Likainen vessanpönttö

Heikkiheppi

Saako huoltoliike vaihtaa likaisen vessanpöntön uuteen. Ongelmani on että edellinen asukas oli harvakseltaan pessyt pönttöä ja siinä on sellaista likaa mikä ei pesuaineilla lähde irti. Haluaisin että taloyhtiö vaihtaisi vanhan pöntön uuteen.

17

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai.että.uusisi.heh.heh

      Asia ei kuulu taloyhtiölle. Asukas vastaa puhdistuksesta.

    • zrias

      Pönttö kuuluu taloyhtiön vastuulle, ota yhteyttä isännöitsijään tai asunnon omistajaan.

    • Hxhjju

      Sen voi saada puhtaaksi kun käytät kuumaa vettä ja kovempia puhdistusaineita ja useita pesuja.

      Karkea harja akkuporakoneessa jolla saa kierroksia harhaan ja mekaanista puhdistusta.

    • Im_not_a_robot

      Pöntön tosi tiukkaan pinttynyt lika saattaa olla veden mukana tullutta kalkkia ja ruskea väri ruostetta putkistosta. Tällainen lika voi hyvin irrota etikalla.

      Poista vesi pöntöstä (pumppu, pyyhe) ja kaada tilalle muutama litra etikkaa. Anna vaikuttaa ajan kanssa, ehkä noin vuorokausi. Kalkin pitäisi nyt irrota helpommin. Reunuksilta ruskeat tahrat lähtee hauduttamalla niitä etikalla kastetuilla paperilla, jälleen vuorokausi.

      YouTubesta löytyy mallivideoita hakusanoilla toilet vinegar, vaikkapa tämä:

      https://www.youtube.com/watch?v=Wd6pV5lyvG8

      • Ponua

        Entä jos wc-pytty on ihan musta sieltä poistoputkesta eikä harjalla lähde?


      • Im_not_a_robot

        Tiedä häntä näkemättä.

        Voit halutessasi kokeilla tuota etikkatemppua. Minusta tuon em. videon kaverin pytty ei ollut edes likainen. Oma likaisempi pytty puhdistui etikkaliuotuksella ja harjaamisella.

        Jos ei auta, kysele parempia neuvoja, tai hanki uusi pytty. Tällöin isännöitsijäsi kertoo meneekö vaihto taloyhtiön piikkiin.


      • Paippine

        Miksi ei pois. Miksi kakka vielä siellä? Ei ne välttämättä vuokra-asuntoon vaihda pyttyä. Laitoitko talouskäsineet tai ne pidemmät keinosiementäjä-tyyppiset käsineet ja karhunkielellä hankasit puhtaaksi? Jotta pöntön pohja loistaa pitkin iltaa discopallon kanssa kilpaa


    • piikki.katkesi

      Isännöitsijä kertoo että ei mene taloyhtiön piikkiin. Puhtaanapito kuuluu asukkaalle, ei taloyhtiölle.

      • UusiPönttöAlla

        Taloyhtiön vastuulle kuuluu vain tyhjennysmekanismi ja sen toiminta.
        Ei auta muu kuin vaihtaa uuteen pönttöön.

        Putkiliike veloittaa 1- 2 h matka- aikoineen pöntön hinta vanhan poisvienti.

        Kyllä sitten taas kelpaa istuskella 10-15 vuotta....D


      • Pönttö kuuluu kylläkin kokonaisuudessaan taloyhtiön vastuulle, mukaanlukien istuinrengas ja kansi. Aloittajan todennäköisesti rautapitoisen veden värjäämän mutta muuten ehjän pöntön uusiminen ei sitten kyllä millään tasolla kuulu yhtiölle.


      • fghfghfghfghfghfgh
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Pönttö kuuluu kylläkin kokonaisuudessaan taloyhtiön vastuulle, mukaanlukien istuinrengas ja kansi. Aloittajan todennäköisesti rautapitoisen veden värjäämän mutta muuten ehjän pöntön uusiminen ei sitten kyllä millään tasolla kuulu yhtiölle.

        Juu itse istuin huuhtelulaitteistoineen kuuluu nykyään (on kuulunut jo vuosia) yhtiön vastuulle. Ei sentään puhtaanapito :D Ennen yhtiön vastuulle kuului vain wc-istuimen huuhtelulaitteistot. Kulho ja istuinrengas ja kansi kuuluivat osakkaalle. ASOY-lain uudistuksessa joitain vuosia sitten vastuunjakoa selvennettiin, jolloin wc-istuin kokonaisuudessaan siirrettiin yhtiön vastuulle. Puhtaanapito edelleen säilyy osakkaan/asukkaan vastuulla.


      • Ainoa värjättymä, joka ei pesemällä lähde on rautapitoisen veden aiheuttama. Kyseessä ei siis ole liasta vaan värjäytymisestä. Uusi pönttö värjäytyisi samalla tavalla muutamassa vuodessa, joten aloittajan tapauksessa ei ole tarvetta, tai edes järkeä, uusia pönttöä.


    • Mohammad29

      Minä pyytä uusi vessapontto kerran kuukausi huolto kun se likainen.

      • Mohammad29

        Ja sosu maksa.


    • Porno-Jalmari

      Voi syynä olla myös ruokavalio jos pönttö paskoontuu.

    • tamppi

      Hae Lidlistä WC pesuainetapletit ja vuorokausi liota kyllä lähtee 20 vuoden liat pois

    • Heppiheikki

      Saako huoltoliike täyttää jääkaappini. Ongelmani on että edellinen asukas oli harvakseltaan ostanut lenkkiä ja kaljaa jääkaappiin ja muuttaessani asuntoon siellä oli sellaista ruokaa ja juomaa joita en suostunut syömään enkä juomaan eli hanhenmaksaa, kaviaaria ja Dom Pérignon -shampanjaa. Haluaisin että huoltoyhtiö toisi kaapin täyteen viinaa kaljaa ja HK:n sinistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      106
      4873
    2. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      151
      4834
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4652
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      3014
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2683
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2194
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2158
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1889
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      73
      1390
    10. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      22
      1375
    Aihe