Uusi 500X alennuksella

Maakuntalehti mainosti hiljattain määräerää eli maassaolevia uusia 5-ovisia 500X crossovereita 3000 € alennuksella. Luulisi jo Suomessakin tuolla alennuksella menevän kaupaksi. Euroopassahan tuo on ollut suosittu automalli jo heti kun tuli markkinoille.
17739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Alennus+katoaa+kun+vaihtoautoa+aletaan+hinnoitella.+Ilman+vaihtoautoa+tuo+alennus+ei+välttämättä+jäisi+toteutumatta+edes+tilausmalleista,+koska+tahansa.+Mutta+koska+500x:n+co2+päästöt+ovat+tasolla,+jossa+ei+romutuspalkkion+alinkaan+porras+tule+kyseeseen,+joten+myyntimenestystä+ei+voi+odottaa,+ainakaan+romutuskampanjan+aikana.+Tästä+tarjouksesta+ajavat+ohi+käteisellä,+ilman+vaihtoautoa+ostettavat+hybridit+näin+romutuspalkkion+voimassa+ollessa.+30000€+autosta+katoaa+ensin+10%+alennus,+3000€,+romutuspalkkio+2500€,+ja+päälliskauppaan+saa+maahantuojan+kampanjan+talvirenkaat+aluvanteilla....+Kuulostaako+Fiatin+tarjous+vielä+erityisen+hyvältä?

Äänestä
  • Olet valitettavasti oikeassa, pyysin tarjousta vaihdokin kanssa - liikkeiden pyynnit vastaavasta kuin omani ovat noin 15000, joten oletin saavani vaihtotarjouksena ainakin 12000, mutta tarjosivat vain 9000. No eipä tullut kauppoja.

    Äänestä

Kyllä vaan on houkutteleva tarjous. Hybridit kalliimpia, turha niitä verrata, eikä varmaan saa mitään 5500 € alennusta niihin. Moni ei edes halua hybridiä.
Verrataan nyt vaikka 500X:ää 1.6 peruskoneella Mitsubishi ASX:ään, niin Fiat popstar varustetasolla on kyllä ASX:n hinnat alk. mallia kalliimpi, mutta alennuksella suunnilleen samoja hinnat.
Mutta onhan 500X hiljaisempi, tyylikkäämpi ja varustellumpi. Makuasia kummasta tykkää, mutta ihan kilpailukykyinen tuolle.
Jos taas vertaa hieman kalliimpaa 500X 1.4 multiair 140 hv versiota vaikka Toyota C-HR 1.2 T Activeen. Fiat on jo lähtöhinnaltaan hieman edullisempi 3000 € ale. Kumminkin Fiatissa on enemmän tehoa, kulutukset suunnilleen samat, parempi näkyväisyys, hiljaisempi, tyylikkäämpi.

Äänestä

Lisäksi v.2017 Euroopassa 500X (ja sisarmalli Jeep Renegade myös) olivat huomattavasti suositumpia kuin Mitsubishi ASX.
Fiat 500X:ää myytiin enemmän kuin Toyota C-HR:ää vaikka Toyotassa oli myös hybridi mallistossa.
Vielä jos laskee nämä samalta Italian tehtaalta tulevat 500X:n ja Renegaden myynnit yhteensä, ovat ne erittäin suosittuja autoja Euroopassa.

Äänestä

Myös määräerään Tipoja saa 3000 € alennuksen (Pop-varustetaso). Lounge-varusteltuihin jopa 4000 € ale.

Äänestä
  • No hyvin ovat pitäneet tuon tarjouksen salassa, koska olen selannut sekä Fiatin että jälleenmyyjien www-sivuja ja autotalli.comia, eikä ole sattunut missään vastaan. Jos olikin, niin on varmaan päättynyt viimeistään päästönormin vaihtuessa elokuun lopussa?

    Äänestä

Mitenköhän kauan nämä yksilöt ovat maanneet maassa?

Äänestä

Veikkaisin että syksystä 2017, reilut puoli vuotta. Uusia ovat kun rekisteröidään nyt.

Äänestä

Väri- lisävarustevalkioma tietenkin laajempi tehdastilauksissa mutta toimitusaika pitkä ja hinta kalliimpi.

Äänestä

Edelleen+voi+todeta,+että+10%+alennus+ilman+vaihtoautoa+on+aivan+normaalia,+nuo+Tipon+4000€+alet+alkavat+sen+sijaan+jo+kuulostaa+hyvältä,+mikäli+kyseessä+on+2018+kasattu+auto,+tosin+ei+taida+olla.+Jos+vielä+tuohon+saisi+yhdistettyä+jonkun+maahantuojan+kampanjan,+saattaisin+latoa+Eurot+tiskiin+pienen+tinkauksen+jälkeen.

Äänestä

Fiat on automerkki pitkällä, värikkäällä ja maineikkaalla historialla. 500 retromalli ja sen isommat versiot kuten 500X ovat Fiatin mallistossa tunteisiin vetoavia merkkituotteita ja siihen nähden jopa edullisia. Jos tuon luokan crossoveria olisin ostamassa, tuollainen 500X olisi kyllä kiinnostava, jos vielä edullusesti saa.

Äänestä

500 X on erittäin hyvä peli, kokeiltu huvikseen, mutta rahapula vaivaa.

Äänestä

Selkeästi Fiat heittänyt nyt hanskat tiskiin Suomen henkilöautomyynnin suhteen. Muilla merkeillä on jo MY19 esittelyautot liikkeissä ja myynnissä, mutta Fiatilla mennään edellisvuotisilla. Mitään kampanjoitakaan ei ole käynnissä. 1.9. voimaan tulleen WLTP-normin mukaisia päästötietoja tai hinnastoja ei ole saatavilla.

Äänestä

Ihan mielenkiintoinen ja kaunis auto tuo uusi Tipo.

Turussa vaan hankala edes päästä näkemään autoa. Mahtaako jälleenmyyjän pihassa nytkään olla yhtään nähtävänä?
Ei kyllä markkinoida mitenkään...sääli.

Äänestä

Fiat 500X facelift Autogefühlin koeajossa. Huomiota kiinnitti tuo vilkun äänen voimakkuus, nakuttaa kovasti ja terävästi kuin tikka koputtaisi suoraan kojelautaan xD
https://youtu.be/pX8RiuFEFxY?t=1299

Äänestä
  • Tässä+uudistuksessa+on+suomalaisittain+oikeastaan+kiintoisinta+uudet+bensamoottorit,+joiden+kerrotaan+olevan+20%+aiempaa+taloudellisempia.+Koska+myös+päästöt+putoavat+samassa+suhteessa+ja+vero+määräytyy+Suomessa+päästömäärän+mukaan,+niin+tämä+vaikuttaa+aika+mukavasti+maksettavan+autoveron+määrään+ja+siten+tuotteen+hintaan.

    Äänestä

  • kiintoisaa kirjoitti:

    Tässä+uudistuksessa+on+suomalaisittain+oikeastaan+kiintoisinta+uudet+bensamoottorit,+joiden+kerrotaan+olevan+20%+aiempaa+taloudellisempia.+Koska+myös+päästöt+putoavat+samassa+suhteessa+ja+vero+määräytyy+Suomessa+päästömäärän+mukaan,+niin+tämä+vaikuttaa+aika+mukavasti+maksettavan+autoveron+määrään+ja+siten+tuotteen+hintaan.

    Mutta kulutusmittaustavan muutos saattaa sotkea ja eikös sitä verotusta taas olla muuttamassa joten vielä ei tiedä miten hintojen käy, kiitos valtion, suomen epäluotettavimman "sopimuskumppanin".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyylikäs500X kirjoitti:

Maakuntalehti mainosti hiljattain määräerää eli maassaolevia uusia 5-ovisia 500X crossovereita 3000 € alennuksella. Luulisi jo Suomessakin tuolla alennuksella menevän kaupaksi. Euroopassahan tuo on ollut suosittu automalli jo heti kun tuli markkinoille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu