Annoin pienelle (10,5 kg) punkkipillerin nimeltä Bravecto. Annostus oli 10-20 kg. Aiemmin olin koko siihenastisen kevään (2 kertaa) antanut Fyberix vet nimisen liuoksen. Liuos ei toiminut viikkoa kauempaa ja olin tulla hulluksi punkkishown kanssa. Liuos oli painolle 2- 10 kg ja aloittaessani sen koira painoi puoli kiloa alla sen 10 kg.
Jätin lääkärin päätettäväksi sen että mikä annoskoko on pillerissä oikea. Siitä on nyt kaksi viikkoa ja mitään haittavaikutuksia ei ole tullut. Olen erittäin tyytyväinen tulokseen. Voin antaa koiran mennä pitempäänkin ruohoon.
Kuitenkin melkein joka päivä otan siltä pois naamasta niitä pieniä nymfejä jotka ovat parin millin pituisia. Ne näen sen vaaleissa naamakarvoissa ja usein ajattelin ensin että se on roska. Kun otin roskan sormieni väliin ja vaikka puristan niin paljon kuin sormissa on voimaa, tämä roska vaan juoksee taas. Rillit päähän ja totean että tämä nymfiroska juoksee joten seuraavaksi se joutuu lavuaarin viemäriin ja kuumaa vettä päälle.
Olen erittäin tyytyväinen ko.pilleriin ja minulla on kevättä kohden katsoen sille heti samanlainen. En aio kokeilla muuta.
Paljon olen itse lukenut netistä kauhutarinoita näistä punkkipillereistä mutta tässä yksi positiinen tulos.
Koiran punkkilääke
0
447
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1343227Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732114Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1261705
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241697- 1381355
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1051192Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441045"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!501014Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30944