Pisin elinkautistuomio on Suomessa 22 vuotta ja sen istui Pasi Räty. Hän surmasi vuonna 1990 eläkeläisnaisen Lieksassa ryöstön yhteydessä. Räty surmasi naisen yli 40 puukoniskulla.
Suomen elinkautinen ei ole nimensä veroinen:
3
338
Vastaukset
- Kunniallinen
Aika harvassa on ne maat, joissa elinkautisesta ei ikinä missään tapauksessa voi vapautua, ja vain vähän yleisempiä ne maat, joissa elinkautiseen rangaistukseen voidaan liittää määräys siitä, että siinä kyseisessä tapauksessa rikollinen ei voi ikinä vapautua.
Isossa osassa maita elinkautiselle on määritelty enimmäiskesto, jota se ei ylitä. Suomessa näin ei ole, ja onpa täällä joku onnistunutkin istumaan kuolemaansa asti.
Ei Suomi siis mikään poikkeustapaus asiassa ole. - Kuultua
Olikohan tuos rätyn tapauksessa jokin seksuaalinekin tarkoitus?
- Kaikenlaisia
Ei kai vaan raiskari kuten kuuluu puhutn monelta taholta, sopis meinaan hyvin tuohon kategoriaan..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897229- 353831
- 453420
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402562- 2082376
- 412352
- 1232246
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292149Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401809