Mopedipoikien metelöinti öisin

Tärkeätunet

Keiden kullannuput rälläävät Ukonkaivoksen alueelle öisin?
Nyt, kun on päivisin kuuma ja öisin viileämpää olisi kiva pitää yöllä ikkunoita auki. Kovan pärinän vuoksi se on mahdotonta.
Vanhemmat valistakaa lapsianne, että on kohteliasta liikkua öisin hiljempaa.
Pojat, koska te ilmeisesti nukutte päivisin niin ajatelkaa töissä käyviä, jotka tarvitsevat rauhalliset yöunet, jotta he jaksavat raataa hyvinvointimme eteen.

12

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ukonkaivoksenmopohuora

      Saatana älä vittuile mitä nukut yöllä tullaan huudattaa meidän turbokit mopoja sun ikkunan alle saatanaaaaaaaaaaaaa

      • mopojonnetohomoja

        Ime sitä mopos pakoputkea, kokeile jos saisit imastua sen käyntii. Jos rautakeuhko saat sen imastua käyntiin, kokeileppa saatko puhallettua moottorin sammuksiinki.


      • Tärkeätunet

        Onneksi meillä on tallentava videovalvonta. Tulemme sitten virkavallan kanssa keskustelemaan Sinun ja vanhempiesi, niin opit ymmärtämään mistä on kysymys.
        En vastusta mopoilua, sillä itsekin ajelin nuorena sillä. Kysymys on vain siitä, ettei öisin päristellä ja kaahailla asuntoalueella.


    • Häiriönpoistaja

      Mopojen öinen kaasuttelu on lisääntynyt häiritseväksi ja vaikuttaa siltä että joillakin on tarkoituskin häiritä tahallaan taajamassa, työssä käyviä asukkaita. Kaikkien mopojen äänenvaimentimessa ei ole vikaa vaan muutamien huomionkipeiden pentujen kiusantekovietti ja ehkäpä kivesten laskeutumisongeman vuoksi on herätettävä koko taajama.
      Olen ollut yhteydessä poliisiin ja valvontaa on aikeissa lisätä ongelma-alueille.
      Otin myös yhteyttä liikennevirastoon että tiettyiltä tieosuuksilla rajoitetaan öistä ajoa.
      Vanhempien olisi myös aika herätä jos lapset ajavat aamuyöllä neljän aikaan pitkin kylää..

      • Mopotarestiin

        Juuri näin!!


      • Häiriönpoistaja

        Kiitos oulun poliisi. Tulokset alkavat näkyä pian kun valvontaa on lisätty.


    • Kyllöstynyt

      Äänenvaimentimet syyniin!

    • Häiriönpoistaja
    • Penakoopee

      Samanhenkinen porukka pärrää viritetyillä mopoillaan Kiviniemen rannassa kaiket illat. Laitureille ei saisi mennä kuin laituripaikan haltijat, mutta kukapa sitä valvoo? Kiviä heitellään satama-altaaseen ja veneisiin mutta kukaan ei piittaa? Satamassa ei toimi edes katuvalot joten varkaat saa hiippailla siellä lähes vapaasti kun vartija nukkuu valaistussa kopissa, josta ei näe mitään. On se täällä maalla kaikki aika perseestä oikeastaan. Ei uskoisi että kuulumme sivistyneeseen kaupunkiin nykyään...

      • Häiriönpoistaja

        Ilmoita poliisille.Täällä tehosi ja viritetyt mopot väheni. Kuten kaleva lehden julkaisussa poliisi valisti,kova ääninen mopo on yleensä viritetty ja on helppo jäljittää.
        Nyt joku saattaa yrittää väittää että äänen perusteella ei voisi päätellä mopoa viritetyksi. Kyllä voi! Pakoputkeen tehdyt muutokset on virittämistä,vaikkakin vaikutus on vähäinen ja jopa haitallinen tehojen suhteen.
        Kuten jo aiemmin totesin. Eivät kaikki mopot häiritse. Vain muutama hermoviila. Uskon että poliisi hoitaa asiat kuntoon ja häirintä loppuu.
        Loouksi kehoittaisin vanhempia heräämään viimeinkin,valvomaan lastensa ajotaoaa ja erityisesti yöllä ajamiseen pitäisi puuttua. Eihän koulua käyvä nuori voi kyetä heräämään kouluun jos hän päristelee yöllä pitkin kylää.
        15 vuotias ei ole kypsä itse ajattelemaan tällaisia asioita,mutta onneksi poikkeuksiakin on.
        Syy on 100% vahempien piittaamattomuus ja sossun pitäisi puuttua jos poliisi joutuu kaitsemaan amuyöllistä ajoa,kuten täällä oli.


      • Analismus

        Pikkuapinoita voi vedellä turpiin niin oppivat


      • Häiriönpoistaja
        Analismus kirjoitti:

        Pikkuapinoita voi vedellä turpiin niin oppivat

        Ei saa käyttää väkivaltaa,eikä laittomalla teolla olisi kuin hetkellinen vaikutus. Kun "pikku apina" saa auon ajo oikeuden niin on jo uudet,ajattelemattomat,kuolemattomat,nuoret mopojen selässä ihmettelemässä kivestensä laskeutumista.. tytöthän ajavatkin ihan eri tyylillä ja hillitysti,polvet tiukasti yhdessä ja se onnistuu vain skootterilla.
        Ainoa oikea ratkaisu on liikennesäännöt ja niiden noudattamatta jättämisen seurauksena,tuntuva rahallinen menetys. Se voi herättää jopa laskun maksajankin miettimään ratkaisuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7160
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1957
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe