Ölinäviikonloppu

Kuka lähtee karnevaaleille
13675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ainiin, eihän näihin enää kukaan vastaile.

Äänestä

No kyllä lähtisin,mutta ei rahatilanne anna periks.Laskut pitää maksaa ja ruokaa pitää ostaa,kun nälkä on joka päivä.Ei auta,jostain pitää tinkiä.Muistaakseni ennen pääsi alueelle ilman rahankeräystä.Toki ymmärrän,että esiintyjät ja muut järjestylyt maksaa,mut kuitenkin.Onkohan liput Pavillekkin huomenna.Se paikka on aina ollut päättäjäispäivänä hyvin suosittu.

Äänestä

Känni päälle idiooteilla karnevaaleilla.

Äänestä

Kuulin,että kulkue oli ollut mitään sanomaton.Siis nollatoleranssi sille.Mitähän muuta.Näin tämäkin hupi loppuu täältä.Luulen ainakin.Toivottavasti olen väärässä.Rautalampi osaa vetää porukkaa ja esiintyjiä.Eihän siinä.Ei olle pitkä matka.

Äänestä

Karnevaalitoimikunta kai luotti tunnettavuutdeen ja markinointi unohtui lähes kokonaan.
-Paikallislehdessä ei ollut mitään.
-Painettu karnevaalilehden saanti tiskin lata torilta jos osasi erikseen pyytää
-Markkinapaikalla lehteä tosin oli näkyvällä paikalla mutta kai sinne tulleet jo tiesi tapahtumasta entuudestaa.
- Lomalaisia liikkui paljon ja pysähtyivät Koskelossa, sielläkään ei ollut lehteä näkyvillä, varmaankin jokin porukka olisi voinut pysähtyä paikalle eikä huristella ohi ysitietä.

Olikohan jossain vikaa, se jos itse tietää ja luulee että tapahtuma on laajalti jo tiedossa eikä lisäponnisteluja tarvita niin miettikää järjestäjät asiaa seuraavalla kerralla.

Äänestä

Kylähullujen kulkue 🤣

Äänestä

Rahastetaan minkä keritään ja sitten loppuu nämäkin vaalit, vai pelastaako vasurit?

Äänestä
  • Katsoin juu, että rahastusta on, oli siis aikoinaan ilmaistapahtuma.?! Eikös se nuorin Jalkanen ole tätä järjestämässä? Paviljonki siis Iisveden äärellä ja olikos siellä sunnuntaina bileet, kun kuulemma oli ollu 40 vuotias päivät tällä nuorimmaisella? Vai oliko vain kutsuttu tutut, muilla ei asiaa Sinne? Sääli sikäli, koska on ollut jatko jamit suosittuja.

    Äänestä

Jalkasen pojat eivät ole karnevaali järjestäjissä.Mutta Iisveden Paville ovat jatko jamin järjestäjiä.Pavilla oli ollut paljon porukkaa sunnuntai iltana ja monta hyvää esiintyjää.Kulkue oli aivan tylsä.Ja lippu piti alueelle ostaa perj.jo kello 20 vaikka mainostivat että kello 21 ei enää pääse ilman lippua.Ruoka kojutkin oli maksullisella puolella.Joten Hyvä Hyvä Suonenjoki .Moni sanoi olevan viimeinen kerta näissä pileissä.

Äänestä
  • Hanki uudet silmälasit, kyllä tiedoissa oli selvästi ilmoitettu että iltaohjelmat alkavat klo 20 jonka jälkeen lippu pitää hankkia.
    Sellaiselle kävijälle joka ei tullut alueelle iltaohjelman takia niin tuo ruokakojujen sijainti maksullisella puolella oli hieman ongelmallista. Harkittu vai tyhmä valinta siinen voiasivat ottaa kantaa ruokakojujen ylläpitäjät.
    Bisnesajattelu on sokaissut monessa muussakin asiassa hyviä ja toimivia rakenteita saamatta kuitenkaan parempaa lopputulosta kokonaisuuden kannalta.

    Äänestä

Muistakaa kertoa rakentava kritiikkinne myös järjestäjille, ei liene oletus, että he tätä palstaa lukevat. Vai oliko tämä taas vaan leukojen louskuttamista? Ei ihme, ettei Suonenjoella ole hyvää yhteishenkeä nimeksikään.
Mainontaa oli televisiossa tänä vuonna enemmän, siinäkö syy sille, ettei paperisia mainoksia tarpeeksi näkynyt? Parantamisen aihe ensi vuodelle.
Kulkue kyllä kuivuu kokoon tällä menolla, miksi paikalliset yritykset eivät lähde mukaan, ne pienetkin? Se olisi hyvää mainosta.
Liput alueelle olivat ihan oikean hintaiset, jos katsoo artistikattausta. On hienoa, että Suonenjoellekin saadaan ihan isojakin nimiä. Jokaiselle oli jotakin, itse maksan mielelläni 15e/ilta, jotta pääsen katsomaan hyviä esiintyjiä omalla paikkakunnalla. Monellako paikkakunnalla on paripäiväisiä täysin ilmaisia tapahtumia artisteineen?
Ruokakojuja oli yksi maksullisen alueen ulkopuolella. Oliko hotel carnevalin pihalla myös yksi?
Mukava kokemus kaikenkaikkiaan, johon osallistun myös ensi vuonna vähintään toisena päivänä.

Äänestä
  • Tuuno...
    Olen samaa mieltä tuosta lipun hinnasta, voisi olla pari-kolme euroo enemmänkin ja näin pitää ollakkin.
    Sensijaan mielestäni ne kaikki ruokakojut ja ehkä oluen myyntikin voisi/pitäisi olla maksuttomalla alueella. Artisteja katsomaan tulevat eivät mene maksulliselle alueelle syömään vaan KATSOMAAN artisteja livenä. Nälän tai janon yllättäessä käsittääkseni alueelta on vapaa poistuminen ja takaisin pääsy lipun maksaneille.
    Se porukka joka karnevaaleille tulee (ei siis artisteja katsomaan, musiikki kuuluu vapaallekkin alueelle).... kiertelee kojuja ja haluavat karvevaalien henkeen kuuluvana myös ryypätä olutta mutta kokevat että 15€ lipun ostaminen on heistä kohtuutonta.
    Minun mielipiteeni ja olen keskustellut asiasta yhden järjestelyissä mukana olleen kanssa.

    Äänestä

  • Hyvä, että olet jutellut! Niin asioita kehitetään, eikä vaan jäädä valittamaan vuodesta toiseen. Itsekin olen keskustellut järjestävien kanssa, toivottavasti muutkin niin tekevät. Fakta on, että aina jotain voi tehdä toisin. Eräänä vuonna takkusi äänentoisto, toisena lippujen hinnat..ne asiat oli ainakin hyvin korjattu tälle vuodelle. Toivottavasti ensi vuonna parannetaan tämän vuoden kompastuskiviä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ehkävanha kirjoitti:

Kuka lähtee karnevaaleille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu