Aivan yllättäin 8v koirallamme diagnosoitiin maksasyöpä.
Koira oli aivan oireeton kunnes viime viikon loppupuolella kiinnitämme huomiota pullistuneeseen vatsaan.
Varasimme ajan lääkärille, röntgenissä havaittiin nestettä vatsaontelossa. Lähete jatkotutkimuksiin; ultrassa havaittiin laajoja kasvaimia maksassa.
Voi sitä surun ja tuskan määrää. En halunnut uskoa todeksi. Oli tehtävä vaikeista vaikein päätös ja lähettää koira viimeiselle matkalleen. Tätä ikävän määrää ei voi kuvata. Rakas nukkui aina vieressäni, viime yönä niin vaikeaa kun ei ollutkaan siinä.
Ihmettelen ettei mitään muita oireita ollut; koira söi hyvin, oli tosin alkanut ehkä juomaan enemmän. Leikki ja tuli mielellään lenkille. Ehkä nyt viime päivinä kävely oli vähän hitaampaa, nesteet vatsassa painoivat.
Ei ollut kivulias.
Silti mietin olisiko pystynyt hoitamaan sairautta jos olisin sen aikasemmin huomannut. Oliko se ehkä vähän väsyneempi, nukkui enemmän? Niin vaikeaa on luopuminen, tuskin pystyn enää koiraa ottamaan, liian vaikeaa on päästää irti vaikka se on sitä suurinta rakkautta. Tätä ikävää ei mikään paranna.
Maksasyöpä
Pampula2010
1
240
Vastaukset
- niinsiinäainakäy
Sure muutama kk, ja harkitset sitten uutta.Elämä jatkuu pennun myötä, ja saat seuralaisen arkeasi ja lenkkejäsi piristämään.
Ite pidin väliä kaksvuotta, sutten vaan kaks kk.Tylsää oli pitkä aika ilman lenkkiseuraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061