Lahden keskitysleirissä tapettiin suhteessa

Natsi Saksan tapaan, eikä siitä kansainvälisesti suurta haloota jälkeenpäinkään tullut, se länne köyhien viha näkyy vieläkin hallinnossamme !? Oikeisto vallankaappajana 1917 synnytti sisällissodan !?
9234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ryöstivät vielä murhattujen rahat ja omaisuudet..

Äänestä

Jos ei oikeiston vallankaappausta olisi ollut 1917, ei sisällissotakaan ja työ-ja Kunnallislakikin olisi tullut voimaan, valtalaista puhumattakaan !?

Äänestä

Vasemmistolaiset aloittivat sisällissodan, koska eivät menestyneet laillisissa vaaleissa. Neuvostoliiton kommunistit yllyttivät heitä siihen. -Onneksi vasemmistolaiset hävisivät, eikä tänne tullut sosialismia - Eläköön ( sanan)vapaus !

Äänestä

Vasemmisto tarttui aseisiin nimenomaan Leninin käskystä. Surulllista että kouluttamaton köyhälistö oli niin altista itsekkäiden politrukkien propagandalle. Syyllisestä ei siis ole epäselvää vaikka ylilyöntejä tuli sittemmin molemmin puolin.
Koko punakapina oli kaikille osapuolille turha ja haitallinen sekä saattoi maamme itsenäisyyden suunnattomaan vaaraan, kuten myöhempi kehitys kiistatta on osoittanut.

Äänestä

Hennalassa kuoltiin nälkään ja tauteihin, keskitysleireillä taas kaasukammioihin.
Hennalassa oli vankeina kapinallisia ja Saksassa taas pääosin viattomia ihmisiä.

Äänestä

Aloittajan kanssa voi olla edes pieneltä osin samaakin mieltä. Keskitysleiri on ilmeisesti suomalainen keksintö ja niillä tapettiin vankeja liikaa ja liian heppoisilla peruteilla. Se synnytti kansaan vastakkaisasettelua pitkäksi aikaa. Lopullisesti se hälveni, kun maahan valittiin ensimmäinen vasemmistopuolueen presidentti.

Suuri taustatekijä sodan takana oli nälkä. Ei ollut ruokaa tai sen hinta oli korkea mustassa pörssissä. Myös keskiysleirivankien suuri kuolinsyy oli nälkä. Vankejä olisi kannattanut vapauttaa aikaisemmin leireiltä kuten Kyösti Kallio ehdotti.

Vertaaminen natsi-Saksaan on järjetöntä. Punakaartit olivat terrorisoineet maata ja tappaneet monia täysin viattomia ihmisiä. Saksan keskitysleireille joutumisen syyksi riitti, että oli esim. homo, juutalainen tai demari.

Suomen tapahtumista ei tietenkään noussut suurta kansainvälistä haloota. Eurooppalaisesta näkökulmasta tässä oli kyse yhdestä ensimmäisen maailmansodan pienestä yksitysikohdasta. Meidän suomalaistekin kannattaisi oppia katsomaan tätä kaikkea osana maailmansotaa. Näinhän teemme myös toisen maailmansodan yhteydessä.

Äänestä
  • Kyllä ulkovaltojen puuttuminen asioihin vasta lopetti lahtarien murhaamisen ja vankileireillä nälkään tappamisen! Usasta nootti ja Ruotsista..

    Äänestä

Itsenäisyystaistelu on oikealta nimeltään 1917 tapahtumat.
Vaihtoehdot joko liittyä venäjään tai pysyä itsenäisenä.
Vääryyttä tehtiin molemmin puolin niin kuin sodissa yleensä.
Punakaartilaisista monet tulivat ns järkiinsä ja taistelivat talvisodassa vihollista vastaan jonka ajattelivat heihin liittymällä tuovat onnen ja autuuden vielä itsenäisyystaisteluiden aikaan

Äänestä
  • tapahtuikin vuonna 1918?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Abrahamm kirjoitti:

Natsi Saksan tapaan, eikä siitä kansainvälisesti suurta haloota jälkeenpäinkään tullut, se länne köyhien viha näkyy vieläkin hallinnossamme !? Oikeisto vallankaappajana 1917 synnytti sisällissodan !?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu