Energiavaraaja betonista

Pientalokäyttöön soveltuvat veteen lämpöä varaavat isot energiavaraajat maksavat noin euron per litra (siis 3000 litrasta alkaen), mikä on aika paljon. Betonikuutio maksaa reilut 100 euroa / m3. Yhtä vesikuutio vastaava lämpökapasiteetti saavutetaan noin kahdella kuutiolla betonia, joten 6 m3 betonivaraajan betonit maksaisivat reilut 600 euroa ja siihen päälle eristeet ja lämmönsiirtoputket. Jos talon rakentaisi betonista tehdyn supermassiivisen laatan päälle, niin betonia menisi aika tavalla, muttei mitenkään mahdottomasti: 130 m2 pientalon alle metrin korkuisena 130 m3 eli 10 betoniautollista. Alle ja päälle kannattaisi ilmeisesti tehdä kuorivalut teräsverkolla ja lämmönsiirtoputkilla kun taas väliin tulisi raudoittamatonta karkeakiviaineksista massaa (raekooltaan suurempaakin kuin 32 mm).

Kyssäreitä:
- riittäisikö 100 mm teräsbetonilaatta suojaamaan putkia niin paljon, että päälle voisi kipata louhetta 800 mm?
- voisiko tuollaisen 800 mm vahvuisen valun tehdä siten, että päälle kipataan louheet ja sitten perään sementin ja veden sekoitusta niin, että kivet peittyvät?
- siltä varalta ettei edellinen onnistu, niin onnistuuko betoniasemilta toimittaa normia järeämpään kiviainekseen sekoitettua betonia (jossa olisi jopa 100 mm murikoita pienempien ohella)?
- mitähän luokkaa tuollaisen rakenteen kuivuminen kestäisi? sivuille kannattaisi varmaankin laittaa eristeeksi salaojittavaa EPS-eristettä, jolloin laatta kuivaisi sivuille sekä pinnasta (kun kuorivalu jätetää myöhempään vaiheeseen)
- kestääkö mikään EPS-laatu 1000 mm betonivalua ( pientalon massan) rusentumatta tiiviiksi ja huonosti lämpöä eristäväksi kerrokseksi? jos löytyisi soveltuva Isodrän tai Fuktisol -levy, niin laatan kuivuminen onnistuisi tehokkaasti myös alakautta

0

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        92
        2147
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        42
        2105
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        50
        1845
      4. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        75
        1370
      5. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        86
        1261
      6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1151
      7. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        31
        1080
      8. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        56
        1023
      9. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        67
        946
      10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

        Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
        Luterilaisuus
        285
        910
      Aihe