Olen vaihtamassa autoa Pösöstä Mersuun. 508 joka minulla vielä on, siihen sai helposti asennettua tuplapaneelitkin. Möin ne, koska se patteri ei sopine uuteen autooni hyvin kokonsa sekä painonsa takia, sekä myös kytkentä arveluttaa. Nykyautoissahan ei voi tehdä juuri mitään etteikö sähköiset piirit jotain häiriötä ottaisi. Sitten näissä on valoautomatiikka joka saattaa häiriintyä, kun niihin jotain vempelettä viriteltäisiin. Mielessä kuitenkin pyörii kevyt (800g) Lazerin huippupaneeli, jossa lumeneita 9000. Kantavuutta niissä luvataan 1800 metriä 0,25 luxin määrällä. Entiset painoivat yhteensä jotain neljä kiloa, ja tämä jää alle kiloon. Kysynkin että voidaanko sellainen 40 senttinen pötkylä asentaa tuon kyseisen Mersun keulalle, ja kuinka se parhaiten tapahtuu? Jos ei onnistu, se on sitten vain tihrustettava niin kauan kuin autoa pidän. Muuta vaihtoehtoa siinä tapauksessa ei ole. Vastauksia, mielipiteitä, vinkkejä toivon kiitos.
Oli auto kuinka hieno ja nykyaikainen tahansa, vakiovaloilla ei tee yhtään mitään. Sama kuin niitä ei olisikaan. Tämä oli kärjistys, mutta jos tottuu kunnon valoihin, ihmettelee kuinka niillä tuikuilla on tullut joskus toimeen. Lumen-määrässä puhutaan monikertaisista eroista. Jos vakioautossa on 2000, niin esimerkiksi Lazerin patterilla (kaksi 8000:n lumenin paneelia) joka minulla oli, irtosi 16000 lumenia. En tajua miksi autoissa on näin vaaralliset vakiot yleensäkin. Se on turvallisuuskysymys mitä suurimmassa määrin.
Mersun C-sarja ja lisävalot
3
3096
Vastaukset
- Pärnäsenkorjaamo
En tiedä kuinka uutta C-sarjaa tarkoitat, mutta olen nähnyt eräässä muutaman vuoden ikäisessä C-sarjan farkussa yhden lyhyehkön LED-paneelin kilpikiinnitystelineessä. Parhaiten voisit selvittää asiaa kysymällä jostain MB-keskustelupalstalta ja Mersuihin erikoistuneilta korjaamoilta?
Jos mersussa bi-xenon valot niin heräte mittariston kaukovalojen merkkivalosta koska siihen tulee jatkuva 12V.
Riippuu ihan Mersusta. Vanhoissa tilanne on kuten sanot, mutta noin helposti se ei ole käynyt enää 10 vuoteen, eli nykyisessä W205 sarjassa ja sen edeltäjässä W204:ssa.
Aloittajalle tiedoksi, että uudempia C-sarjalaisia varten kytkentä on selvitetty kotimaisen merkkikerhon keskusteluissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572804Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362419SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past941970Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851305Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301139Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155841Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80774Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43665