10hv teho ja paaluveto lbs?

Ennenkin on väitelty mutta ei mitään selkoa itse asiaan.
Tilanne on lautta 2,5 x 6m joka on kahden 30cm halkaisia 6m ponttoonin päällä ja ajossa on 1000kg kokonaispaino.
Ei kevein mahdollinen kuorma sillä lautalla on pieni hyttikin tuulta vastustamassa.

10hv kone paljonko se junnaa lbs kun huippunopeus on nyt 7km/h kaasu täysin pohjassa ja potkuri sovitettu kuormaan.
Paljonko pitää olla sähköperämoottorin teho että nopeus on sama? ja ei se ei ole 10kw ei varmasti ole!

SINÄ VITTUILEVA HYYPIÖ JOS AIOT VAIN VITTUILLA NIIN OLEPPA ASIALLINEN JA POISTU ÄÄNETTÄ. Kiitos , että jaksoit lukea ja ymmärtää loppuun asti.
8301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

4 kW Torqeedolla on hiukan parempi paaluveto kuin tavallisella 10 hv perämoottorilla: http://media.torqeedo.com/downloads/tests/sailing_today_072012.pdf

High Thrust mallit kuten Yamaha T9.9 taas voittavat selkeästi tuon 4 kW Torqeedon.

7 km/h ei ole paaluveto. Siinä 10 hv perämoottori oikein valitulla perämoottorilla on selvästi parempi kuin 4 kW Torqeedo tai muu sähkömoottori. Täsmälleen sama nopeus vaatinee sen mainitsemasi 10 kW sähkötehoisen moottorin.

10 hv kone ja vain 7 km/h nopeus tonnin painoiselta ja 6 m pitkältä härveliltä on umpisurkea. Hyvin lähelle sama vauhti onnistuu myös 2 hv perämoottorilla ellei vastatuulta ole paljon. 10 hv perämoottori vie 6 m 1 tn purjevenettä ainakin 6 solmua eli 11 km/h.

Muuttuuko vauhti mihinkään 1/4, 1/2 tai täydellä kaasulla, jos 7 km/h tosiaan on huippunopeus?

Varmaankin siis myös 1-2 kW sähkömoottorilla pääsee samaan kuin 2 hv perämoottorilla.

Äänestä

Olen tutkaillut asiaa ja netin viisaat kauppamiehet kertovat, että sähköperämoottorin kW * 2,5 tai jopa kolme olisi sen vastaavuus hevosvoimissa. Kerroin tulee siitä, että sähkömoottorin vääntömomentti on kutakuinkin optimi koko kierrosalueella kun taas bensa- tai dieselkoneessa vain joillain tietyllä kierroksilla.

Äänestä
  • Päin+vastoin,+bensa-+tai+dieselkoneessa+maksimi+vääntömomentti+on+vain+joitain+kymmeniä+prosentteja+oikein+mitoitetun+potkurin+ottamaa+suurempi+koko+kierrosalueella,+sähkökoneessa+taas+satoja+prosentteja+suurempi+mistä+ei+ole+mitään+hyötyä+sähköperämoottorissa+eikä+muussakaan+sähköisessä+potkuripropulsiossa.Kyse+on+siis+ihan+pelkästä+markkinointihemmojen+harrastamasta+kusetuksesta.Propulsioteho+=+työntövoima+*+aluksen+vauhti+=+akseliteho+/+potkurin+hyötysuhdetäysin+siitä+riippumatta+mikä+voimalaite+potkuria+pyörittää.+Toki+potkuriakselilla+käytettävissä+oleva+vääntömomentti+vaikuttaa+siihen+minkä+potkurin+voi+tehtävään+valita,+millä+on+edelleen+vaikutusta+hyötysuhteeseen.+Muttei+sillä+millä+voimalaitteella+ko+vääntömomentti+tuotetaan,+vaan+esim+välityssuhteella+ja+itse+moottorin+kierrosluvulla+suurimman+tehon+kohdalla.Järkevästi+mitoitetun+välitysssuhteen+ja+potkurin+avulla+saavutettua+yli+50%+hyötysuhdetta+ei+voi+tuplata,+eikä+kolminkertaistaa+millään+menetelmällä,+paitsi+kusettajien+puheissa.Edes+täysin+soveltumattomalla+perämoottorin+välityssuhteella+7+km/h+matelevassa+veneessä+saavutettua+vähintään+25%+hyötysuhdetta+ei+voi+kolminkertaistaa+sähköperämoottorilla.0.1+km/h+vauhdissa+se+voisi+jo+onnistuakin,+jos+potkurien+kierroksissa,+halkaisijassa+ja+lapapinta-alassa+on+todella+merkittävä+ero.

    Äänestä

  • Siis minä ja koko globaali laivanrakennusteollisuus olemme väärässä :-)

    1Äänestä

  • SähköSeilori kirjoitti:

    Siis minä ja koko globaali laivanrakennusteollisuus olemme väärässä :-)

    Globaali laivanrakennusteollisuus on oikeassa, eikä heidän mielipiteensä asiasta eroa omastani mitenkään.

    Äänestä

  • sivusta.seuraaja kirjoitti:

    Globaali laivanrakennusteollisuus on oikeassa, eikä heidän mielipiteensä asiasta eroa omastani mitenkään.

    Kyllä, mutta kaavassasi on sentään virhe:

    Propulsioteho = työntövoima * aluksen vauhti = akseliteho / potkurin hyötysuhde

    Jälkimmäinen pitää tietysti olla akseliteho * potkurin hyötysuhde eli propulsioteho on paljon pienempi kuin akseliteho. Tarkemmin noissa sitten pitää ottaa huomioon myös vanavesikerroin ja potkurivirran aiheuttama lisävastus.

    Mutta yhtä kaikki sähkömoottori ei tuo maagisesti lisää työntövoimaa samalla akseliteholla. Lisäksi sähkömoottoreilla ilmoitetaan venemoottoreissa aina sähköteho kun taas polttomoottoreille, ainakin perämoottoreille, ilmoitetaan ainana potkuriakseliteho. 1 kW sähkömoottori siis todellisuudessa vastaa kutkakuinkin 1 hv perämoottoria ko. ilmoitustapaerosta johtuen.

    Äänestä

Kun ponttoonin pituus on 6m ja halkaisija 30 cm, on sen tilavuus 424 litraa.
Kahdella ponttoonilla on silloin kantavuutta 848 kg. Kysymys on siis turha koska tonnin lauttasi ei edes kellu!

Ja tämä on muuten täysin asiallinen kommentti, eikä mitään vittuilua.

Äänestä
  • se.touus on huumorimiehiä! Minunkin ihmetyttää miksi se.totuus ajaa kylillä aina polkupyörän perässä narussa lekaharkko ja vaihtaa sen uuteen kun kuluu puoliksi. Ja tämä on täysin asiallinen kommentti eikä mitään vittuilua.

    Ja nyt tuumin 2 sähkömoottoria ponttoonien ,niiden kelluvien, päihin. Protuar 2.0 on 2,4 kw yhteensä.

    Ps sinulta puuttuu nyt hieman oleellista tietoa mutta pohditaan varsinaista kysymystä eikä oletella mitään .

    Terveisin sukellusveneen kapteeni

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


akkupankki kirjoitti:

Ennenkin on väitelty mutta ei mitään selkoa itse asiaan.
Tilanne on lautta 2,5 x 6m joka on kahden 30cm halkaisia 6m ponttoonin päällä ja ajossa on 1000kg kokonaispaino.
Ei kevein mahdollinen kuorma sillä lautalla on pieni hyttikin tuulta vastustamassa.

10hv kone paljonko se junnaa lbs kun huippunopeus on nyt 7km/h kaasu täysin pohjassa ja potkuri sovitettu kuormaan.
Paljonko pitää olla sähköperämoottorin teho että nopeus on sama? ja ei se ei ole 10kw ei varmasti ole!

SINÄ VITTUILEVA HYYPIÖ JOS AIOT VAIN VITTUILLA NIIN OLEPPA ASIALLINEN JA POISTU ÄÄNETTÄ. Kiitos , että jaksoit lukea ja ymmärtää loppuun asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu