Uusi Turvavyö skandaali - nyt Tiguan
Forbes kirjoittaa eilisessä jutussaan 2018 vuosimallin Tiguanin turvavöistä jotka katkeilee törmäystesteissä. Kuvien kera.
Huom! sivu hieman hankala käyttää nykyisten GDPR kuvioiden takia, vaatii evästeiden hyväksynnän ja sen jälkeen sivu aukeaa lähes valkoisena, vasemmasta yläkulmasta klikkaa tekstiä ja tulee toinen pyyntö, jees jees kaikkiin.
https://www.forbes.com/sites/jensen/2018/07/11/after-belts-break-in-crash-tests-feds-reject-volkswagen-excuse-intensify-investigation/#3442f84d1814
Uusi Turvavyö skandaali - nyt Tiguan
33
643
Vastaukset
- en.kommentoi
Tuttu sävel kaikaa, me emme kommentoi!
"It wasn’t clear whether the same belts are used in any other models.
A Volkswagen spokesman had no immediate comment.
The model tested is a new model of the Tiguan. The automaker still sells the last version marketing it as a the Tiguan Limited." - Viis_turvallisuudesta
Ei hätää, nippuside ei lopu maailmasta. Fauxwagen "korjaa" vian tuossa tuokiossa.
- jihuumerkitystä
Niin, tuosta tulee takaisinkutsu ja Takatan toimittamat vyöt vaihdetaan toimiviin. Kyllä näitä vastaavia tulee olemaan aina, aina niitä on ollut jne....
- HitlerinHuijaus
Juu, volkswagenilla on aina ollut näitä. Ja ensin yritetään jotain nippusideviritystä. Asiakkaan turvallisuudella ei ole tälle huijarifirmalle suurtakaan merkitystä.
- VWMAN
vissiin vw ei tiedä taaskaan asiasta mitään, eivätkä ole koskaan kuulleetkaan...….. :D
kyllä taas volkkarilla menee lujaa, autoja suolletaan maailmalle ilman minkäänlaista testausta tai laadun valvontaa! milloin tämä maailman suurin huijaus oikein loppuu!?
- totuus.paljastui.vw
Ei nää uutiset lopu koskaan, nyt Moottori -lehti oikein vakuuttaa että eurooppalaiset saa taas olla huoletta, ei nämä ongelmat eurooppaa koske :)
https://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/volkswagenilla-toinenkin-turvavyokriisi-tiguanin-kuljettajan-vyo-repesi-kahdesti-yhdysvaltalaistesteissa/
Rajummassa vakuutusyhtiön tekemässä testissä vyöt oli kestäneet, mutta toisen tahon tekemässä vähemmän rajussa testissä oli katkenneet molemmilla kerroilla, olisikohan vakuutusyhtiöiden testeissä tarkistamisen varaa vai onko kyse sittenkin korvausten maksuun liittyvästä tietojen pimittämisestä ja tekevät autovalmistajien kanssa yhteispeliä? - kaikki.tietää.jo.k-auto
Myös maikkarin uutiskynnys on ylittynyt tästä asiasta, Ilta Sanomat ei tuttuun tapaansa näistä huutele kun on Keskon omistuksessa :)
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/volkswagenilla-turvavyoongelma-myos-usa-ssa-kuljettajan-turvavyo-repesi-kahdessa-tormaystestissa/6992036#gs.ZN9RAug- sen-suuri
IS on muuten tosiaan semmonen kakkalaari, että uutisten kommenttiosiossakaan ei saa olla mitään pahaa sanaa VW konsernin rupaskoista.
no huhhuh!!! korin teräslaatu heikennetään tahallisesti, josta vw jäi kiinnikkin, turvavyöt tehdään tahallisesti toimimattomiksi, päästöjä huijataan, tehdään niin halpa ja huono auto kuin vain iletään, takuu maailman lyhyin joka ei korvaakkaan mitään tyyppivikojakaan... lista on loputtoman pitkä.
- Dr_Mengele
Volkswagenin omistaja osallistuu vapaaehtoisesti ihmiskokeeseen.
- mitäs.pienistä.vw
Ottaa ne ainakin tämän keskustelun ja maikkarin uutisen mukaan
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/volkswagen-pyytaa-anteeksi-harkintakyvyn-puutetta-10-apinaa-pakotettiin-hengittamaan-dieselauton-pakokaasuja/6748722#gs.GfFj=MM
https://www.vauva.fi/keskustelu/3086506/vw-laittoi-ihmisia-ja-apinoita-hengittamaan-pakokaasua-julmissa-kokeissa
Turha surra, vain tyhmiä kaasutettiin, halusivat tai eivät niin auttoivat itse Volkkaria näissä tutkimuksissa, vapaaehtoisesti mukana, VW luuli että on ok kun kaikki suostui, apinat ei laittaneet yhtään hanttiin kun saivat banaania poskeen niin paljon kuin jaksoivat syödä :)
- AMBOV
Ja Audii,Mersuu, Bemarii, Opelii, Volkkarii.
- yliherkkä
Tuleeko uuden diesel volkkarin mukana kaasunaamarit vai pitääkö ostaa erikseen, entä paljonko ihminen kestää pakokaasua, mun ooppelissa pakokaasut ohjataan auton taakse sellaisen pakoputken kautta eli ohjaamoa ei kaasuteta kuten volkkareissa, mulla tulis varmaan pää kipeeks diesel volkkarissa koska olen yliherkkä saasteelle.
- LämmölläVW
Nämä ovat ihan yksittäisiä tapauksia. Onko edes selvitetty, jos on kyseessä kuluttajan itse hankkima ja asentama turvavyö? Toisaalta, niitä aitoja ja alkuperäisiä, VW-nippusiteitä saat omalta VW-kauppiaaltasi 100 kpl pussin, hintaan 96,50:- sis alv. Älä riskeeraa turvallisuuttasi JA osta halpaa yleismallin nippusidettä. Se on nimittäin tarkoitettu sähkökaapeleiden yhteen niputtamiseen. Vain VW-nippuside on kolariturvallinen. Ajattelemme Sinua ja Lähimmäisiäsi.
- aasialainenFilosofia
Nuo on niitä kuuluisia Takatan remmejä, eikö ne tanan japanialaiset osaa enää tehdä muuta kuin soosia, kuten ruostuvia autoja huijaus teräksestä, tussahtvia pusseja a'la Takata jne...
- SaksalainenParasKaikessa
VW ei itse osaa valmistaa turvavyön remmejä. Siksi ne pitää ostaa muualta.
- Jälkimarkkinointikoijari
Turvavyölukko on volkkarille liian haasteellinen rasti. Vaatii nippusidevarmistuksen virallisella VW varaosanippusiteellä. Vewee katsastusvaruste.
- aasialainenEiHaluaKestoa
Ei lukossakaan mitään vikaa ole. Sijoittelussa kylläkin. Takatan remmit pitäisi polttaa jokaisesta autosta joissa niitä on, tanan japanisten kurapaskat.
- vw.kusetti.taas
Joo mutta miksi VW itse sitten hyväksyi Takatan vyöt, teetti niille oikein virallisen törmäystestin jonka lähetti IIHS vakuutusyhtiöön jonka raprttiin VW törmäytestien hyväksyntä perustuu, tuo IIHS ei siis itse testaa vaan VW toimitti omista testeistään videot ja datat. Taisi VW vähän kusettaa kaikkia, myös Takataa, on ilmeisesti teettänyt vyöt jollakin halvalla itä-blokin maan pajalla ja laittanut takatan leimat???
Oli miten oli, niin VW on itse nämä vyöt valinnut autoihinsa ja todennut että ovat hinnaltaan ja laadultaan Volkkariin soveliaat, toki asiakkaat luuli saavansa premium laatua, siis luuli, eivät saaneet, joten turha syytää vastuuta muille. - naapurillakinonhuono
Ja jos tojotassa on ongelmia takatan turvatyynyjen kanssa, niin heti ollaan mainitsemassa, että onhan niitä volkkareissakin vaikkei niissä ole välttämättä todettu ongelmia. Heti vedetään omasta ongelmasta huomio pois. Näinhän se menee.
Jos itellä on ongelmia autossa, niin naapurillakin pitää olla, se on se suomalainen kateus, joka pistää Suoli palstalle runoilemaan...- ei.voi.olla.vw
Mutta miksi volkkarit ja audit ei kunnolla kestä normaalia ajoa ja käyttöä, se mysteeri on yhä ratkaisematta. Asia ei olisi mysteeri ellei holisti pitäisi volkkaria laatuautona mitä se ei tulosten valossa ole, maailman eniten takaisikutsuttu ja korjattu auto ei voi olla premium, ei voi.
- jarmoJarppiMaki
Tää volsu-uskollisuus kulkee suvussa tai ainakin perheessä. Siitä saakka kun isoisällä oli vuoden -65 kupla. Niin niitä on ostettu. Volsuja siis. Pitkään ne oli hyviäkin, kunnes luotettavuutta alettiin suunnitelmallisesti heikentämään. Tätä ei kuitenkaan volsuperheissä saa sanoa ääneen, koska se pahottaisi kauan sitten kuolleen isoisän mielen ja muiston. Nuorimmat suvun vesat ovat tottuneet siihen, että volsu on jatkuvasti korjaamolla. Ja koska he eivät tiedä paremmasta, luulevat että sellaisia autojen kuuluu olla.
- pörhöntietoVW
https://www.google.fi/search?q=VW kaasupoljin&rlz=1C1HIJB_enFI629FI629&oq=VW kaasupoljin&aqs=chrome..69i57j69i65j0l2j69i65j0.6077j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Olihan tuollekkin jatkuva takuu mikä onkin jo loppunut VW yksipuolisella ilmoituksella - eisamoja
No johan on. Luulin että nää kaikki vag tuotteet on samoja, kuten täällä mainostetaan.
En ole tuollaista poljinta nähnytkään. Kaikissa vag kulkineissa, joita minulla on ollut, niin poljin on ollut riippuva. - huijausVWjyrääaudiTDI
miten se pikkuautojen turvavyökorjaus kestää joulukuulle saakka?
- VW-huijaus
Joulukuulle asti huijarifirman asiakkaat saavat elää näiden vakavien tuotevirheiden kanssa. Ei huijarifirman dirikoita kiinnosta jos joku kuolee heidän välinpitämättömyytensä seurauksena.
- HolistiToyotaRuotuu
VW-huijaus kirjoitti:
Joulukuulle asti huijarifirman asiakkaat saavat elää näiden vakavien tuotevirheiden kanssa. Ei huijarifirman dirikoita kiinnosta jos joku kuolee heidän välinpitämättömyytensä seurauksena.
Holisti, et sä tyhmä ole? Ei vains olet sä todella tyhmä ja kovin lapsellinen.
- aasialainenKusetus
Takata on toimittanut jälleen sutta ja sekundaa, sellaisia ne japanilaiset alihankkijat vaan ovat, muten myös Kobe Steel.
- KikulinTyhmyysLoistaa
Ja kikuli näytti taas koko maailmalle tyhmyytensä. Mistä teitä oikein sikiää?...
Turvavyön lukko EI ole takatan valmistama.
https://tekniikanmaailma.fi/volkswagen-ja-seat-varoittavat-takapenkin-keskipaikalla-ei-pida-istua-ennen-kuin-tm-testissa-ilmennyt-vika-on-korjattu/ - pulinat.pois
Takata täyttää Volkswagenin korkeimmatkin vaatimukset, VW itse testaa kaikki osat ja varmistuu että ne ovat VW laatua. Se mitä tuo Volkswagenin korkea laatutaso edustaa sitä ei tiedetä, mutta se on Volkswagenin ihan oma sertifikaatti jonka mukaan muuten ja muiden mielestä epäkurantti on volkkareissa huippulaatua, kaikki on siis suhteellista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15358467/volkswagenin-korkea-laatutaso
- hallittuatoimintaaVW
jaksaa jälkimarkkinoilta ottaa voitot
kytköksiä varaosavalmistajiin? - Anonyymi
taas mennään
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k375124Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,322703Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1921670Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611449Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1381381Varo sisältöpaljastuksia! Tämän naisen bachelor-Joonas valitsi - Oliko valittu Monica vai Vivianna?
Joonaksella on kaksi naista jäljellä. Mutta valitsiko bachelor kahdesta naisesta Monican vai Viviannan? Oliko mielestäsi241180- 1831153
Trump - otan Gasan haltuun nyt
USA miehittää Gazan alueen ja rakentaa siitä uuden upean alueen aurikoiseen Israeliin. Väkivaltainen alkuperäisväestö h271978Kemettikö lommauttaa
Kemettikö lommauttaa, kuulinpahan vain. Toivottavasti nyt kuitenkin murheenryynit ,tupakoivat laiskimukset poistetaan.24923- 197833