Mikä on kelan käsitys, onko narkomaani sairas vai terve, työkykyinen ihminen?
Onko narkomaani työkykyinen?
kysynmävaan
8235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tosiasiassa varmasti usein narkomaani on työkyvytön, mutta kelan näkökulmasta valitettavasti työkykyinen, koska sairauden kulkuun voi itse vaikuttaa. Itse asiassa tätä käsitellään periaatteessa samalla tavalla, kuin kysymys olisi alkoholismista. Kelassa alkoholisti luetaan aina työkykyiseksi ja esimerkiksi sairauslomaa saatetaan joissakin tapauksessa kirjoittaa esimerkiksi katkaisuhoidon vuoksi, mutta on täysin työnantajan harkinnassa, makstaanko sen ajalta palkkaa. Yleensä ei, joissakin tapauksissa kyllä. Työkyvyttömyyseläkettä on turha haaveilla pelkän alkoholismin ja / tai narkomanian perusteella.
SItäkään on turha haaveilla että työtön sais lainaa mihinkään, vittu herätkää jo jos ette mitään kerran älyä.
Yhteiskunnan suurin ongelma kustannusten kannalta on se, että niin alkoholismia, kuin myös narkomaania ei virallisesti ole julistettu/päätetty sairaudeksi.
Mikäli tämä olisi päätetty sairaudeksi, olisivat he automaattisesti työkyvyttömiä. Myös viranomaiset tällaisessa tapauksessa voisivat päättää hlön pakkohoidosta.
Tämä kuitenkin lisäisi kustannuksia räjähdysmäisesti, siksi näitä em. ei tulla päättämään koskaan sairauksiksi.
On edullisempaa yhteiskunnalle, siis meille kaikille sinullekin tämän lukija, että ko. hlöt ovat statuksella työkykyinen ja hänelle maksetaan ainoastaan minimaalista tukea ja päälle annetaan tarpeen ja mahdollisuuksien mukaan karenssia.
Jos jokaiselle työttömälle loishelle annetaan keskimäärin vuodessa 1,5 kertaa karenssia, tekee se yhteiskunnalle säästöä vuodessa runsaan 1,25 miljardia.
Puhdasta laskumatikaa tämä on
kjäh kjäh kjäh
näin se vain on
Järjen jättiläinen kirjoitti:
"Yhteiskunnan suurin ongelma kustannusten kannalta on se, että niin alkoholismia, kuin myös narkomaania ei virallisesti ole julistettu/päätetty sairaudeksi. Mikäli tämä olisi päätetty sairaudeksi, olisivat he automaattisesti työkyvyttömiä. Myös viranomaiset tällaisessa tapauksessa voisivat päättää hlön pakkohoidosta. "
WIKISTÄ: "Lääketieteellinen diagnoosi on lääketieteelliseen tietoon perustuva käsitys terveysongelman, sairauden tai tautitilan syistä ja pohjana lääketieteeseen pohjaavalle hoidolle. "
WIKISTÄ: "Sairaus (lat. morbus, kreik. nosos) on fyysisen rakenteen tai toiminnan tai psyykkisen tilan poikkeavuus, joka aiheuttaa yksilölle tai hänen ympäristölleen tilapäistä tai pysyvää haittaa tai toiminnanvajavuutta. Yleiskielessä sanaa tauti (kreik. pathos) käytetään joskus synonyyminä sairaudelle; tauti on kuitenkin kapeampi käsite, joka merkitsee lääketieteellisesti määriteltävissä olevaa, monilla yksilöillä samantapaisin oirein ilmenevää sairautta. Termiä sairaus käytetään joskus laajemmassa merkityksessä kattamaan myös vammat, vammaisuuden, syndroomat tai oireet. Sairaus on monitulkintainen käsite ja sairauksiksi luokitellut tilat ovat kulttuuri- ja aikasidonnaisia. Jonkinlaisena länsimaisen lääketieteen konsensuksena sairauksiksi määritellyistä tiloista voinee pitää kansainvälisen ICD-luokituksen tämänhetkistä versiota ICD-10."
Tuolta voi tyhmempikin lukea päihderiippuvuuksiin liittyvistä diagnooseista:
https://www.mielenterveystalo.fi/aikuiset/Tietopankki/Diagnoosi-tietohaku/F10-19/Pages/default.aspx
Onko homous sairaus? Sehän on pysyvä haitta, joka aiheuttaa yksilölle pysyvää toiminnanvajavuutta.
Suostuisitko huumeita käyttävän kirurgin leikeltäväksi? Antaisitko huumeiden käyttäjän rakentaa sinun omatkotitalosi? Veisitkö lapsesi huumeita käyttävän perhepäivähoitajan kaitsettavaksi?
Huumeet ovat niin vahvoja ja arvaamattomia aineita, joten olisi parasta luokitella narkomaanius sairaudeksi.
Hohhoh, oli ilmeisen vaativaa luettavaa noi wikin linkit kulttuurin.kääntöpuolelle.
Kaupungissa on useita hierojia joilla AIDS.
ASiakkaat nauttii, heilläkin kohta AIDS.