Eli T25 korimallin 1.6 vvti. Pitäisi huoltotöiden takia irrottaa miinuskaapeli. Tietääkö joku onnistuuko ilman että radio menee pimeäksi? Vai riippuuko se siitä onko radioon erikseen edellinen omistaja asettanut koodin? Mitään koodia ei löydy papereista ja itse siis auton toinen omistaja.
Tiedän että useimmissa tuon ikäisissä autoissa akun irrotus ei aiheuta ongelmia, mutta huonoja kokemuksia vm 2000 Corollasta josta radio pimeni täysin akun vaihdon yhteydessä.
Akun irrotus ja radio Avensis -03
7
2478
Vastaukset
- Autovaihtooni
Ainankaan 2006 mallissa (sama korimalli) ei koskaan tarvinnut radioon laittaa koodia akun irroituksen jälkeen.
- ttt5555
Ehkä sitä uskaltaa sitten kokeilla. Luin ohjekirjankin läpi eikä siellä mainittu mitään soittimen koodeista tai että akun irrotus vaikuttaisi soittimeen. Sanottiin vain että sähköikkunat voi joutua "normalisoimaan" ja sillekin oli ohje ohjekirjassa.
- aktiivihuoltoko
Ei akkua tarvitse irrottaa huoltotoimissa, mutta korjauksissa kyllä.
- ttt5555
En korjaa mitään vaan huollan, puhdistan imupuolen antureita jotka ajan myötä likaantuu normaalissakin käytössä. Aiheuttaa mm tyhjäkäynnin seilausta välillä kylmänä. Akku kannattaa kyllä irrottaa tämän huollon ajaksi, esim ilmamääräanturi maksaa luokkaa 150-200e. Samalla puhdistan myös liittimet, ei viitsisi sähköt kytkettynä suihkutella puhdistus spraytä liittimiin.
- OmaValinta
ttt5555 kirjoitti:
En korjaa mitään vaan huollan, puhdistan imupuolen antureita jotka ajan myötä likaantuu normaalissakin käytössä. Aiheuttaa mm tyhjäkäynnin seilausta välillä kylmänä. Akku kannattaa kyllä irrottaa tämän huollon ajaksi, esim ilmamääräanturi maksaa luokkaa 150-200e. Samalla puhdistan myös liittimet, ei viitsisi sähköt kytkettynä suihkutella puhdistus spraytä liittimiin.
Ei tuon homman takia kannata akkua irroittaa, tuskin sulla kuitenkaan sytytysvirta on virtalukosta päälle kytkettynä.
Akun irroitus nollaa radion muistin, mutta mitään koodia siihen ei tarvita. - ttt5555
OmaValinta kirjoitti:
Ei tuon homman takia kannata akkua irroittaa, tuskin sulla kuitenkaan sytytysvirta on virtalukosta päälle kytkettynä.
Akun irroitus nollaa radion muistin, mutta mitään koodia siihen ei tarvita.Kannattaahan akku irrottaa jo sen takia että moottorinohjaus nollaantuu ja "oppii" uudelleen käymään puhtailla antureilla. Silloin puhdistuksesta saa parhaan hyödyn. Muutenkaan ei viitsi paljon satoja euroja maksavaa elektroniikkaa irrotella akku kytkettynä.
Ei siitä akun irrotuksesta lopulta ollut haittaa, radio/ajotietokone nollaantui muttei muuta. Anturit (imuilman lämpötila/ilmamäärä) oli likaisia 160tkm ajetussa joten kannatti puhdistaa.
- teronnahka
Ei vaikutusta mihinkään.
olematon väylä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12710488
- 525070
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422261Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052078- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131621Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411432Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291114Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331051Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987