Onko Avensis Premium malli vielä myynnissä vai joutuuko tyytymään tavalliseen?
Uusi Avensis
epätietoinen-ostaja
172316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Niskalaukaus tuli jo. Pahasti flopannut malli lopetettiin kokonaan. Ei kelpaa kenellekään uutena joten käytettyjenkin hinnat putoavat kunnolla. Lopetettujen mallien kohtalo on karu.
On ylipäätään pölvästien hommaa puhua "premium-autoista" mutta erityisen huvittavalta tuo sana kuulostaa Toyotan yhteydessä.
No kerro millä nimikkeellä pitäisi noita parempia autoja sitten kutsua. Toyotan kohdalla tuo on yritys parantaa halvalla merkin tai mallin orvoa, tosin ei se mihinkään mut muutamasta elektroniikka helystä, auto kun on tavallinen halpiskurakärry.
On jonninjoutavaa teinien kinastelua se, mikä on "premium-auto".
Se mikä on varmaa on että ei ainakaan minään ruostuva japaninkinneri ole "premium". Ne ruostuvat ja ovat lyhytikäisiä ja turvattomia.
Yleensä joku Volvo tai Mersu on mainittu "premiumiksi" mutta sekin on turhaa, sillä nuo merkit puhuvat puolestaan.
Mäntyharjulla sitten vanha opel omega teki sillppua avensiksesta ?
Avensis ja Premium, aika lailla särähtää.
Avensis Premium on mielestäni parempi ja mukavampi kuin E-sarjan mersu.
Ja koiran mielestä omia palleja on mukava nuoleskella.
Ave ei pärjää edes omassa hintaluokassaan. Jos pärjäisi niin sen valmistusta jatkettaisiin. Aven täysin vanhentuneen mallin suosio on ollut pohjamudissa jo vuosia. Ainoastaan täällä terolandiassa sitä on myyty välttävästi, ei missään muualla.
Miten niin välttävästi. Ave on ollut luokkansa parhaiten myyviä autoja Suomessa koko ajan. Useana vuonna se on ollut Tojottimen parhaiten myyvä malli Suomessa j amyynyt reilusti enemmän kuin Mondeo tai Passat, Insigniasta tai C5stä puhumattakaan.
Se on ollutkin Toyotavaarien Premiumia, hehee. Ikänsä Toyotalla kitkuttaneet itsetunnottomat luovuttajat pääsee eläkkeelle ja sitten repäistään käärinliinojen sopukoista säästetyt eurot ja repäistään jotain ihan mahtavaa jolla kitkutellaan sitten viimeiseen laatikkoon. Nuo muut mainitsemasi autot ovat vaan niin paljon parempia kaikessa, että järjellä ei Toyotan myyntimääriä voi Suomessa selittää. Ilmeisesti metsäläinen nöyrä tietämätön kansa ei voi nauttia vieläkään edes 2010 luvulla elämästään.
Kaikkia olen vertaillut, ja aina jaksan ihmetellä Avensiksen myyntiä. Ilmeisesti läheskään kaikki eivät vertaile autokanditaatteja. Näistä, ja muutamasta muusta, minä päädyin C5:een. Tilava farkku tehokkaalla dieselillä ja automaatilla. Mondeon valinta oli lähellä, mutta C5:n jousitus vei voiton. Jo 7 tyytyväistä vuotta on takana, ja kohta olisi aika valita seuraaja.
No puuttumatta mikä olisi tämän kokoluokan paras auto, mutta c5 se ei taatusti ole, ei lähelläkään, itse asiassa onneton esitys tämä IIIc5, asfaltin poikkisaumat täräyttää niin ettei yhdessäkään rautajousi autolla vastaavaan pääse, auton ohjaus on taatusti luokkansa huonoimpia, voit ihan vapaasti katsoa autolehtien vertailuja jossa todetaan sama, toki mulle sama mikä testeissä menestyy,mikä ei -olen itse ajellut c5 ja siitä juttuja kyllä riittäisi.
Makuja on monia, sanoi koira, kun pallejaan nuoli. Se, mikä on minusta paras, ei ilmeisesti miellytä sinua. Minusta lehdet voivat kirjoittaa mitä haluavat, mutta minä valitsen itse auton, minkä ostan. Olen monta kertaa todennut, että minun automakuni on erilainen, kuin näiden sporttisuutta ihannoivien autotoimittajien.
Sähän se tiedät kyllä pallien nuolemisesta, mutta jos väität että C5 olisi parhaimpia autoja, niin osoitat täyden tietämättömyytesi autoista, no siksi oletkin citroenin valinnut
No meinaakko sitten että aven ostajat ei osta avea siksi että se on heidän mielestään hyvä ostos.
Eli toyotan ostajien mielestä on ihan sama vaikka sinä ajat citroenilla, toisaalta ihmettelen miksi sitä tulet tänne kertomaan, jokin sinua vetää tänne.
Minä kyllä tiedän III C5 mikä se on, mutta jos sinä olet tyytyväinen niin siitä vaan, luokkansa parhaimpiin se ei kuiteskaan kuulu olit mieltä mitä vaan
Avensista ei myydä Premiumina, koska laatua Toyota ei pysty laskemaan niin alas, mitä tuo nimitys vaatiin.
Toyotan Avensis malli on vaarallinen, mulla oli etukamerassa vikaa ja siitä tuli ilmoitus näytölle "tarkasta etukamera" ja samalla sammui kaikki valot ajon aikana. eilen näytölle tuli vikailmoitus "tarkasta seisontajarrujärjestelmä" ja auto teki paniikkijarrutuksen moottoritiellä.