Nuukat Jämijärviläiset

köyhätkyykkyyn

Onko Jämijärviläiset nuukia vaiko köyhiä kun tulevat kutsuttuihin juhliin häihin ynnä muihin niin laittavat 10ekee per nuppi lahjaan ei tulisi mieleenikään mennä toisen häihin jos en 50e henkilö laita eli kun 4 henkinen perheemme menee se on 200e lahjaan.Velka-autoilla vaan rehentelevät siellä Jämij.

11

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksanut

      Yksi maksoi 50e ja loput tuli ilmatteena... seuras vaan sitä yht.

    • tmp1

      Se on vähän niinkin, että maakunnissa porukoilla ei taida oikein olla rahaa. Vaikuttaa nuukalta, mutta voi olla tästäkin kyse.

    • gthjgklöjhgf

      Olikos monettako kertaa naimisiin? Itte en sen takia mielelläni kenenkään häihin lähtisikkään että niitä voi olla kesän aikana todella monet ja pitää hikoilla "paremmat vaatteet" päällä vaikka keli olisi mikä.

      Että näin tiivistettynä koko saatanan hääkonsepti on niin kuollutta kamaa kun olla ja voi, toisille pelkkä varainkeruutapahtuma . Menkää perkele töihin ja maistraatissa naimisiin niin on kaikilla parempi mieli.

    • Ajatuskosittenkin

      Se rahahan tärkein asia maailmassa onkin... Turha haukkua ketään jos omat kriteerit tolla tasolla!

    • Jjjjjooouu

      Mitään nuukia oo.... Vaan tyhmiä, yksinkertaisia.. Näkeehän sen jo siitäkin, miten menee kunnalla ja seurakunnalla. Tyhmät äänestäneet vielä tyhmempiä luottamustehtäviin.

      • Jampantyhmat

        No nyt kyllä ilmaisit asian oikein naulan kantaan.


    • kekkulit

      Rehdit yrittäjät Jämillä. VV puhalsi kunnalta saunamaksuja tyhjästä muutaman kymmenen tonnia! Ja koitti vielä vuokrata Hiihtotunnelin 60 tonnin myötäjäisillä / vuosi. Jotta näin nuukaa.

      • kovinpaisuu

      • jussij

        Jopas oli ankka ylellä


      • tietäjä69

        4000 oli pelkästä areenasta voitelurahaa vuorenpeikolle putki sitten erikseen...... löytyy kh pöytäkirjasta.


    • Heihinkyllästynyt

      Rosvoja kaikki siellä tyynni

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 150
      3795
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      84
      3219
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      85
      2634
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      7
      2426
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      247
      2363
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2216
    7. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      82
      1812
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      969
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      958
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      849
    Aihe