Tarkoituksena olisi mennä valokuvaamaan Tukholman puolen saaristoa ja kyselisin onko Helsingistä ja Turusta lähtevien laivojen reiteissä ja saariston näkemisessä suuria eroja Ruotsin päässä?
tukholman saaristosta
kuvailija
22311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Valokuvaukseen liittyvät kysymykset esitetään valokuvauspalstalle. Tällä alueella keskustellaan laivamatkoista ja risteilyistä.
https://keskustelu.suomi24.fi/tiede-ja-teknologia/valokuvaus/yleista-valokuvauksesta
Osaatko lukea vai et???!!! Kysymys ei ole valokuvaamisesta vaan laivojen reiteistä tukholman saaristossa.
Merenkäynti ja laivojen reitit käsitellään omalla palstallaan. Tällä palstalla on tarkoitus keskustella laivamatkailusta ja risteilyistä. Laivojen kuvaaminen jostain saairstopuskista ei kuulu tälle alueelle millään tavalla.
Siirrä aloitus sitten sinne. Vai etkö ollutkaan se joka päättää mistä täällä keskustellaan?
Aloittaja tekee itse aloituksensa oikealle alueelle ja pyytää ylläpitoa poistamaan väärän aloituksen. Ei viestiketjuja aleta suinpäin poistelemaan.
Onko sinulla valtuudet päättää mikä avaus ei kuulu tänne?
On. Alueiden kuvauksessa on kerrottu mikä keskustelu sopii millekin. Ei siitä tule yhtään mitään, jos täysin epäoleellisia asioita aletaan puimaan väärillä palstoille. Lopputulos on silloin kaaos.
Miksi suomi24:n palstoilla on sheriffi/ ylläpito joka poistaa epäoleelliset keskustelut mutta sinä et tätä voi tehdä vaan yrität määräillä muita poistamaan omat aloitukset jotka sinun mielestä ei liity palstalle?
Ei kyseessä ole minun mielipide, vaan palstan säännöt. Totta kai säännöistä on pidettävä kiinni. Sääntöjen vastaiset ketjut poistetaan aikaa myöten, jos niistä vaan joku huomauttaa. Aloittaja voi itsekin pyytää viestiensä poistamista, jos huomaa tehneensä sen väärälle alueelle.
Lopputulos on siis se ettei sinun määräysten mukaan tarvitse kenenkään toimia ja poistella omia aloituksia.
Eikä omien kirjoitusten poistaminen ole edes mahdollista kuin kirjautuneena kirjoittajana,
lopputulos on lähinnä se ettei tuota "väärä palsta" häirikköä kannata jatkossa enää ruokkia
En minä ole mitään tai ketään määräillyt. Olen vaan huomattanut aiheeseen väärästä palstavalinnasta. Ei pidä pienestä neuvomisesta vetää herneitä nenäänsä. Sinun teoriasi mukaan koko S24:ssä ei tarvittaisi mitään jaottelua, vaan kaikki keskustelut voitaisiin käydä yhdessä paikkassa. Mieti nyt vähän mitä oikein tavoittelet. Sama kun näkkileipäpaketti vietäisiin ostoskeskuksessa kodinkoneosastolle. Löytyisikö helposti? Kyllä asiat ihan hyvästä syystä yritetään jakaa omiin kategorioihinsa.
En vedä hernettä nenään tämmöisistä. Aika järjettömän teorian muodostit johon ei jaksa vastata mitään. Edellinen sen taisi todetakin ettei kannata ruokkia tämmöisiä.
Omat viestit saa pois kikkaamalla viestin kohdalla "Ilmianna" kohtaa ja valitsemalla sitten "Viesti ei liity aiheeseen, tai ei ole suomea tai ruotsia".
Muistaakseni rekisteröityneet nimimerkitkään eivät voi enää poistaa ketjua suoraan. En ole sitä päässyt kokeilemaan, kun joku ryökäle varasti "Bussissa"-nimimerkkini. Oli typerää laittaa salasaksi nimimerkki.
"Omat viestit saa pois kikkaamalla viestin kohdalla "Ilmianna" kohtaa ja valitsemalla sitten ,,,"
miten toi toimii käytännössä, mielikuvituksessasihan tuo olisi mahdollista,
mutta sinähän voit poistella kun tiedät miten sen teet, poista vaikka näyttönä tämä kommentti, tulen tarkastamaan tunnin kuluttuttua toimiko systeemisi kuten kuvittelet
kikkaamaan sitten vaan, hopi hopi
Älä välitä tuosta palstaa omivasta "väärä.foorumi" kommentoijasta
tuollainen on turhaa nurinaa, hänen pitäisi tehdä ilmoitus ylläpidolle,
ja antaa ylläpidon tehdä päätös, nyt tuo "väärä.foorumi" toimii lähinnä häirikkönä haitaten keskustelujen kulkua
Itse kysymykseesi vastaisin jotta samoja reittejä turun helsingin laivat tukholman saaristossa kulkevat, tosin saaria eri puolelta sivuttaen, Siinä hyvä puoli jotta voit saada mielenkiintoisia kuvauskohteita kun vastaan tulevasta aluksesta näky saaren yllä vain yläkansia/savupiippu.
Itsekin olen saanut mielenkiintoisia kuvakulmia vuosien saatossa
Olisikos sittenkin joku valokuvaukseen liittyvä foorumi parempi? Tai vaikka joku Ruotsin foorumi? Tämä ei ainakaan ole oikea foorumi tuolle asialle.
Osoitteessa laivat.net näet laivojen reittejä mistä ne kulkevat.
Et vain mitä kulloinkin käyttävät
(aprs tosin näyttää mitä väylää ovat kulkeneet)
Joo nuo reaaliaikaiset paikat näyttää heittävän et niihin ei ole luottaminen.
ja tukholman sisääntuloreitin varrella on useita väylävaihtoehtoja,
ei voi ennakoida käytetäänkö jonkun saaren toistapuolta vai toista, myös muu liikenne vaikuttaa reitillä väylävalintaan, Oxpjudetissa saattaa toinen jopa odottelemaan hetken väylän vapautumista kun ko. kohdassa ei ole vaihtoehtoja
Ihailtavaa keskustelua