mä jaksa olla ainut aikuinen suhteessa.
Nyt ei tunnu miltään. Tiedä tuleeko itkua. En ole onnellinen. Olen vain sisältä niin hajalla.
Mun oli pakko päästää kaikki paha tänään pois. Eikä ole edes huono omatunto. Vaihdan puhelinnumeron. Sisälle en päästä. Revin mieluummin vaikka kynnet irti kuin soittaisin, sillä sekin olisi pienempi tuska, mitä olen vuosia kestänyt.

6

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pysypäätöksessäsi

      Onnitteluni sinulle tehtyäsi viisaan päätöksen.

    • HyväHyvä

      Onnittelut! Sinulla on oikeus tasapainoiseen juopottomaan elämään. Onni ja ilo tulevat vielä, kunhan maltat odottaa. Luultavasti viimeistään vuoden päästä ihmettelet mikset tehnyt tätä päätöstä jo aiemmin. Ole vahva ja itsekäs!

    • ex-juoppo

      Aivan liian harvoin saa lukea sinun kaltaistasi selviytymistarinaa.
      Elämä alkoholistin kanssa muuttu vuosien mittaan maanpäälliseksi helvetiksi läheisille, sillä he joutuvat elämään täysin alkoholistin elämää, sillä erotuksella että henki vaan ei haise viinalle.
      Muuten kaikki arkinen elämä sekä juhlat, lomamatkat, vierailut, ystäväpiiri, kaikki nämä määräytyvät sen juovan alkoholistin rytmin mukaan. Hänen ehdoillaan mennään ihan täysin.

      Elämä alkoholistin kanssa sairastuttaa läheisen ihmisen lopulta salakavalasti läheisriippuvuuteen. Tästä johtuen läheiset syyllistävät itseään sen alkoholisin juomisesta, ja pyrkivät kaikin tavoin auttamaan juoppoa, ja häpeillen salailemaan ja piilottelemaan juomista ja sen seurauksia.
      Alkoholistin läheiset tarvitsevat yhtälailla apua omaan läheisriippuvuus-sairauteensa, mutta sitä ei Suomessa ole kovinkaan helppoa saada. Kun sairaus sitten alkaa oireilla mitä erilaisimmilla tavoilla, niin niihin kyllä sitten saa apua. Mutta se on vain oireiden hoitoa, ei itse sairauden.

      Muista jatkossakin ettet missään nimessä ole vastuussa sen toisen juomisesta, eikä juominen missään tapauksessa ole ollut sinun syytäsi.

    • äitisi33

      PERUS SUOMALAINEN
      ALKKIS PARISUHDE HELVETTI

    • Kaskass

      Hienoa. Rohkaiseva esimerkki kaikille kanssakituville. Et ole vastuussa aikuisesta imeväisikäisestä.

    • tSontaseppo

      Pari viikkoa niin sontaseppo roikkuu nurkissa, vähän aikaa selvinpäin. Sit alkaa nyrkki heilua, akka saa opetuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      176
      4019
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3179
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2316
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      47
      2175
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      83
      2039
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1361
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1280
    8. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1278
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      61
      1091
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      778
    Aihe