toit elämääni toivon, toit myös tarkoituksettomuuden. Ennen sinua en osannut kaivata ketään. Sen vuoksi elämä itsessään oli Tarkoitus. Kun tapasin sinut, opin tuntemaan ihmisen kaipuun, näkemään täyttymyksen osana tarkoitusta. Täyttymystä en saanut. Tarkoitus on vajavainen, joka hetki se on sitä enemmän, kunnes muuttuu tarkoituksettomuudeksi.
Mitä on eläminen, ellen juuri sinulle saa puhua? Mitä on eläminen, ellen juuri sinua saa kuunnella? Ellen juuri sinua saa koskettaa, juuri sinua vasten hengittää? En enää tiedä, mitä se on. Ainoastaan sen tiedän, että tarkoituksettomuus saattaa upottaa minut.
Mitä on eläminen, ellen juuri sinulle saa puhua? Mitä on eläminen, ellen juuri sinua saa kuunnella? Ellen juuri sinua saa koskettaa, juuri sinua vasten hengittää? En enää tiedä, mitä se on. Ainoastaan sen tiedän, että tarkoituksettomuus saattaa upottaa minut.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sanoa tähän.
Kuka lienetkin, mutta ymmärrätkö, mitä tarkoitan?
Luulen ymmärtäväni. Keksin pari skenaariota mielessäni mihin tuo voisi päteä. Toinen niistä on varatut/varattu.
Entä se toinen?
No tunteiden yksipuolisuus? Tai sitten sellainen että näkee toisessa paljon vikaa vaikka pitääkin... tai ei jotenkin muuten ihan täytä odotuksia. En nyt paremmin osaa vastata. Tuossa taisi olla jo kaksi vaihtoehtoa lisää?
Eiköhän se ole tuo ensimmäinen.
Olet siis ihastunut varattuun :s
Ei.
Olet siis itse varattu?
Sorry, tarkoitin toisen vaihtoehtoryppään ensimmäistä.
Noh, tää on monipiippuinen juttu.
Vainiin. Toivottavasti saat selvitettyä.
Jotkut ei tunne kaipausta ollenkaan
Sitä se tarkoitti
Olen ajatellut ihan samaa. Jos tästä ei tule mitään niin olen silti kiitollinen hänelle, vaikka pitkään voisinkin tuntea itseni masentuneeksi. Tunteet kuuluu elämään, olen elänyt valheessa tähän asti.
miksi olet elänyt valheessa,ihmettelen