Minulla ei ole minkäänlaista käsitystä, millaista palkkaa Cam-osaajat saavat Suomessa. Onko heittää jotain lukuja? En tarkoita mitään WinCam-pellejä, vaan jollain oikealla camilla vaikka muotteja tai 5-akselista rataa tekeviä oikeita koneistajia. Oma palkkani on 16e/h, mutta olen miettinyt myynkö itseni liian halvalla; ohjelmoin talon jokaista konetta, aina 5-akselisesta keskuksesta monitoimisorveihin. Olen myös nopea työssäni ja sutta syntyy tosi harvoin takiani.
Vastaukset 13
- PahaSanoa
minulla oli koneistajana (ohjelmoin itse) 2650e kiinteä bruttopalkka. Mitä siitä tulee tunnille 16.5e/h. Talossa jossa työskentelin Cam-osaajat kiskoivat luultavasti huomattavasti parempaa palkkaa, mutta pitää muistaa, että yleensä he ovat olleet talossa 20 - 30 vuotta ja saaneet näin hilattua palkan lukemiin, jota talo ei sitten muille maksa, eikä varmaan tule koskaan maksamaan.
Todellisuudessa hyvin harvassa paikassa se palkkataso on kytköksissä osaamiseen ja tekemiseen, lähinnä ne henkilösuhteet ratkaisevat/määrittävät palkkatason. Pomon hovi tietenkin tienaa hyvin, mustalla listalla olevat eivät. Poikkeuksia toki on, mutta niistä työpaikoista ei paljon huudella, eikä pois lähdetä.
Kyllähän sitä aina tarinoita kuulee metallialan huippupalkoista, mutta aika alhaisia ne palkat taitavat olla loppupeleissä hommassa kuin hommassa.- JoulupukinPaja
"Meidän" firmassa haaveiltiin välillä porukalla että jos joskus pääsisi edes siihen 2000€/kk bruttopalkkaan. Työ ei ollut kalliiden 5-axis muottien tekemistä, vaan sarjatyötä vähintään kahta konetta yhtä aikaa käyttäen. Toleranssit oli kuitenkin "Fine", koska osia meni mm. elektroniikkateollisuuteen. Töihinkin piti tulla minuutilleen. Onneksi muualta löytyi parempi työ.
- OletkoTosissasi
JoulupukinPaja kirjoitti:
"Meidän" firmassa haaveiltiin välillä porukalla että jos joskus pääsisi edes siihen 2000€/kk bruttopalkkaan. Työ ei ollut kalliiden 5-axis muottien tekemistä, vaan sarjatyötä vähintään kahta konetta yhtä aikaa käyttäen. Toleranssit oli kuitenkin "Fine", koska osia meni mm. elektroniikkateollisuuteen. Töihinkin piti tulla minuutilleen. Onneksi muualta löytyi parempi työ.
"Keskituntipalkka McDonald's-ravintoloissa ilta-, yö- ja pyhälisät mukaan lukien oli 12,86 € vuonna 2016. Ravintolatyöntekijän peruspalkka ilman kokemusvuosilisiä on 1.2.2017 alkaen 10,14 euroatunnilta, ja harjoittelijan palkka 80 % edellä mainitusta ammattilaisen palkasta."
Jopa Mäkkärissä pääsee 2000 euroa kk/bruttoon! Ylikin helposti.
- Kdjdjdjdjdkdk
Kerrotko vielä miten cam-osaajaksi pääsee?? Tiedän että oppisin ne hommat nopeasti mutta ei kukaan anna mahdollisuutta väärän sukupuolen edustajalle. Koko ala on muutenkin ihan kieroutunut. Osaajia kaivataan mutta ei opetettaisi mitään. Ei sellaista työntekijää olekkaan joka kävelee suoraa sisään ja tekee ohjelmat firman joka koneelle. Semmoset einsteinit on ihan muissa hommissa..
- SimpleAsThat
Mene jonnekin töihin missä sellaista käytetään ja opettele käyttämään sitä todella hyvin.
- Kdjdjdjdjdkdk
Kenen takapuolta pitää nuolla että pääsee.. pitäis jäädä omalla ajalla opettelee ja sekin varmasti tehdä salaa ettei kiellettäisi. Niin simppelii.. ja sit pidettäskin niin hulluna ettei ainakaan voi päästää kalliille koneille.
- SimpleAsThat
Kdjdjdjdjdkdk kirjoitti:
Kenen takapuolta pitää nuolla että pääsee.. pitäis jäädä omalla ajalla opettelee ja sekin varmasti tehdä salaa ettei kiellettäisi. Niin simppelii.. ja sit pidettäskin niin hulluna ettei ainakaan voi päästää kalliille koneille.
Mitä teet tällä hetkellä? Koneistusta? Vahva koneistustausta vaaditaan ihan ensimmäisenä. Sitten pitää olla "sinut" tietokoneiden kanssa. Ei siinä kenenkään p*settä nuolemaan tarvitse alkaa, riittää että pääsee jonnekin pienehköön pajaan missä on uusia koneita ja camit käytössä. Omalla ajallaan opiskelu vaikka töiden jälkeen pitäisi olla aika itsestäänselvyys tänäpäivänä, jos haluaa urallaan kehittyä :)
- Kdjdjdjdjdkdk
Teen kapulanvaihtoa. Olen sinut tietokoneiden kanssa. Olen todennut että eteenpäin ei pääse tällä uralla jos ei omista palleja.. ja kukaan muukaan ei palkkaa muutakuin samanlaiseen kapulanvaihto hommaan. Ennakkoluuloja on liikaa.. miehet menee edelle vaikka kuinka olisi hyvät paperit näyttökokeista tai intoa ja kykyä. Lähinnä alkanut tuntumaan että asenne pitäisi olla ei hittojakaan kiinnosta niin sitten sysättäisiin vastuullisia hommia.
- LopetaKappaleenvaihto
Kdjdjdjdjdkdk kirjoitti:
Teen kapulanvaihtoa. Olen sinut tietokoneiden kanssa. Olen todennut että eteenpäin ei pääse tällä uralla jos ei omista palleja.. ja kukaan muukaan ei palkkaa muutakuin samanlaiseen kapulanvaihto hommaan. Ennakkoluuloja on liikaa.. miehet menee edelle vaikka kuinka olisi hyvät paperit näyttökokeista tai intoa ja kykyä. Lähinnä alkanut tuntumaan että asenne pitäisi olla ei hittojakaan kiinnosta niin sitten sysättäisiin vastuullisia hommia.
Ei tilanne valittamalla parane. Sun pitää vaan päättää, että loppuu kapulanvaihto ja alat etsiskelemään paikkaa, missä pääsee heti käyttämään ja opettelemaan cam-ohjelmaa yksittäiskappaleiden tai lyhyiden sarjojen valmistamiseen. Niitä on! Koeajalla selviää, vastaatko odotuksia, olitpa pallillinen tai palliton (tai molempia).
- Kdjdjdjdjdkdk
On tässä töitä haettu ja ravattu ympäriinsä haastatteluissa. Palliliset menee aina ohi..
- Anonyymi
Cam-osaajaksi pääsee opettelemalla. Oma ammattitaitoni perustuu siihen, että aloitin yrityksen puhtaalla pankkilainalla, eli markka-aikaan noin 600 000mk velkaa, sitten työstökeskus ja Mastercam sisään. Mastercam oli ensimmäinen Suomessa. Eli, pakko on paras kouluttaja, mutta muitakin teitä löytyy. Eli ensiksi täytyy olla kova halu oppia ja sitten pitää tehdä ja tehdä. Tämän jälkeen pitää tehdä lisää. Tietoa löytyy nykyään netistä ja alan kurssejakin on olemassa. Käytäntö on kuitenkin paras opettaja, joten alan oikeisiin töihin on päästävä tavalla tai toisella. Kaikki lähtee itsestä ja halusta tulla joksikin. Pelkkä opetus ei tee kenestäkään cam-osaajaa, mutta toki apua siitä on.
- Anonyymi
Itse nykyisessä työpaikassa vajaat 2v 2 ja 3d cam ohjelmoinnissa. Käytössä keinupöydällä olevia koneita, ihan perus kääntöplydällisiä ja 5 akselisia. Palkka noussut ihan mukavasti kun vaan näyttää että kiinnostaa eikä pidä ihan taarkkaa kelloa että nyt työaika loppui ja äkkiä kotiin eli joustavuutta. Itellä käytössä powermill, mastercam ja solidworks 3d mallien muokkaukseen. Ikää vasta 28v ps meilläkin on naisia ohjelmoinnissa ja ovat oikein eteviä.
- Anonyymi
'En tarkoita mitään WinCam-pellejä'
Mitä mahdat tarkoittaa Wincam-pellellä? Wincam on cam siinä missä Mastercam ja erittäin suosittu, kun miettii hintaa. Myös paljon helpompi oppia kuin Mastercam. Taitaa olla käytetyin cam Suomessa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64513Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9483Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406