Mopedipoikien metelöinti öisin

Tärkeätunet

Keiden kullannuput rälläävät Ukonkaivoksen alueelle öisin?
Nyt, kun on päivisin kuuma ja öisin viileämpää olisi kiva pitää yöllä ikkunoita auki. Kovan pärinän vuoksi se on mahdotonta.
Vanhemmat valistakaa lapsianne, että on kohteliasta liikkua öisin hiljempaa.
Pojat, koska te ilmeisesti nukutte päivisin niin ajatelkaa töissä käyviä, jotka tarvitsevat rauhalliset yöunet, jotta he jaksavat raataa hyvinvointimme eteen.

12

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ukonkaivoksenmopohuora

      Saatana älä vittuile mitä nukut yöllä tullaan huudattaa meidän turbokit mopoja sun ikkunan alle saatanaaaaaaaaaaaaa

      • mopojonnetohomoja

        Ime sitä mopos pakoputkea, kokeile jos saisit imastua sen käyntii. Jos rautakeuhko saat sen imastua käyntiin, kokeileppa saatko puhallettua moottorin sammuksiinki.


      • Tärkeätunet

        Onneksi meillä on tallentava videovalvonta. Tulemme sitten virkavallan kanssa keskustelemaan Sinun ja vanhempiesi, niin opit ymmärtämään mistä on kysymys.
        En vastusta mopoilua, sillä itsekin ajelin nuorena sillä. Kysymys on vain siitä, ettei öisin päristellä ja kaahailla asuntoalueella.


    • Häiriönpoistaja

      Mopojen öinen kaasuttelu on lisääntynyt häiritseväksi ja vaikuttaa siltä että joillakin on tarkoituskin häiritä tahallaan taajamassa, työssä käyviä asukkaita. Kaikkien mopojen äänenvaimentimessa ei ole vikaa vaan muutamien huomionkipeiden pentujen kiusantekovietti ja ehkäpä kivesten laskeutumisongeman vuoksi on herätettävä koko taajama.
      Olen ollut yhteydessä poliisiin ja valvontaa on aikeissa lisätä ongelma-alueille.
      Otin myös yhteyttä liikennevirastoon että tiettyiltä tieosuuksilla rajoitetaan öistä ajoa.
      Vanhempien olisi myös aika herätä jos lapset ajavat aamuyöllä neljän aikaan pitkin kylää..

      • Mopotarestiin

        Juuri näin!!


      • Häiriönpoistaja

        Kiitos oulun poliisi. Tulokset alkavat näkyä pian kun valvontaa on lisätty.


    • Kyllöstynyt

      Äänenvaimentimet syyniin!

    • Häiriönpoistaja
    • Penakoopee

      Samanhenkinen porukka pärrää viritetyillä mopoillaan Kiviniemen rannassa kaiket illat. Laitureille ei saisi mennä kuin laituripaikan haltijat, mutta kukapa sitä valvoo? Kiviä heitellään satama-altaaseen ja veneisiin mutta kukaan ei piittaa? Satamassa ei toimi edes katuvalot joten varkaat saa hiippailla siellä lähes vapaasti kun vartija nukkuu valaistussa kopissa, josta ei näe mitään. On se täällä maalla kaikki aika perseestä oikeastaan. Ei uskoisi että kuulumme sivistyneeseen kaupunkiin nykyään...

      • Häiriönpoistaja

        Ilmoita poliisille.Täällä tehosi ja viritetyt mopot väheni. Kuten kaleva lehden julkaisussa poliisi valisti,kova ääninen mopo on yleensä viritetty ja on helppo jäljittää.
        Nyt joku saattaa yrittää väittää että äänen perusteella ei voisi päätellä mopoa viritetyksi. Kyllä voi! Pakoputkeen tehdyt muutokset on virittämistä,vaikkakin vaikutus on vähäinen ja jopa haitallinen tehojen suhteen.
        Kuten jo aiemmin totesin. Eivät kaikki mopot häiritse. Vain muutama hermoviila. Uskon että poliisi hoitaa asiat kuntoon ja häirintä loppuu.
        Loouksi kehoittaisin vanhempia heräämään viimeinkin,valvomaan lastensa ajotaoaa ja erityisesti yöllä ajamiseen pitäisi puuttua. Eihän koulua käyvä nuori voi kyetä heräämään kouluun jos hän päristelee yöllä pitkin kylää.
        15 vuotias ei ole kypsä itse ajattelemaan tällaisia asioita,mutta onneksi poikkeuksiakin on.
        Syy on 100% vahempien piittaamattomuus ja sossun pitäisi puuttua jos poliisi joutuu kaitsemaan amuyöllistä ajoa,kuten täällä oli.


      • Analismus

        Pikkuapinoita voi vedellä turpiin niin oppivat


      • Häiriönpoistaja
        Analismus kirjoitti:

        Pikkuapinoita voi vedellä turpiin niin oppivat

        Ei saa käyttää väkivaltaa,eikä laittomalla teolla olisi kuin hetkellinen vaikutus. Kun "pikku apina" saa auon ajo oikeuden niin on jo uudet,ajattelemattomat,kuolemattomat,nuoret mopojen selässä ihmettelemässä kivestensä laskeutumista.. tytöthän ajavatkin ihan eri tyylillä ja hillitysti,polvet tiukasti yhdessä ja se onnistuu vain skootterilla.
        Ainoa oikea ratkaisu on liikennesäännöt ja niiden noudattamatta jättämisen seurauksena,tuntuva rahallinen menetys. Se voi herättää jopa laskun maksajankin miettimään ratkaisuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4276
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2755
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2431
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1639
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      550
      1394
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1319
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe