onnistuin kaatamaan mehulasin pöydälle,jostasitä pääsi valumaan koneen alle.kaikki toimii muuten normaalisti,mutta ääni on kadonnut.mikä neuvoksi vai ehtikö neste tehdä tuhonsa lopulliseti
kannettavan ääni kateissa
renny
5168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko laitehallinnassa huutomerkkejä? Kuuluuko äänet kuulokeliitännän kautta?
Mehu voi johtaa sähköä.
Älä käytä konetta.
Pois sähköverkosta. Ota akku pois.
Avaa jos mahdollista ja puhdista sotkut ja anna kuivua kunnolla.
Läppärin alla ei ole yleensä hirveästi "maavaraa" joten mehulätäkkö on voinut joutua varsinkin tuulettimen imaisemana koneen sisälle aiheuttaen oikosulun jossain ja mahdollisesti audiopiiri on kärähtänyt, tosin tällöin pitäisi varmaan laitehallinnassa ainakin näkyä että laite on viallinen. Konehan suorittaa ainakin käynnistyksen yhteydessä jonkinlaisen POST -testin (Power On Self Test) ja siinä luulisi vian paljastuvan. Sekään tosin ei ole täydellinen, vuosia sitten oli yhden PC:n korppuaseman liitin runnottu tehtaalla kiinni siten että yksi pinni oli vääntynyt eikä ollut kiinni missään.
Siitä huolimatta mitään vikaa ei löytynyt POST testissä eikä laitehallinnassa, saati koneen tekniikan kuntotestiohjelmassa. Korppuasema muutenkin toimi ihan ok paitsi että windowsin käynnistyslevykkeen teko ei onnistunut, vain siinä paljastui että korppuasema ei toimi täysin normaalisti. Suoristin vääntyneen pinnin, kytkin kaapelin oikein paikalleen niin johan toimi täydellisesti sitten.
Kun mehu on sekä makeaa että yleensä hapanta niin saattaa aiheuttaa pitmmän päälle korroosiota koneen elektroniikalle.
Olisi purettava ja puhdistettava. Käyttö ilman pikaista puhdistusta saattaa pilata koneen lopullisesti.
Toimiiko HDMI-liitäntä? Onko sellaista? Tai jotain muuta? Jos kuva näkyy niin äänenkin pitäisi kuulua. Ääntä muodostetaan aika monessa paikkaa eri tavoin, joten luulisi jonkun toimivan.