Kannattaakohan helteellä sulkea (tukkia) koneellinen ilmanvaihto päivän ajaksi? Meinaan kun esim. minulla ottaa korvaavan ilman kerrostalon puolelta, johon aurinko paahtaa tukalan kuumasti. Kun en näistä ymmärrä, mutta luulisi, että tuohan korvaa yöllä joten kuten viilennen huoneiston nopeasti.
Joku viisas, neuvoisitko onko ihan väärä ajatus?
Kannattaakohan helteellä sulkea koneellinen
11
3865
Vastaukset
- AivotSulaa
Siis korvaa kuumalla ilmalla koneella kun vetää sitä kuumaa ilmaa sisään.
- avink.avink
No ei sitä tukkia kannata, sammutat tai otat sen sulekkeen auki ja illan viileyden tullen laitat takaisin päälle.
- AivotSulaa
Ei ole mitään katkaisinta. Hurisee parin tunnin välein kovempaa, muuten hiljemmalla. Tiedä sitten kutsutaanko koneelliseksi vai miksi. Mutta korvausilman imee tietenkin kaikista mistä ilma vaan liikkuu.
Riittää kun heittää tukkeeksi muovikalvoa tms. Keittiössä ja kylppärissä. Ehkä auttoi.
- kesäpelti
siinä on kesäpelti ja auttaa.....vaiha suodatin puhdista kone
- AivotSulaa
No ei ole mitään kesäpeltejä. Mutta pahoittelut omasta puutteellisesta alustuksesta. Ei selviä mistä on kyse. Mutta johtuu siitä, etten ymmärrä talotekniikasta juuri mitään.
Tavallinen kerrostalo Helsingissä tämä on (joo, helsinkiläiset ovat tällaisia jne.).
Idea siis oli sama kuin siinä, ettei ikkunoita pidetä paahteisella puolella auki. Nyt vain ajattelin tehostaa tuota, pistämällä kuumimmaksi ajaksi kelmut imuaukkoihin keittiössä (ei mitään asennuksia tms, pysyvät sillä imulla paikoillaan), koska jostainhan se ilma on imettävä, ja tässä tapauksessa lienee joko ulkoa tai muualta talon rakenteista.
Mutta antaa olla. Kiitos. - tepsii
Ei tämä hömelö tarkoita mitään IV-konetta, vaan vanhan ajan kerrostalon yhteiskanava huippuimuria.
Auttaa kun pitää aurigon ajan venttiilit tukittuna ja varjon aikana ikkuna/parvekeovi avoinna. - AivotSulaa
Hömelö kiittää. Oikeasti. Tule vastaavasti kysymään neuvoa vaikka mistä tahansa ohjelmoinnista, niin autan. Talotekniikasta en ymmärrä mitään. Kullakin on oma kuormansa täällä tehtävänä yhteiskunnassa. :-)
- tepsii
AivotSulaa kirjoitti:
Hömelö kiittää. Oikeasti. Tule vastaavasti kysymään neuvoa vaikka mistä tahansa ohjelmoinnista, niin autan. Talotekniikasta en ymmärrä mitään. Kullakin on oma kuormansa täällä tehtävänä yhteiskunnassa. :-)
Kiitos tarjouksesta, heti tuli mieleen kysymys, ei oikeasta ohjelmoinnista, vaan taulukkolaskennasta EXCEListä:
Voidaanko mitenkään "peilata" tyhjään soluun oletusarvoksi lukuarvoa kaavasta joka sijaitsee jossain muualla taulukossa. Tämän peilauksen pitäisi olla toimiva lukuarvo laskennassa, ellei soluun syötetä muuta oikeampaa arvoa. Oli ihan pakko tarttua tarjoukseen :) - AivotSulaa
Kyllä tuon pitäisi onnistua ihan helpostikin, ehtolauseella tarkistetaanko onko solu tyhjä, jos on niin tieto muualta. Ja muualle viittaaminen on helppoa.
En ole nyt pöytäkoneen lähettyvillä, piti lopulta kuitenkin lähteä pariksi päiväksi älytöntä TramPutin elämisen vaikeuttamista pakoon. Mutta palaan asiaan tiistain jälkeen, mikäli asia oikeasti vielä kiinnostaa? :-) - tepsii
AivotSulaa kirjoitti:
Kyllä tuon pitäisi onnistua ihan helpostikin, ehtolauseella tarkistetaanko onko solu tyhjä, jos on niin tieto muualta. Ja muualle viittaaminen on helppoa.
En ole nyt pöytäkoneen lähettyvillä, piti lopulta kuitenkin lähteä pariksi päiväksi älytöntä TramPutin elämisen vaikeuttamista pakoon. Mutta palaan asiaan tiistain jälkeen, mikäli asia oikeasti vielä kiinnostaa? :-)Onnistuu tietenkin kertakäyttöisesti niin että solussa oleva viittaus oletusarvon kaavaan kirjoitetaan yli toisella lukemalla. Alkutilannetta ei saa enää palautumaan vaikka solun tyhjentää.
- AivotSulaa
Sekavasti keskellä päivää: Siis keittiössä ja varsinkin kylpyhuoneessa, jossa on kunnon imu 2 tuntia kerrallaan. Niin imu kiinni. Ja on kuiva kylppäri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1905120- 181822
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101527Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit521197Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961094Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7860