Ostin tänä kesänä pakkauksen hyttyskiekuroita niitä jotka siis palavat ja savu karkottaa hyttyset. Mielestäni niiden irroitus toisistaan on huomattavasti hankalampaa kuin viime vuonna. Osa katkeili ja osaa ei voinut edes toivoa saavansa irti kun olivat kiinni toisissaan.
Vähän kinkkistä niiden irroitus aiemminkin oli mutta nyt lähes toivotonta. Takuullaa on valmistustapa tai valmistaja muuttunut, olivat karheampaa/röpelöisempää ja hauraampaa tekoa kuin viime kesänä. Onko kukaan huomannut samaa. Täytynee keksiä muu keino itikoiden häätöön, puolet pakkauksesta meni pätkiksi = käyttökelvottomiksi, tuskin ostan toista.
Off hyttyssavu
24
8686
Vastaukset
- Metrion
Turha sepustus on runosi, Turhaa on koko hullutus; melkein kaikki edustaa idiotismia.
- EltonutanJohn
Off jäi telineisiin, kun Eu kielsi noin 5 vuotta sitten aineet, jotka ei ole hyttysten mieleen, Niin kävi, että ei saa hyttysöljyä enää kuin neuvostolitosta. Ja kaikki tämä … Minkä vuoksi?
- Anonyymi
Meillä offit ei edes syty. Ehkä palaa hetken ja sammuu. Paljon toisiinsa liimaantuneita kierukoita. Palautin kyauppaan. En tiedä mitä tekevät siellä.
- Anonyymi
hyttysmyrkyt tosiaan laimeni tuossa joku vuosi sitten. täytyy nykyään pukeutua niin että niitten kans pärjää, lämpimällä säällä verkkopaita ja villaneule on mukava, coreteksit on tukala, verkkohattu haittaa kalastusta, käytän kypärähuppua jonka voitelen myrkyllä.
- Anonyymi
On tosiaan laatu heikentynyt vuosien saatossa. Itse asiassa ei enää karkota hyttysiä ja uusimmat eivät edes pala. Täytyy siirtyä muihin menetelmiin.
- Anonyymi
On vaikeaa irrottaa ja tosiasiassa nämä viimeisimmät on tehty keniassa ja ne eivät kertakaikkiaan pala
- Anonyymi
Tänä vuonna kaikissa kaupoissa myytävät sinällään ihan hinnakkaat hyttyssavut (OFF) ovat täysin kelvottomia tuotteita. Niitä ei tahdo saada irti toisistaan millään (sama vika ollut jo monta kymmentä vuotta), ei mitään kehitystä siinä asiassa. Mutta tämä uusi vika, joka on tänä vuonna myytävissä hyttyssavuissa on se, että niitä ei saa palamaan. Vaikka laitat kunnon kuumennuksella alkuun, niin heti kohta se hiipuu ja sammuu!!! Siis ihmisille myydään tänä kesänä sutta ja sekundaa oikein urakalla.
- Anonyymi
Tällä hetkellä kaikilla on mökeillään itikkasavuja, jotka eivät toimi1 Mikä on myyjän vastu asiassa?
- Anonyymi
Tällä hetkellä kaupoissa myytävät hyttyssavut ovat käyttökelvottomia!
- Anonyymi
Olen samaa mieltä asiasta , en osta enää kyseistä tuotetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen samaa mieltä asiasta , en osta enää kyseistä tuotetta.
Kierukan pitää olla pysty asennossa.Eli,alhaalta ylöspäin kyteä. Toimii ja savuaa. T. Markku
- Anonyymi
Eivät tosiaan pala saa olla sytyttämässä vähän väliä.Ei kannata noihin rahojaan tuhlata!!
- Anonyymi
Sama homma, muutama tulitikkuaski mennyt yhtä kierukkaa sytyttäessä uudelleen ja uudelleen. Hyttyssavut eivät pala!
- Anonyymi
Kostuta hyttyssavua kevyesti suihkupullolla ja anna kuivahtaa, se on liian tiivis paketti
näin puru turpoaa vähän ja palaa paremmin. - Anonyymi
Meillä mökillä sama ongelma. Katkeilevat herkästi irrotellessa. Eivät meinaa syttyä, ei tule savua juuri lainkaan ja sammuvat saman tien. Ollaan pettyneitä. Hyttysiä todella paljon. Täytyy keksiä joku muu karkoitusmenetelmä. Aikaosemmin toiminut todella hyvin. Kierukat ostettu eilen Rustasta. Kuivia ovat.
- Anonyymi
Vinkkaa naapuria lätkimään sen aikaa kun öljyät niitä niin ei tartte kovin huitoa...
- Anonyymi
Suihkauta WD40 kevyesti. Irtoavat helpommin ja kytevät kertasytytyksellä seuraavakin päivänä.
Muuten olen sitä mieltä, että kameleiden ruuansulatuksessa on ongelmia, koska tuotoksesta tehdyt karkotteet eivät toimi yhtä hyvin kuin ennen.- Anonyymi
Jospa kamelit ovat siirtyneet kasviravinnosta roskaruokaan. Paskovikin sen mukaista.
- Anonyymi
Miksi hyttyssavut ovat nykyään sellaisia etteivät pala. Rasiallinen tulitikkuja menee yhden kierukan polttamiseen, kun ne palavat korkeintaan yhden sentin ja sammuvat sitten. Onko valmistukseen käytetty jotain uutta ainetta joka ei suostu palamaan. Onko jollain muulla valmistajalla vastaavia valmisteita? Offia ei kannata ostaa.Rahat menevät hukkaan ja hermot kiristyy kun niitten kanssa yrittää tapella. Ennen Offiin voi luottaa mutta nyt on kyllä tuotemerkki pilannut maineensa. Onhan toki ThermaCell, ne toimivat ,mutta ovat kalliita. Tässä olisi jollekin yrittjälle hyvä liikeidea: alkakaa valmiataa toimivia hyttyskierukoita, on varma menekki.
- Anonyymi
Off alkaa tuotemerkkinä olla niin ryvettynyt, että en ole ostanut tälle kaudelle yhtään offin tuotetta. Iholle levitettävistä Suomessa myytävistä myrkyistä ehkä ainoa toimiva tuote on apteekeissa myytävä Hyttysässä. Ei mikään hajuton lähdevesi vaan wanhan ajan hajuinen levite, joka taatusti toimii. Hintakin vain kolmanneksi offin vesiä kalliimpi.
- Anonyymi
offia käyttävä etelän mies "huitoo" Lapissa hyttystorjuntaan niin paljon käsiään, että lähtee lentoon.
- Anonyymi
Hyttyssavun ainoa hyöty on nostalgia muistelot mökin terassilla sillä nuo samat savut on kuuluneet kesään ja mökkeilyyn jo vuosikymmenet. Mitään hyötyä niistä ei ole. Terassilla on mustanaan hyttysiä, vaikka laittaisi viisi hyttyssavu ohvia palamaan. Ainoa mikä toimii takuuvarmasti on Thermacell.👍
- Anonyymi
Paras torjunta kun ei mene mökille ollenkaan.
- Anonyymi
Jollekin sopivasti savuttavalle ihmiselle vaarattomalle tuotteelle olisi nyt kysyntää, kun viherkiurukat katoavat. Kaikki eläimet pelkäävät tulta (jopa alienit), jonka merkki savu on. Afrikassa keräilevät vihaisten ampiaisten hunajaa pesistä savuttamalla ensin soihduilla pesiä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3756662Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754285Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll963672Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443644Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1273619Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1423585Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2463520Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi393078Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a143064Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1052799