Kastraation jälkeen..

marilyn878

Uroskoiramme, kohta 4v., leikattiin pari päivää sitten.
Miten teillä joidenka koira on leikattu minkälainen koira oli jälkeenpäin ja kuinka nopeasti muutokset alkoivat näkyä (esim. aineenvaihdunnan hidastuminen.) tai tuiko sen luonteeseen jotain muutoksia?
Koirani kivespussi on nyt todella iso ja punainen(kudosnestettä on kuulemma kertynyt sinne.)
Ja kaulurinkin se on jo ehtinyt osittain hajottaa ja täällä kotona se törmäilee sen kanssa seiniin, oviin, ihmisiin yms.
Toivottavasti tuo leikkaus nyt rauhoittaisi machoilevaa koiraani, kun se on koon puolestakin vaikeasiti hallittava. Painoa on n.35 kg. Eläinlääkäri epäili myös, että noutajasekoituksessamme on mastiffia! Koirani on labbiksen näköinen, mutta iso kokoisempi.
leikkasin koirani myös sen takia, että meillä on narttu.

5

3924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annariitta

      HEi, meidänkin 3 vuotias noutaja(moro) leikattiin muutama viikko sitten: kaulus oli katastrofi - törmäili, uikutti ja oli ihan hysteerinen kunnes otin kaulurin pois hetkeksi koiran juomatauon ajaksi ( leikkauksesta oli kulunut noin 4 tuntia), huomasin että kauluri oli lohjennut ja kaulaa painoi terävä muovipiikki; tämä oli siis pääsyy koiramme tuskaiseen käytökseen. Heitin kaulurin mäkeen vaikka sitä olisi pitänyt pitää 10 vrk ja sanoin koiralle, että haavaa ei saa nuolla ja koira siihen että joojoo... VArmistukseksi laitoin koiralle housut jotka se oli sitten yön hiljaisina tunteina riisassut pois samoin kuin haavaa suojaavan laastarinkin!
      Seurasin haavan kehitystä tarkasti muutaman eka päivän ja suihkutin siihen Aloe Vera-suihketta. Haava parani 5 päivässä eikä mitään komplikaatioita ole ollut. Käytös on muuttunut senverran että uikutusta ja läähätystä ei ole sen koommin kuulunut, ehkä myös ulkona käyttäytyy hieman rauhallisemmin. Paino ei ole noussut ( sehän riippuu tasan ruuan määrästä joka koiralle annetaan) mutta ruokahalu näyttää olevan parempi kuin aiemmin. Yksi huvittava uusi piirre koirassa on; aiemmin ei syönyt mitään vihanneksia tai hedelmiä, nyt suorastaan kerjää porkkanaa ja omenaa.

    • Meillä

      Mulla on jo toinen kastroitu uros menossa. Ensimmäinen oli jo edesmennyt dobberini ja sen kastoinnista sain niin hyviä kokemuksia, että uskalsin ryhtyä hommaan uudelleen. Leikkauksesta on tänään kaksi viikkoa, siisti arpi jäljellä. Koira ei nuollut haavaansa ja tottui kauluriinkin pian. En pitänyt sitä kuin öisin ja silloin kun en ehtinyt vahtimaan koiraa silmä kovana. Hyviä kokemuksia vain tämänkin koiran kohdalla.
      Luonne ei sinänsä muuttunut miksikään, koira on oma persoonallinen itsensä kuin ennenkin, mutta inhottava läähättäminen ja narttujen perään uikuttaminen on selvästi vähentynyt. Kivespusseissa esiintynyt turvotus hävisi sen jälkeen kun toisena päivänä leikkauksen jälkeen käytin koiraa kävelemässä reippaan lenkin.

    • koirienystävä

      mistä olette ottaneet koiranne? minkä värinen se on? mistä olet sen hankkinut?
      minulla on labbiksen ja tanskandogin risteytys ja todella kookas musta uros.
      olen vähän etsiskellyt sisaruksia sille mutta huonolla menestyksellä.

    • marilyn878

      Koirani emä on labbis ja isä kultainennoutaja tai näin meille sanottiin ja meillä on myös niiden pentujen ja emän ja isän kuvat ja ihan noutailta näyttävät.
      Sundomista, Vaasan läheltä tuo koira on hankittu neljä vuotta sitten.

      • koirienystävä

        no sitten. kerkesin jo innostua, että löysin yhden sisaruksen...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2514
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1396
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      98
      1337
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      985
    Aihe