Kyl passa

kyl on kumma kiel, kummottis o immeiset? kattosi enste tualpua jokke,toispual,semmottis on meininki
ei paremm väl.fundeerasin ni maan perkeleest jot ook vai enk?
2521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Viestisi toi jälleen esille tarpeen tarkastella turun ja seutukunnan ns.alkuasukkaiden perimää hieman kriittisemmin.
En usko, että tämä referaatti on edes totuutta lähellä, mutta sen mahdollisuuden poissulkemiseksi olisi syytä tehdä perusteellinen tutkimus asiasta.

"
Suomen historiassa on jälkiä, vai sanoisinko tahroja siitä, että Grewendorp nimisiä henkilöitä on näitä polkuja tallannut.
Tunnetuin heistä lienee kuninkaan käskynhaltija Wolf von Grewendop. Hän vaikutti turussa n. vuoden 1520 paikkeilla.
En ole varma siitä, onko alla kirjoitettu tähän henkilöön liittyvää.


Hänestä kiertää vieläkin juttuja sekä turussa että maakunnassa aina laitilaa ja auraa myöten.
Panomeihenäkään hän ei ollut suurmies. Muutamalle sammuneelle horoperseiselle piialle hän sai heitettyä väkisin ja hosumalla rojut torveen. Näiden katalien tekojen seurauksena on keskustan kannatus ja sen kanssa hyvin korreloiva sukurutsa vakkasuomessa edelleen voimissaan. Mynämäellä elää vieläkin ihmisiä, jotka muistavat käskynhaltijan jälkeläisten olleen vähintäänkin omitusia hirnujia. Muuten he kuin yhteisestä sopimuksesta vaikenevat asiasta ja menevät tahoilleen kulmiensa alta tuimasti vilkuillen.
Tytöistä tuli eräitä poikkeuksia lukuun ottamatta tehtaantyöläisiä ja vosuja. Muutamista tähtihetkinään oikein rahahuoria turun satamaan.
Pojistakaan ei polvi parantunut. Degeneraatio vain kiihtyi. Kakolan portti tuli tutuksi monille heistä. Yksi karkoitettiin siperiaan v. 1874 näpistettyään vanhasuomalaisten kahvikassan. Tsaarin kuultua asiasta hän valahti kalpeaksi, änkytti hetken ja määräsi miehen takaisin suomeen. Tämä tsaari oli aikakirjojen mukaan eläinrakas ja kaukokatseinen henkilö.

Wolfin karistettua siirtomaan pölyt tuohivirsuistaan alkoi paljastua muutakin konnuutta. Tästä johtuen rikoslakiuudistus sai potkua ja rangaistuksia kovennettiin vastaavien tapausten estämiseksi.

" X. Lucu. Secoituxesta järjettömäin luondocappalden canssa.

1.§. Jocainen cuin secoitta itzens eläimen eli muun järjettömän luondocappalen canssa; sen pää pitä pois lyötämän ja hän lawosa poltettaman, surmattacon myös sama eläin ynnä ja poltettacon."

Tähän liittyen tuotakoon esille, että käskynhaltija vapautti huovit ja tallirengit useasti viikonloppuisin ja joskus jopa viikolla luvaten itse hoitaa ruokkimisen ja muutenkin huolehtia elukoiden hyvinvoinnista.
Tarinan mukaan hevoset katsoivat toisiaan neuvottomina ja ehkä hieman peloissaankin, kun aasien aitauksesta kuului aasien tuskaista kiljuntaa.
Tallin nuorempi tamma kyseli vanhemmilta lajitovereiltaan, "olen kyllä kuullut sanonnan, että siina tanner tömisee ja aitaa kaatuu, kun hevoset nai. Mutta hei ihan oikeest, mitä helvettiä tuolla on niinku menossa?"
" Helvetiä hyvinkin." Vastasi vanha ruuna, piereskeli hetken ja söi korvat luimussa kapallisen buranaa tulevien särkyjen lieventämiseen.

Tämän asian paljastuttua ruotsin kuningas kielsi valtakunnassaan Grewendorp nimen käytön.
Tiedetään kuitenkin muutama tapaus, jossa joku alamainen on halunnut ottaa kantaisän nimen. Ainakin kunigas Kustaa III hyväksyi v.1793 yhden anomuksen esittäen allekirjoitustilaisuudessa henkikirjoittajalle retorisen kysymyksen "Tätähän tästä vielä puuttui.hm..voi vittujen kevät..khm..mistä näitä saatanan paukapäitä oikein sikiää..hmm?"

Grewendorp suvun syntyhistoriasta kerrotaan seuraavaa. Tämän olen kuullut tampereen kaijakka nimisessä ravintolassa kesällä 2004.

"Salvadorilainen mukavuuslippulaiva (800 brt)joutui merihätään texelin majakasta n. 50 mailia pojoiseen. Silloin kirjoitettiin vuosi AD 820 ja marraskuun puolivälin purjeita riipivä myrsky.
Raskaat aallot hakkasivat laivaa ja miehistöä meni laidan yli.
Myrsky jatkui alkuun viikon ja sitten toisen heti perään.
Pikkujouluaamuna takilansa menettänyt laiva ajautui pienelle saarelle lähellä Syltin lomakeskusta.
Laivasta rantautui vain kaksi eläväistä. Muut olivat kalojen ruokana pohjanmeressä meren pohjassa.
Ensimmäinen maihin nousseista oli evääksi tarkoitettu uralilainen lyhytkarvainen metsäsika,nokkela emakko, joka vapautti laivan ruumaan lenkkiketjulla kytketyn ja hengen lahjoiltaan todella heikon henkilön.
Tämä henkilö oli ollut kytkettynä kipparin määräyksestä rikottuaan lakia. Siihen aikaan salvadorin lain ja tapaoikeuden mukaan syötäväksi tarkoitettuja sikoja ei saannut polkaista edes koemielessä.

Pariskunta asettui saarelle ja orastava rakkaus roihahti täyteen paloon tuottaen runsaasti jälkikasvua. Populaation, jota myöhemmin alettiin kutsua Euteiksi (Euts), kasvettua liian suureksi alkoi muuttoliike mantereen suuntaan.
Saari eli ja kukoisti aikansa, kunnes eräänä yönä katosi aaltoihin. Nykyään tiedetään hyvin, että kyseessä oli Atlantis.

Näillä tienoilla kaikki sai alkunsa. Kuvan laivat eivät liity kertomukseen."

lähde: http://www.network54.com/Forum/message?forumid=230571&messageid=1108294192

Äänestä

Tuo edellä ollut teksti ei ole mitään Turun murretta. Lisäksi seassa on "mie", joka on itäsuomalainen sana.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


simmottis kirjoitti:

kyl on kumma kiel, kummottis o immeiset? kattosi enste tualpua jokke,toispual,semmottis on meininki
ei paremm väl.fundeerasin ni maan perkeleest jot ook vai enk?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu