Äänekkäitä mopoja,isoja ja pieniä, etupyörää ilmassa ja bensan katkua, taitaa vauhdista ja äänestä päätellen olla viritettyjä..olenko ainut ketä häiritsee?
Jatkuva moporalli
leena63
1172471
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 117
Vanhimmat
Kyllä meitä muitakin häiritsee! Kokoajan ajavat ja liikennesäännöistä ei tietoakaan. Ylinopeuttakin ajavat kerrankin ajoin 70kmh mopon perässä!!! Ja muutaman kerran mopo paahtanut edelle kun olen normaalisti ajanut
Sekö tuossa kismittää kun et päässy moposta etelle.
Kuka sitä ny 2-t katkua viittis haistella, ohi vaan.
tehottomia paskoja. tehokas lennättää hiekkaa eikä keuli.
elä puhu paskoo, kyse on äänihäiriöistä, kadulla liikujain korvat ei kestä sisäpakoputkettomia mopoja
tosi muuten on, että mopot huutaa ja niitä nuoret virittelee, oman echon jatkumoksi, ei ne tytöt tuu huutavan mopon kyytiin, eikä se keuliminen tarkoita, että kuskilla keulis..merkki ettei keuli, vaan toiveissa opis keulia kuin mopo, kyll ne tytöt tietää, että lapset leikkii.
Kyllä nuoret saavat olla liikkeellä. Parempi ajella kuin kaljotella tai käyttää muita mömmöjä. Laita korvatulpat ja haki oma elämä.
lakien mukaan pitää ajella! ja mopot olla laillisia.
Mitä sinä kalijoja ja mömmöjä tähän mopoasiaan sotket
onko se mopo koko "elämä?
vae, että korvatulpat mopojen vuoksi
Korvatulpat ei todellakaan auta, koska ääni aiheutetaan värinällä sisäkoraan.
Kyse jostain oudosta tekniikasta.
https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1/259-4219570-3658210?url=search-alias=aps&field-keywords=echo
https://eu.usatoday.com/story/news/nation-now/2016/03/07/strange-hum-canadian-city-windsor/81453386/
https://www.huffingtonpost.com/sarah-klein/we-tried-it-dreampad_b_5479451.html?guccounter=1
Poltettu aikaa tänään tähän meteliin 4:50-8:00.
Kuinka tyhmä pitää olla että kirjotat tänne anonyyminä jotaki älä märise vaan sanosit siitä niille Ketään kiinnosta ko märiset täällä vaa
Siinpä onkin kysymys johon voinet vastata itse, anonyyminä kun tänne märiset. Riittääkö paukut moisen ajatteluun edes?
Kerro rohkeasti nimesi, niin väki voi tulla märiseen sulle päin namaa.
El pimpo on vain mies. Jäätelöä kioski kunnan omistama on nyt sitten kun se on hyvä että tuli perille asti ja sitten vielä kerran viikossa saisi niin hyvä tulee
"lakien mukaan pitää ajella! ja mopot olla laillisia."
Kyllä poliisi oikeat mopot kuriin saa, mutta ei internetin meluterrrismia. >Toivotaan, että tulee "terrorismisyytteet" tästä jonneille. Eläväat sotaa ja pakottavat muut kuuntelemaan kuin Hitlerin saksassa. Vain kaasutus enää puuttuu Suomesta.
Kyllä ne autotkin ajaa lujaa,kaasutellen ja vieläpä pihoilla,joissa on pieniä lapsia. Sepelit lentää toisiin autoihin. Rivitalojen pihat ja tiet eivät ole kaahailua varten.Jatkuva valvonta lasten kanssa,etteivät jää kaahareitten alle.Monilla teillä ja pihoilla tätä tapahtuu.
Just katkadin pakoputken ja lähen kylälle. Hajoo kurppa. Ja ajan koko yön..........
ai ajat koko yön.
itsellä oli ainakin sinun iässä kotiintuloajat.
liekö isäs ja äitis tätä kännilössiä sitten.
oli kesä oli mopo......
nää mopolapsukaiset on semmonen uusiutuva luonnonvara. samalla lailla ku aikuset ukot jotka rällää koko päivän ympäri kylää......
Eivätkä sukupolvesta toiseen opi tavoille, oikea noidankehä.
vatunpuute
Ei ainakkaa minua oo häiriinny mopon isot äänet
Ajatko sillä ite?
Mopoikä meni jo
Entä sitten?
mikä mopoikä? en ole kuullutkaan. t. mopolla ajelija.
Talvella pallit huurus ja akkunat kiinni on hiljaista kylillä!
Niihä sää luulet ei tosiaankaan oo hiljasta kylillä kun on luntaki😂
😂😂😂😂😂Tottaa
Kyllä mopojen äänet, ne viritetyt joista sisäpakoputki on poistettu on häiriöksi ikääntyneille joilla korvan sisärakenne on muuntunut vanhetessaan, ääntä kestävä nuori-korva ei koe häiriöksi, mutta vanha korva kokee terävän äänen korva-kipuna, yli 80db ääni jopa voi vahingoittaa sisäkorvan ns ääntä vastaanottavia keraamisrakenteisia värekarvoja, jotka äänenpaineen vaikutuksesta yli-rasittuvat ja taittuvat, aiheuttaen kuulonmenetystä, jopa kuuroutta!
Mikä vittu on sisäpakoputki?
reijitetty
Kyllä se mopo ja traktori sitä ei tee,höpö,höpö,se on mennynnä muuten iän myötä,sitä niin vähän kuuluu mopoa traktoria,ei,ei.Anta nuorten ajaa,ei se häiritse. Kaikki ollaan joskus oltu nuoria.......
sanahan on vapaa, siksi sanon, et mitää tiedä siks puhut väärin, miksi nuoret ei kuulu noudattaa lakia ja asetuksia, etkö sinäkään nuorena?
passaa se muistella; 50-60 ja eikä 70 luvullakaan ollut kuulosuojaimia eikä traktorissa edes hyttiä ja moottorisahat huuti korvaan suoraan puuta kaataessa, traktoreista esm Porshe/Hanomag-ilmajäähdytteiset traktorit vinku niin ettei satojen metrien päässäkään kestänyt kuunnella ja siinä se pakoputki metrin päässä korvasta muissakin traktoreissa ja kylmäkäynistykset traktoritalleissa pakkosyöttö päällä suorastaan räjäitti volyymit, niin myös korvatkin, samoin sirkkelisahaus- miehillä ei mitään kuulosuojaimia, myös metsästyksessä ampuma-aseet on tuhonneet tuhannet korvat, nyt nämä eläjät veronsa maksaneet ja perheensä elämään elättäneet, niitten korvat ei mopojen pakoputkettonta volinaa kestä, eikäpä nyky-traktoreittenkaan150 heveson korinaa
,, ja kun muistetaan silloisen Suomen maaseudun 350000 maa-ja metsätilaa niin niitä korva-vikaisia tuli oli ja on vieläkin jotka valittaa ja nimenomaan mopojen rälläämisen äänistä myös juuri kortin saaneet nuoret autojaan kiihdyttelevät munansa jatkoksi ja sen kasvua ootellessa, pakoputket palaneet ontoiksi ja syksyllä vasta katsastus, mutta se ääni antanee voimaa, kun limu-hauviksessa ei mitään löyvy ja pimuja pitäs ..
sitäpaitsi ja ilman sitäkin, yliäänistä kärsii nuorikin korva vanhana sen sitten tiedät
areena on vapaa"
Tämäkin kuollut keskustelu näköjää jo😂😂
Poliisisedät iskee tänäkin keväänä koululle. En kerro päivämäärää. Tuleekohan uusia kevytmoottoripyöriä?
Siinäpähä iskee vaa :)
Ei minua haittaa äänekkäät mopot.
Iseillä pullevat rahapussit?Vesseleiden virytykset viedään käräjille..
Kyllä haittaa korviin ottaa, pakkolaki ja s-mopot
Laita korvatulpat, jos haittaa. <<pakkolaki ei kuulu nykyaikaan.
persanastako minä tiedän minkä nurkan takaa ajat sisäpakoputkettomalla viritetyllä mopola, tulpat korvissa ei voi aamusta iltaan varulla olla, sitä paitasi ja ilman sitäkin mikä herodes sinä ole komentamaan tulpat korviin, just sanoit ettei pakolla niin seuraavasa sekuntissa oot hitleri
Terve vaan, en ole hitleri. Mutta jos ylimääräinen ääni häiritsee, silloin kannattaa harkita kuulosuojaimia. Eivät ne paljoa maksa. Jos on pumpulia sekin auttaa kun laittaa pumpulia korviin.
terveterve poikaseni, muttet ollu talavisovass, joka vei korva-hermot
En ollut talavisodassa. Onneksi synnyin myöhemmin, jolloin sodat olivat sodittu ja rauha saatu aikaan. Ja korvahermot tallella.
hyvä, siis et tiedä miltä tuntuu moposi 100db ääni niille joilta neni korvahermojen vastaanotto kyky yli normaal 'äänille,. joka ilmenee korvasärkynä ja kuulon menetyksenä, sitäkö haluat tuottaa elatuksesi maksajille mopollasi, äänellä joka antaa sinulle itsetuntoa ja mielihyvää, kotona alistetulle itsetunnollesi?
Mistä minä voisin tietää, jos joltain on mennyt korvahermojen vastaanottokyky, eikä se minua kiinosta. Ei ole minun ongelma. Tulihan asia selväksi.
Mikä sinua sitten kiinnostaa,notkuminen kylällä jengissä?Ongelmia voi tulla asenteesta (omanapa)
Uudet jutut kiinostaa, ei notkuminen eikä kaavoihin kangistuminen kiinosta, kuten ei ketään muutakaan. Asenne, omanapa, jokaisella, voisi unohtaa.
Öö, siis oman navan voisi unohtaa? Vai mitä häh?
Jos oman navan voi unohtaa, lopeta se muiden häiriköiminen, sehän se on nimen omaan sitä omaan napaan tuijottamista.
Solidaarinen yksilö. Muille ei mitään.vain minulle
Lueppa uudestaan, ja ihan ajatuksen kanssa.
Napolonin mopo vei kyvyn......Liekkö ollu tärinä vai ääni?
Minkä kyvyn?
Ei ota eteen.....Kylmä ilmakin voi vaikuttaa "ajon"kestoon. Kokemusta on kun räjähti kintuille..
Josefiinakin oli Napoleonista huolissaan kun ei tullut perillistä...(mopo)?Tästä ei saa poistaa viestiä....
Ei se mopo muutu ,vaikka kuinka ääntä rimmaa.. Mersukin voi olla yksi jatke.....Voi saaha sekunta-akan jos huonosti käy. Skootteri on lälläripyörä?
laittomolle mopoille mopon-arvon hintaine sakko! ja jälkinäyttö Rovaniemen Poliisilaitoksella
Käy sinä näyttämässä koiras kanssa ite niitä "Laittomia" mopoja.
Edellinen kirjoitti asiaa...Juustoportin eteen takavarikoida mopot,Vesselit kuntaan talkoisiin....Kannattaa tutkia ovatko virittäneet myös polkupyöränsä?
Kaupungin torille tilataideteos, johon hitsataan kiinni kaikki viritetyt mopot yhteen kasaan, jotta kansa saa ihailla mopokulttuuria kuten sitä kuuluisi ihailla.
Kyllä se tuo mopoilla rällääminen on murheista pienimpiä. Mietittäs tässä vain porukalla mitenkä saatas jauhot suuhun kepuleille lopullisest ja, varsinkin Kärsämäellä. Persuista ei kannata huolta kantaa, ne sammuvat aikanaan kun niillä on sellainen hajoamisautomaatio joka toimii kuten tiedetään..
Vapaaehtoisesti "tehdään"MELUSAASTETTA...mopolla.On meitä jokaiseen lähtöön,myös poutun lähtöön.Sähköpyöriinkin pitäisi saada ääni,niin minut huomattaisiin paremmin.
Tilataideteos hitsatuista viritetyistä mopoista on taiteellisestikin hyvä ajatus. Harmoniikkataiteilija "Jimmo "Pohjonen on etsinyt uusia solisteja orkesteriinsa Hänellä on muutama maamoottori entisessä kokoonpanossa. Saatas tasokas kulttuurinen tapahtuma vaikka Juustoportin edustalle. Honda monki ois bassopuolella ja varmaankin korkemman "oktaavin"mopoja löytys, Käviskö skootterikin kokoonpanoon?. Tilaisuuden järjestäjät voisivat mitata melutasoa ja tarkkailla ettei mökäöljyä ole otettu liikaa.
siitä vaan pysäyttelemään. seuraavasta turpaan niin tietää ens kerral ettei kannata eteen tulla kun ajaa. ihan omal vastuul setä..
Taitaa mopedirimpulat juosta mamman helmoihin piiloon, ei ne jouda turpaan antaan kenellekkään.
Multakin löytyy pitkä nuorisonohjaaja
tv.setä
Empä ois asiasta noin sata varma.
Et niin, sä et ole varma mistään, siksi juuri juokset mammas helmoihin.
Aikamoisia mamman riivijöitä sitä kasvaakin
Soitappa polliisillle.
Kyllä loppuu moporalli.
eipä nuita onneksi näytä haittaavan 😂 kättä vaan nostavat ku ollaan parkissa
Soita vaikka mp siviili ja häkki poliisi autot nii nuorissoo kiinosta vittuakkaa😂😂
Ei niin, mutta vituttaa, kun mopedit lähtee valtiolle. He kun ovat niin järkevää porukkaa.
Soitin maaherralle ja nimismiehelle
onko siinä mitään järkeä täällä netissä valittaa asiasta. tulkaa iha naamatuste asianne kertoo jos niin häirihtee tuo "meteli" sun muut
Mitä merkitystä sillä naamatusten sanomisella on, jos ei kirjoitettu tekstikään mene jakeluun? Sen tekstin voi sentään lukea niin monta kertaa kun tarve vaatii.
Voitha sitä tulla niin monesti sanomaan naamatustenki että menee perille 😂😂
Ei saa, laki kieltää.
Näille finni naamoille kun ei puhe tehoa, uskovat ainoastaan kunnon litsaria korvalle niin että itku pääsee.
Sekö lastenlyöminen on sitten oikein? :)
Väkivalta ei ole ikinä oikein, häiriköinti on henkistä väkivaltaa, jolla voidaan aiheuttaa uhrille pahat fyysiset ja henkiset vammat.
Valitetaan ettei nuoret saa tehdä sitä, tätä ja tuota, mutta sitten he ovatkin lapsia kun jollakulla menee hermot. Mistä lähtien lapset rälläävät mopoilla?
Eikö ne 15v ole vielä lapsia, se että nuoret rällää mopolla niinkun ovat iät ajat tehneet on väärin ja kumminkin niiden lyöminen on oikein, voi jumalauta sanon minä. Antaa lasten ja nuorten ajella. Muuta keskelle metsää asumaan jos et pientä mopon pärinää kestä. Kyllähän nuo poliisit pistää mopopoikia kuriin ja harjaannuttaa jos liikaa häiriöksi ovat.
Vai että henkisiä vammoja.. Se että joku ajaa mopolla, aiheuttaako se sinulle jotain henkistä pahaa niin että menet sekaisin.
Ettei sinulla ole jotain traumoja lapauudesta jos et ole saanut ajaa mopolla niin sitten jaksat valittaa nykynuorille kun pitävät hauskaa
Eikö perkele ole maailmassa suurempia ongelmia kuin mopopojat joita kannustat täällä lyömään? Eikö näitä annallantien opetuslapsia pitäs pitää suurempana ongelmana kun vuokraisännän moottorisahalla menevat smarkettiin. Jos jotain niin ruuskan timoa sais muiluttaa ja nakata jonnekkin.
Jatkuva vakava univaje on hengenvaarallinen, se voi johtaa psykoosiin ja kuolemaan. Se voi myös johtaa arvaamattomaan käytökseen ja jopa agressiviseen käytökseen henkilöstä riippuen.
Sain ajaa heti kun ikää oli riittävästi mopolla, kelkalla, mönkijällä ja traktorilla sekä autolla, mutta ajeleminen on eri asia mitä häiriköiminen. Eli n. 8v. ylöspäin, tosin aluksi suljetulla piha-alueella ja talvella järven jäällä kun ikä ei vielä riittänyt. Ehtona oli ettei ketään saa häiritä sillä ajelemisella, sain ajella vapaasti kun en häirinnyt. Kun ikää tuli tarpeeksi, sain ajaa moottorikelkallakin taajama-alueella kotipihasta pois ja takaisin, se kun ei ketään haitannut, ei edes polisiia. Tämä vaati muiden huomioon ottamista ja itsehillintää, se tuntuu muutamalta puuttuvan. Hauskaa oli ja on edelleen, mutten häiriköinyt, enkä häiriköi vieläkään. Se on puhtaasti jokaisen omasta asenteesta kiinni.
Hauskan pitäminen ei saa olla kärsimyksen aiheuttamista muille.
Mutta siihen aikaan kun sinä ajelit, kävitkö jokaiselta ihmiseltä kysymässä haittaako ja siihen aikaan ei tainnut olla suomi24 jonne kaltaisesi olisivat voineet kitistä mopopojista eli maailman suurimmasta murheesta sinulle ja miten ne vituttaa, ensinnäkään kärsämäellä ei enää ole kyllä ollut mopoista häiriörä VUOSIIN, tämäkin keskustelu on jo vanhentunut ja tuskin näistä kukaan enää ajaa mopolla, kirjoitettu siihen aikaan kun kymneniä traktoreita ja mopoja ajoi keskellä yötä edestakaisin, eihän kylällä kukaan edes kävele yöllä
Jos joku käveli kohti tai huiskutti, pysähdyin ja kysyin mitä asiaa oli, eivät valittaneet, tulivat vain juttelemaan. Poliisit eivät ikinä pysäyttäneet minua, ei ollut kukaan soittanut ja valittanut.
Jos jostakusta oli valitettu, kuten joskus oli, tulivat poliisit heti ja usein kotia asti. Tuleeko nykyään?
Kysymys on häiriön tuottamisesta ja ennen kaikkea vuorokauden ajasta sekä metelin määrästä, ei siitä että harrastetaan jotain.
Kummasti näitä rällääjiä vain aina ilmaantuu keskellä yötä. Jos kerran kylillä ei liiku ketään, mistä sinä sen voit tietää ellet itse ole kylillä? Veikkaan ettet kuitenkaan asu kylillä.
En+asu,+ja+siksi+emme+ehkä+ymmärrä+toisiamme,+kuitenkin+totuus+on+että+autoja+ne+on+mitkä+siellä+rällää+ja+tiedän+sen+100%,+tiedän+niiden+etu+ja+sukunimet+ja+millä+koneella+autot+on+ja+monenko+tuuman+pakoputkistolla,+ja+niistä+voi+olla+haittaa
Kieltämättä mopot ovat vähentyneet, liekkö kuskit siirtyneet mainitsemiesi autojen rattiin.
112. Laki kieltää turhan ja häiritsevän ajelun. Yksiselitteisesti.
Litsarit myös
Pointti onkin siinä, että se häiritsevä ajo loppuu.
Aiemmissa viesteissä ei uskallettu päin naamaa käydä sanomassa, nyt ollaan litsareita antamassa, onneksi ei kuitenkaan tarvi pelätä että tätä sattuisi kun ei osata edes asiallisesti käydä edes näille pojille puhumassa ja keksiä YHTEISTA ratkaisua, tai jotain paikkaa heille
Ja tuskin väkivallalla loppuu, taitais vaan yltyä, nehän pojat nauraa teille pää punaisena senkin jälkeen kun on lyöty, siitähen ne nauttii kun joku suuttuu, eikö olis parempi jos niille keksittäis vaan joku paikka ja kaikki keskittyä omiin asioihin, eiköhän täällä kärsämäellä ole isompiakin murheita kun mopon äänet.. Tuntuu että nämä valittajat ovat vain kultalusikka perseessä syntyneet ja pelkästään hyssytelty ja kadehtivat kiikkutuolissa valitellessa tänne kuinka mopo meni taas ikkunan alta ja miten se vituttaa kun jolloin nuorella on elämä ja se elää sitä onnellisena ja täysiä niin lujaa kun se kulkee
Ei se oo niiden asukkaiden tehtävä etsiä pojille sitä rälläyspaikkaa. Häiritsevä ajo kaupunkialueella on yksiselitteistä kielletty siitä syystä, että uni katkeaa jatkuvaan pärinään.
Koko yö monologien parissa ja anna kun arvaan hereillä pitää ihan muut syyt kuin mopopojat?
Jospa se on mopopoikien aiheuttama vitutus kun ei nukuta.
Väkivaltaa on monenlaista, osa lopettaa heti kaiken, osa vain suututtaa, itkettää tai jopa ilmeisesti naurattaa. Millaista väkivaltaa joku mopoilija sitten mahdollisesti kohtaakin, riippuu väkivallan tekijästä. Uhriksi voi joutua joku täysin sivullinenkin, mutta alkusyy on näissä muutamassa tolkuttoman metelin aiheuttajassa.
He, jotka väkivaltaa kohdatessaan nauravat, ovat jotenkin sekaisin. Se, onko heidän paikka edes liikenteessä, onkin eri asia.
Mopopojille on olemassa paikka missä he voivat ajella, eli yleiset kadut, jotkut heistä eivät vain noudata sinne asetettuja sääntöjä, tämä on suora syy miksi näitä ongelmia on. Jos mopoilijoille tehtäisiin paikka missä he voisivat rällätä vapaasti, myös siellä olisi omat sääntönsä, jotkut rikkoisivat myös niitä sääntöjä. Ongelma ei siis häviäisi, se vain siirtyisi eri paikkaan ja muutaisi muotoaan.
Ootko lesta? Kyllä laki koskee lestoja, mopoilijoita ja mopoilijalestojakin.
Jos mopopojat vtuttaa ja valvottaa silloinkin kun ne eivät edes metelöi silloin mopopojat ovat vain satunnaisesti valittuja kohteita vtutuksen purkamiseen mikä ei poistu mihinkään kun todelliset syyt vtutukseen jää käsittelemättä. Juuri näitä tapauksia missä tuntematonta vastaantulija saa pataansa syyttä koska johonkin vtutus pitää purkaa.
En toki, en vain ymmärrä miksi mopoilu pitäisi lopettaa väkivallalla, ja sen tiedän ettei siellä kylillä lestat ajele, eivätkä ole ajelleet kun itsekin olin "häirikkö". Ja näiden häiriköiden vanhemmille siitä pitäisi sanoa, ei minunkaan porukat tienneet paljonko mopo kulki ja minkälaiset äänet siitä lähti, takavarikkoon se olisi laitettu jos olisi vanhemmat kuulleet miten rällättiin. Ja olihan se hauskaa perhana vie kisata ja polttaa kumia, esitettiin nääs kovia jätkiä, tytöistä ei ollut tietoakaan ja mopo oli koko elämä ja kaikki palkat meni siihen eikä ikinä ollut varaa kaljaan tai edes tupakkiin.
Siksi puolustelen mopopoikia ja voin sanoa että päihteetöntä elämää elävät. Mottoni onkin että
-ANNA LAPSELLESI KIINNOSTUS MOPOIHIN, HÄNELLÄ EI OLE SILLOIN IKINÄ VARAA PÄIHTEISIIN-
Kyse ei olekkaan harrastamisesta, eikä mopoilusta, vaan siitä miten se käytännössä tehdään. Häiriköinti ja mopoilu on kaksi eri asiaa.
NYT ON LAAKSOJENRAUDAN PIHALLA MOPOPOIKIA JA AUTOJA! EIKÖHÄN MENNÄ PORUKALLA JUTUTTAMAAN!
tervepäistä meininkiä? Siellä "sokkarin parkissa" nykymuodossaan rautakaupan pihassa on sukupolvet toisensa jälkeen parkkeeranut pilistelyn välissä ja sitten on nämä elämäänsä vittuuntuneet jotka kohdistaa vitutuksensa pikku poikien ja teinien niskaan kun eivät sille muuta kohdetta keksi. Mene nyt vielä juustoportin kahvilaan kyttäämään ketkä käy viinakaupassa niin saat elämällesi täyttymyksen? Toinen vaihtoehto edelliselle on se että alat politikoimaan alkaen keskustan joojooksi jonka jälkeen voit unohtaa mopopojat kun kaiken vitutuksen voi kipata persujen niskaan.
Eipä tänne kukaan tullut, kaveri vinkkas että käydä katsomassa tämä paskapalsta että joku aikoo tulla porukalla alaparkkiin vetämään mopopoikia turpaan, piti mennä entisenä mopopoikana pitämään poikien puolta jos joku hullu sinne olisi tullut
Siinäpä sitä onkin, kun tarpeeksi ärsyttää riittävän montaa, kohdalle osuu AINA joku sekopää. Seuraus voikin hyvin nopeasti olla jotain josta tuomioita luetaan oikeudessa, ja lopputulosta suretaan pahimmillaan koko loppu ikä. Eikä tämän välttämiseen tarvittaisi muuta kun olla ihmisiksi ja ottaa muutkin huomioon, ei ole turhan paljoa vaadittu.
Ja missäs moista on aiottu? Ilmoittiko vinkkaaja poliisille? Kait ilmoitit itse poliisille laittomasta uhkauksesta? Vai menitkö vain tappelemaan?
Lapsellista hommaa, aina tulee uusi mopo sukupolvi, ja mitä enemmän niitä trollaa niin sen isompi meteli, muuttaa muualle jos häritsee
niinhän+ne+muuttaa+kärsästä+joka+vuosi+verot+myös,+mutta+vo+sen+korvaa,+kärsäkin+maksajana,+kohta+kärsä+saa+vo-apua+yli+50%+sitten+neni+itsenäisyys,+pyhäjärviset+tulee+lomittaan+kunnan+asioita,+hyvin+niitten+kanssa+tulee+toimeen?
Ja taas se alkaa
Sitä saa mitä tilaa
Yhden päivän suruaika Kärsämäki piikki mopolla.
Kirppari heti toisella puolla valmiina siirtoihin uusi Perjantai koittaa teillä
Ääntä sopii .Nuoret iloitsee. Jokkainen jotaki nuorena
eikös ne kmäkiset o mahoja, että nuoret loppu,,
ei se nyt selittelemällä silti mene, iloita saa muttei lakia rikkomalla.