Erolapsen hyvinvointi Amerikassa

OMG-18

Poikani seurusteli amerikkalaisen tytön kanssa jonka seurauksena syntyi ihana poikalapsi. Avioituivat ja erosivat aikanaan. Äiti ei ollut lapselle äiti, vaan teini, joka nukkui päivät ja pelasi yöt tietokonepelejä. Poikani yritti käydä töissä, mutta siippa ei ruokkinut edes lastaan, saatikka tehnyt muutakaan. Sitten vaimo muutti vain yksin takaisin Amerikan mantereelle. Poikani jäi lapsen kanssa yksin yli vuoden kesti tätä..
Äiti ei ottanut mitään yhteyttä yli vuoteen. Sitten ykskaks tuli Suomeen takaisin ja elivät vähän aikaa ns. Perhe-elämää. Sai poikanikin suvaitsevaiseksi muuttamaan Amerikkaan. Aika tuli, kaikki myytiin ja liput uuteen elämään oli käsillä. Pääsivät sinne, jossa tämä vaimo sanoi, et tämä oli tässä. Muuta muualle. Poika sekaisin ja sydän murtuneena yritti paikata, sitä, mitä oli jäljellä. Sanoi, ettei muuta mihinkään ilman poikaansa.

Poika päätti kuitenkin tulla Suomeen takaisin ja aloitti elämän taas uudestaan tyhjästä. Rahat meni... No, onneksi sai työpaikan ja asunnon, siinä äitinä autoin.
Sit, tää vaimo pyysikin, et jos aloitetaan kuitenkin uudestaan elämä ja hän tulee Suomeen. Hän aloittaa opiskelun ja ottaa asunnon samasta kaupungista. No, opiskelusta ei tullut mitään ja miehiä oli enemmän kuin kahdessa kädessä sormia.
Sitten päätyivät avioeroon ja et ppoika jää isälleen... Vuosi meni niin... Sitten vaimo halusikin pojan itselleen, vaikkei pojanpoika elämässään paljon ollut äitinsä kanssa elänyt.
Kuitenkaan kumpikaan vanhemmista ei kertonut ppojalle, et tämä jää asumaan Amerikkaan, kun äidin kanssa sinne lähti. Se oli pojalle kauhistus! Kaikki hänen tuntemansa ihmiset olivat poissa. Vain äiti, joka ei todellakaan tiedä mikä äitiys tarkoittaa. Se ei tarkoita määräilyä ja komentelua, ilman hoivaa ja huolenpitoa.
Välillä äiti jättämään lapsen yksin, lappu oveen ja tulee joskus aamuyöstä....
Isoäiti on onneksi, muttei tiedä mitään tyttärensä menoista.
Oon niin huolissani, etten tiedä mitä tehdä?

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kkong

      Poikasi vaan on niin tyhmä että ei opi.

      • Kloks

        Viranomaisesi vaan on niin tyhmä että ei opi


    • Aljkku

      Minkä ikäisestä lapsesta on kyse?
      Ja onko tilanne todella tuollainen, vai oletko kuullut vain poikasi kertomuksen? Hänellä saattaa olla aika katkeruuden värittämä versio.

      Noh, se on kuitenkin surullista, että lapsi vaihtaa paikkaa niin pitkäaikaisesti. Vuosi siellä ja toinen täällä... Lapsi ei kiinni kehenkään oikeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe