430 wattia

Invertterillä

430 wattia /230 volttia olisi kulutus . Riittääkö akut 2×70ah moottorin latausteho n 70ah ? Ei tarvi käyttää kokoajan.

7

204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valtuutettu-sähkäri

      savun hävettyä tarkastetaan liitokset.

    • Virta on teho jaettuna jännitteellä eli tässä tapauksessa siis periaatteessa 430/230=1,9A. Eli periaatteessa, jos 8h päivässä siinä invertterissä on jotain kiinni kuluttamassa, niin n. 16Ah kulahtaa. Mutta tämä ei nyt tietenkään ole koko totuus, koska invertterin ottoteho ei ole sama kuin sen ulos antama eli kulutuslaitteiden käyttämä teho. Ja sitten pitäisi tietää, mitä muita kulutuslaitteita käyttöakun varassa on. Jääkaappi? Valaistusta?

      Laturi ei tuossa ole ongelma, se on ihan riittävä suhteessa akustoon.

      Muuten en ota kantaa, koska invertterien käyttö ei ole minulle alkuunkaan tuttua; olen nähnyt mainintoja, että ne voisivat aiheuttaa riskejä muulle sähköjärjestelmälle mutta siitä ei ole itselläni tietoa.

      • Joakim1

        Akut eivät kuitenkaan ole 230 V, joten se invertteri ottaa 430 W teholla 12 V akusta otetaan invertterin hyötysuhde huomioiden n. 45 A. 2*70 Ah akut ovat täysin tyhjät kahdessa tunnissa tuolla kulutuksella.


      • Joakim1 kirjoitti:

        Akut eivät kuitenkaan ole 230 V, joten se invertteri ottaa 430 W teholla 12 V akusta otetaan invertterin hyötysuhde huomioiden n. 45 A. 2*70 Ah akut ovat täysin tyhjät kahdessa tunnissa tuolla kulutuksella.

        Äh, olet tietysti oikeassa. Laskin aivan pän h-ttiä. Todellakin syöttöpuolella pitää laskea 12V mukaan ja kun se ottoteho luultavasti on vähän enemmän kuin antoteho. Joakimin luku on aika iiki oikeaa. Ts. tuollaisella kulutuksella ei invertteriä kannata käyttää kuin hyvin lyhytaikaisesti.


    • Tyrnäväntorpedo

      P=UIcos(f) jos kuorma on resistiivistä, 430 W = 12V x I (jos on 12v järjestelmä.)
      Virrantarve on siis n.36A (12V) sen hetken, kun laitetta käytetään.

      Ensinnäkin tarvitaan melko paksut kaapelit
      Toiseksi tarvitaan iso invertteri
      Kolmanneksi akut tuskin pystyvät antamaan tuota virtaa pitkään, vaikka nimellisenergia riittäisikin.

      Teoriassa täydet akut antavat virtaa kahdeksi tunniksi, mutta käytännössä kytkennässä ei ole järkeä.
      Moottorin käydessä ja laturin antaessa 70 A, homma toimii, mutta jotkut laturit antavat vain 40-50A.
      Laturi voi myös kuumeta aika lailla joten pidä huoli konetilan tuuletuksesta

      Itse en laittaisi tuota.

    • Nim.invertterKokemusta

      Lyhyesti sanottuna, moottorilla vaikka koko päivä. Ilman moottoria jo puolen tunnin jälkeen tilanne tarkkailuun.
      Nykyaikaisissa inverttereissä on matalajännitevaroitus, joten sen jälkeen ainakin kuorma pois ja akut lataukseen.
      Muutenkin aina kun on ollut kovaa purkua, niin heti sen jälkeen akut laturin perään.
      Tuolla paketilla ei ole mitään vaaraa, jos laite on asennettu ohjeiden mukaisesti.
      Pyri kuitenkin käyttämään aina koneajon aikana.

    • 430wattia

      Taitaa jäädä kokeilematta tuo. Kiitos vastanneille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      248
      2451
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1561
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1459
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      373
      1324
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      24
      1083
    6. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      15
      1039
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      181
      957
    8. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      846
    9. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      803
    10. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      62
      801
    Aihe