Olen jo reilun puolen vuoden ajan tutkaillut itselle ja omaan elämään sopivaa koirarotua. Päädyin suomenlapinkoiraan ja kasvattajiinkin olen kerennyt perehtymään. Ajattelin harrastavani koiran kanssa lenkkeilyä ja kouluttavani koiraa yhteiskuntakelpoiseksi. Pidän koirien kanssa touhuamisesta ja olisin valmis ottamaan vastaan haasteita koulutuksen kannalta. Olen kuitenkin alaikäinen (16v) ja minulla sekä perheelläni on kokemusta koirista jo monen rodun kautta! Jouduimme alle vuosi sitten kuitenkin päästämään koiramme taivaan kaarelle. Olisin itse jo valmis panostamaan uuteen koiraan sekä valmis käyttämään aikaani koiraan runsaasti. (olen siis tälläinen teini, joka haluaa viettää aikaa kotona, en missään kreisibailaamassa) Rahatkin koiran ostoon olisi kasassa säästämisen ansiosta! (olen huomioinut myös koiralle tarvittavat asiat säästöissä) Miten voisin keskustella vanhempieni kanssa asiallisesti asiasta ja kysyä voisinko ostaa itselleni koiran? Vanhempani ovat jokseenkin hieman "välinpitämättömiä", eivätkä luultavasti ehkä antaisi ostaa. Miten voisin näyttää olevani valmis kantamaan vastuuta omasta koirasta ja sen hoidosta?
Laitoin tämän myös yleiselle koira palstalle, mutta ajattelin vielä erikseen tänne laittaa kun suomenlapinkoirasta kyse. Lisäilin muutamia asioita tähän tekstiin mitkä unohdin toisella palstalla laittaa!
Koiranpennun hankinta
koiranhankintamielessä
1
131
Vastaukset
- sarvista_härkää
Kannattaa vain rohkeasti ns. ottaa härkää sarvista ja tuoda asia esille turhaa kiertelemättä ja kaartelematta, kuitenkin asiallisesti(noh, ikäähän sinulla jo onkin joten tuskin vetäisit mitään 11v lapsen lemmikkikitinän itkupotkuraivareita). Voisit myös tuoda keskustelussa esille sen että ei siihen ole varmaan kovin montaa vuotta kun muutat omillesi niin koira lähtee sinun mukaasi eikä jää vanhemmillesi "riesaksi" mikäli he pelkäävät sitä eikä koira heitä kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513525Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1062311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922256Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431638KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar731610Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1351491- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921391