paljonko on töitä ja minkälainen palkka?luulis olevan hyvä.
elektroniikka-asentaja?
16
29262
Vastaukset
- Jalli jökö
Kuulemma aika vähän töitä..
Ei kouluteta kunnolla, vain perusteet joilla ei pärjää oikeissa töissä varsinkin jos on tietotekniikkapainotteinen. Tosin sitten oppii tietokoneista..miten väännetään excelillä taulukkoa.
Joskus oli juttua asiasta muropaketin elektroniikkaosastolla, en vain löytänyt enää.
Toinen huono puoli on ettei sielä suorita kunnon sähköturvallisuustutkintoja, eli ei saa tehdä oikein mitään vahvavirtaan liittyvää.
Sillä puolella taas on kait enenpi töitä.
Töihin voi kyllä päästä, mutta lisäkoulutusta luvassa.
Ei kannata masentua, en tiedä asiasta paljoa, kuulemaani puhuin.
Itse olen automaatioasentaja, ja aika lailla sama asia, karvan huononpi vain.
Soita elektroniikka-asentajan työpaikkoihin ja kysy töitä..saa hyvän kuvan kuinka on.- marcus
voi kehua ainakaan työpaikoilla.. itse valmistunut elektroniikka asentajaksi 99 ja ei oikein sillä koulutuksella mitään tee ellei suhteilla taikka muuten pääse töihin johkin esim puhelinyhtiöön asentajaksi ja TÖISSÄ OPPIMAAN tuolla koulussahan ei opita töihin.. itse olin 4 vuotta nokian linjalla kännyköitä korjaamassa (orja hommaa ja mitään ei tarvitse tietää) mutta vakkari duunia tuolta alalta saa etsiä kiven alta
- jee
marcus kirjoitti:
voi kehua ainakaan työpaikoilla.. itse valmistunut elektroniikka asentajaksi 99 ja ei oikein sillä koulutuksella mitään tee ellei suhteilla taikka muuten pääse töihin johkin esim puhelinyhtiöön asentajaksi ja TÖISSÄ OPPIMAAN tuolla koulussahan ei opita töihin.. itse olin 4 vuotta nokian linjalla kännyköitä korjaamassa (orja hommaa ja mitään ei tarvitse tietää) mutta vakkari duunia tuolta alalta saa etsiä kiven alta
eikös teollisuudessa ole kysyntää elektroniikka-asentajille?esim.laitteiden huoltoa ja kokoonpanoa.
- se on
jee kirjoitti:
eikös teollisuudessa ole kysyntää elektroniikka-asentajille?esim.laitteiden huoltoa ja kokoonpanoa.
Ei tarvita erikseen, kun sähkärit hoitaa nekin hommat.
- ounasvaaran hiihtoseura
se on kirjoitti:
Ei tarvita erikseen, kun sähkärit hoitaa nekin hommat.
Monessa elektroniikka yrityksessä on käytössä metallin työehtosopimus, minkä minimipalkka on noin 7,5€ tunnilta.
- kirka
ounasvaaran hiihtoseura kirjoitti:
Monessa elektroniikka yrityksessä on käytössä metallin työehtosopimus, minkä minimipalkka on noin 7,5€ tunnilta.
Miksi elektroniikka-asentajilla on niin surkeat palkat? Minua on alkanut mietityttämääm se...
- ne .
kirka kirjoitti:
Miksi elektroniikka-asentajilla on niin surkeat palkat? Minua on alkanut mietityttämääm se...
kohtalaisen hyvät. Riippuu mihin vertaa.
- ><
Kiva vasta valmistuin elektroniikka-asentajaksi, olis vissii pitänyt valita toisin...
- elas
ne . kirjoitti:
kohtalaisen hyvät. Riippuu mihin vertaa.
Kyllä oli aikoinaan niin tulevaisuuden ala mukamas.
Työnsaanti kiven alla vaikka kuinka nousukausi olis.
Palkkaus kautta aikojen surkea, kukaan linjan käynyt ei ole edennyt urallaan mainittavasti. Porukalla silloin kuitenkin kaikilla yli 8 ka. ylä-asteen päästötodistuksessa. Valitkaa edhdottomasti jokin muu työ.
- EleAse
Töitä niin perusteellisesti ja surkea palkka
- Duunari Teknikko
Juu on huonot palkat sen takia kun on asentajilla tarve saada töitä. Ja kun asentaja haluaa töihin niin firmmat kusettaa liksoissa niin että tarjoaa minimi palkkaa heti alussa mihin ei pitäisi suostua.
Vaan hakiessa asettaa palkkatoiveensa ja sanoo että on ehdoton pyyntö esim. (12.50e/h EHDOTON) Ei pidä suostua mihinkään 10e/h liksaan koska et elä sillä tämä on orja palkkaus. - dfhnjgf
Duunari Teknikko kirjoitti:
Juu on huonot palkat sen takia kun on asentajilla tarve saada töitä. Ja kun asentaja haluaa töihin niin firmmat kusettaa liksoissa niin että tarjoaa minimi palkkaa heti alussa mihin ei pitäisi suostua.
Vaan hakiessa asettaa palkkatoiveensa ja sanoo että on ehdoton pyyntö esim. (12.50e/h EHDOTON) Ei pidä suostua mihinkään 10e/h liksaan koska et elä sillä tämä on orja palkkaus.Tietääkö jou mikä on tämän hetkinen tilanne elektroniikka alalla? Kiinaan vissiin menee kaikki hommat?
- elektroniikkatöitä
dfhnjgf kirjoitti:
Tietääkö jou mikä on tämän hetkinen tilanne elektroniikka alalla? Kiinaan vissiin menee kaikki hommat?
olen viimeksi tehnyt vuonna 2006, että silleen niitä töitä riittää, olen elektroniikka-asentaja, sen jälkeen olen ollut konepajalla ja opiskelemassa, nyt työttömänä. Soittivat kyllä töihin elektroniikka-alan yritykseen, mutta enpä sekoita liitonliksoja viikon-kahden takia.
- 2008
Jos valmistuu koulusta niin katsokaa tarkkaan mihin päädytte töihin. Se firma missä käytte harjoittelemassa koulutuksen aikana on joissain tapauksissa TODELLA VÄÄRÄ valinta jatkaa.
Ja joissain tapauksissa taas TODELLA HYVÄ. Tietysti firmoja ei voi nimetä julkisilla palstoilla, mutta annan vinkit mistä tunnistat oman kohtalosi tottakai jälkikäteen:
- Hyvän valinnan tiedät mm. siitä että se alkupalkkaus korjataan hetikohta ylemmäs kun nähdään että kaveri tekee ihan oikeasti töitä eikä venkoile ja saat vielä työjohdolta kannustusta
- Huonon valinnan tunnistat jo taloon tullessa työntekijöiden tervehdyksestä: "Tervetuloa taloon ...jos töitä riittää" . Heti perään havaitset että kaikki välttävät sinua.
Sitten saat kuulla työntekijöiltä siitä kuinka firmassa ei palkat nouse vaikka olisit 20 vuotta, käsketään hidastamaan työtahtia ettei muut joudu tekemään nopeammin, sinua ei suostuta opastaman työnjohdon määräyksestä huolimatta, saat kuulla että jos firmasta poistut et tee missään kyseisellä alalla enää töitä.
Saatat jopa havaita ettei työnjohdolla ole otetta osaan työntekijöistä mutta se ilmiö on saanut toimitusjohtajan siunauksen. - trolololololoo
paskaa löytyy
- trololololoo2
miksiiiiiii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821279Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021068Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611040Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12979Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ160966Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103953Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68856Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119781- 77715
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121714