Onko olemassa taulukoita tai tekstiä purjeveneiden dieselin kulutuksesta per tunti tietyillä kierroksilla?
Haluaisin tietää kuinka paljon Volvo Penta MD2030 kuluttaa tunnissa jos kierrokset ovat vaikka 2000 rpm?
Haluaisin tietää kuinka paljon Volvo Penta MD2030 kuluttaa tunnissa jos kierrokset ovat vaikka 2000 rpm?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Se riippuu kuormituksesta, joten mitään tarkkaa tietoa ei voi olla tietämättä veneen mallia. Varmaankin n. 2 litraa tunnissa. Jos vene on normaalia raskaampi niin sitten enemmän.
Riippuu lähinnä potkurin mitoituksesta. Tässä juuri ko. koneella mitatut kulutukset koko kierroslukualueella 12 eri potkurilla samassa veneessä.
https://www.bomarine.net/downloads-mainmenu-34/autoprop/65-test-voiles-magazine-autoprop-april-2009/file.html
2000 rpm_llä kulutus 1,2-1,8 l/h. Sitä enemmän mitä alhaisemmaksi kierrokset jäävät kaasu pohjassa. Kulutus kasvaa kierrosluvun kolmannessa potenssissa ja ko. kone vie täydellä teholla 6-7 l/h riippuen saavuettusta kierrosluvusta. Esimerkiksi kiintolapainen saavutti 3300 rpm ja 6,5 l/h. 2000 rpm:llä mitattu kulutus 1,4 l/h. Laskemalla olisi kulutukseksi tullut (2000/3300)^3*6,5 = 1,45l/h.
Kiitos asiallisista vastauksista!
Onko sillä mitään väliä, autoni kuluttaa 15 litraa/100 km purjeveneeni kulutus ei minua kiinnosta.
No, kiva juttu ettei kiinnosta. Mutta miksi ihmeessä kerroit sen meille?
Melko tumpelo tyyppi keskustelun aloittaja jos ei osaa arvioida 0,5 litran tarkkuudella veneensä polttoaineen kulutusta !Otatko purjeita mastolle kertaakaan tulevan kesän aikana ?
Jospa ei ole hänen oma veneensä?
Melko pitkän otannan perusteella tämä on tämän paltan idioottimaisimpia kommentteja. Ikinä.
1,7 l
Voit laskea, 180g/hv/h.
Aloittaja kysyi ko koneen kulutusta n 2000 kierroksella ajettaessa. Minun kokemukseni n 3000 koneajotunnin jälkeen Volvo 2030B on 1,7 l. Vene Scanmar 33 purjevene. Kommentti 180 g per hv on oikein jos koneella ajetaan n 3000 kierroksella.
Et näköjään ymmärrä laskukaavaa, 180g/hv/h.
Tuo hv on koneen tuottama teho jollakin nopeudella, ei valmistajan ilmoittama max. teho.
Vie taloudellisimmillaankin n. 20% yli tuon. Matkavauhdilla eli varsin alhaisella osakuormalla vielä reilusti enemmän. Ja mistäs tietäisit paljonko tehoa on käytössä?
Tai kerroinhan minä 2018-07-15 08:32:03 viestissä, miten voidaan arvioida tehoa ja kulutusta eri kierroksilla, kun tietää paljonko kierrokset ovat täydellä vauhdilla.