Ajattelin ottaa koiran ja asun kerrostalossa. Aikaa löytyy koiralle hyvin ja saa päivässä n. 30min-1h mittaisia lenkkejä ainakin 3 kertaa/tai enemmän, ja viikonloppuisin pidempiä ja reipasta liikuntaa. Tietysti aina sillon tällön joutus olemaan yksin töiden/koulun takia.
Toiveena ois pystykorva ja/tai musta sekä koko ois keskikokone sekä lyhytkarvainen. Pääasia että olis pystykorva =)
Tuleeko kellään mieleen mitään rotuja?
-Kiitän!
Kerrostaloon koiraa harkitsen
7
223
Vastaukset
- pystis
Kyllä, vastaus on: Suomenpystykorva. Tietenkin. Minullakin on ja asumme kerrostalossa. Ei ongelmia kuin yhden mielenvikaisen, nyt jo vissiin poismuuttaneen naapurin kanssa. Mutta tuplaa se määrä pariin lenkkiin mitä itse suunnittelit käyttäväsi. Eli tehkää pari plusmiinus kahden tunnin lenkkejä, niin piskisi pysyy tyytyväisenä.
- Naapurit.kyykkyyn
Meillä kanssa oli naapurina mielenvikainen koiravihaaja, suuttui aina kun koiramme olivat päivisin ja joskus öisin poissaollessamme muka ulvoneet asunnossa tuntikausia "yksinäisyyttään." Eiväthäm he oikeasti ulvoneet, en minä koskaan mitään kuullut. Hullu mies, hoitoon joutaisi,mutta valitettavasti osa ihmisistä on sellaisia.
- koiriinrakastunut
Ovat suomenpystykorvat herkkähaukkuisia? itsellä kävi mielessä saksanpaimenkoira? mutta koiran käyttäytyminen saadaan kuntoon vain kovalla kurilla.
- pystis
koiriinrakastunut kirjoitti:
Ovat suomenpystykorvat herkkähaukkuisia? itsellä kävi mielessä saksanpaimenkoira? mutta koiran käyttäytyminen saadaan kuntoon vain kovalla kurilla.
Kyllä jotkut sanovat että aika herkästi haukkuisivat. Mutta ainakin omalta kohdaltamme voin sanoa jokseenkin onnistuneeni hillitsemään äänenkäyttöä. Jos otat koiran pentuna ja pelaat alusta alkaen sen kanssa sisällä hillitysti, niin ongelmia tuskin tulee vaan pärjäät ihan perusopetuksella. Nättiä temppukoulutusta vain. Ja pallo- sekä heittopelit parempi hoitaa pihamaalla. Panosta heti alussa myös luoksetuloon. Koiralle on luontaista kulkea sadan- jopa parinsadan metrin päässä omistajastaan riistaa etsien. Joten vapaanapito on vähän niin ja näin. Lähinnä metsässä onnistuu. Eli saksanpaimenkoiran kaltaista vierelläsi patsastelevaa paraatikoiraa et suokista saa. Mutta vähintään yhtä paljon omistajaansa kiintyvän lemmikin kyllä. Ja otatpa kumman tahansa, niin huomioi sellainen seikka että näillä kahdella rodulla ainakin niiden murrosikä kestää aina kolmevuotiaaksi asti. Eli tuon ajan molemmat voi raastaa hermojasi ja vaatii tavallaan jopa vähän fasistin vikaa omistajassa että käytös pysyy siistinä. Mutta kun koira tulee aikuiseksi, siis noin 3-vuotiaana, voi jo hellitää vähitellen jöötä koiran alkaessa usko pelkkää sanaa kerrasta.
- Eihäiriötä
Kerrostalossa kannattaa todella huomioida se, että koira ei hauku tai ulvo pitkiä aikoja. Kokemusta on naapurista, joka ei ole "seinänaapuri" ei siis vieressä, alapuolella tai yläpuolella ja on kerrosta ylempää. Koira ulvoi n. 8-9 tuntia yhteen menoon, kun omistaja poissa. En kuullut omassa asunnossasi televisiota tai radiota normaalilla äänellä (vaikka ovet ja ikkunat kiinni) vaan piti laittaa erittäin kovaa, jolloin itse jouduin häiritsemään naapureita. Muutamat muut naapurit kärsivät myös koirien haukunnasta ja ulvonnasta, joten tein ilmoituksen isännöitsijälle ja asia hoitui. Vaikka koira on vielä siellä asunnossa niin ei ole vuoteen ollut häiriötä. Koiraomistaja ei ollut tiennyt, että koira ulvoo päivät pitkät ennenkuin se hänelle kerrottiin.
Eikä myöskään kannata koiran kanssa leikkiä sisällä niin, että heitellä palloja tai antaa koiran juosta ainakaan jos on parketti/lautalattia.
Tiedättekö mikä ääni siitä tulee ainakin alakertaan? Itselläni oli yläkerrassa asukas ja koira. Päivässä monia kertoja ja jopa tunti kerrallaan. Sama juttu, että en kuullut televisiota tai radiota tai aamulla aikaisin heräsin heidän takia. Olin kuunnellut heidän metelöintiä n. kuukauden niin otin henkilöön kirjeitse yhteyttä ja niin loppui metelöinti. En uskaltanut mennä soittamaan ovikelloa, koska itse ja monet muut pelkäsivät sitä koiraa.
Kerrostalossa on hiljaisuus määrättyyn aikaan ja meillä se on klo 22 -7, mutta ei muulloinkaan saa aiheuttaa häiriötä naapureille. - EiKerrostaloon
Älkää ottako kerrostaloon koiria. Ovat liian meluisia. Ihmiset eivät saa nukuttua. Kokemusta on. Jouduin valittamaan isännöitsijälle ja lopulta naapurille tuli lähtö.
- eivät.kuulu.mihinkään
Koira(t) ei kuulu kerrostaloon, ei tosin mihinkään muuhunkaan taloon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2497561Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1413979Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1182227Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261657- 471520
- 331402
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421214Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8963Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948