Hei. Osaako joku auttaa, onko iso homma ja minkä hintanen vaihtaa uusi putki? Kiitti asiallisista neuvoista. Auto meni käyttökieltoon ja älysin vaan ajella varovasti kotiin.
Micra 98 jarruputki rikki jarrutestissä katastukse
Siru2
5258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uutta rööriä vanhan tilalle, tuskin miljoonia maksaapi nyrkkipajassa? Mulliturpa saa ruostuneet putket puhki konttuurilla.
Putki sinänsä tuskin paljoa maksaa metritavarana mutta ainakin n. 10 vuotta sitten kun omalle kohdalle kävi vastaava tapaus niin jarruputkiliitosten osaavia tekijöitä oli harvassa. Putkihan pitää vaihtaa tehtaan liitoksista eikä saa tehdä välille mitään ylimääräisiä liitoksia.
Työkustannuksia voi siis tulla jonkinverran, varsinkin kun kaikki muukin on ruosteessa sen putken lisäksi. Pelkkä pulttien ja mutterien auki saaminen voi olla vittumaisen taistelun takana.
Puutarhaletkusta uusi putki väliin.
Tuollaisesta "neuvosta" pitäisi saada sakot.
Puutarhaletku ei sovellu hydrauliikkajärjestelmään, se ei kestä painetta eikä varmaan jarrunestettäkään ainakaan pidempiaikaisesti. Tuollainen letku pettäisi jo ensijarrutuksessa jolloin käyttöjarrut katoavat autosta ja sehän ei ole ollenkaan hyvä juttu.
Jarrut ovat auton tärkein varuste, ihan ensimmäinen asia mikä pitää olla autossa kuin autossa kunnossa, niin käyttöjarru kuin seisontajarru. Micrakin painaa lähes tonnin verran, yritäpä pitää sitä mäessä paikallaan ilman minkäänlaisia jarruja... ei onnistu.
Kiitos kommenteista kaikille. Tänään on korjaamo aika, katsotaanpa miten käy.