Maataloustuho on tilastoitua laajempaa

KesänPilaaminen

Sinilevä velloo vesistöissä ja lapsia kielletään uimasta kesällä. Tämä on osa epäsuoraa maataloustukea, joka ei näy tilastoissa.

22

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TULEVILLESUKUPOLVILLE

      TODEN TOTTA PUHDISTAMOLIETE PITÄISIKIN VARASTOIDA BETONIKENTÄLLÄ KOSKA MAATALOUDEN TUOTTAMIEN TUOTTEIDEN FOSFORI ON JUURIKIN SIINÄ VARASTOITUNUT

      KUVITELKAAPA KUINKA SUOMEN 2,4 MILJOONASTA PELTOHEHTAARISTA KASVIEN KASVUUNSA KÄYTTÄMÄT RAVINTEET OVAT KESKITTYNEET JUURIKIN PÄÄKAUPUNKISEUDULLE
      SIIS MILJOONALLE IHMISELLE MENNEET 500 000 HEHTAARIN VUOSITTAISET RAVINTEET OVAT KESKITTYNEET HELSINGIN LÄHIYMPÄRISTÖÖN SEKÄ YLILIHAVOITUMISEN SEURAUKSENA TOISET400 000 PELTOHEHTAARIN RAVINTEET EUROOPASTA OVAT RAHDATTU TÄNNE MUUTAMAN SADAN NELIÖKILOMETRIN ALUEELLE JO 50 VUODEN AJAN

      PÄÄKAUPUNKI SEUDULLA ON SIIS JOPA PAHIMMILLAAN 40 MILJOONAN PELTOHEHTAARIN RAVINTEET YLENSYÖMISEN SEURAUKSENA

      RAVINTEITA ON KERTYNYT HELSINGIN SEUDULLE JOPA NIIN ETTÄ 50 PAIKASSA ON PAKKO YLIJUOKSUTTAA RAVINTEITA SUORAAN MEREEN HELSINGISSÄ

      VÄLTÄÄKSEEN SYYTTEET YMPÄRISTÖN TAHALLISESTA TURMELEMISESTA JA YMPÄRISTÖRIKOKSESTA NÄISTÄ AIHEUTUNEET PÄÄSTÖT LAITETAAN MAATALOUDEN AIHEUTTAMAKSI

      MAATALOUTTA SYYTETÄÄN JA ASIOIDEN SALAAMISEKSI NÄYTTEITÄ EI OTETA KUIN KESKELTÄ MERTA JOTTA ASIA EI PALJASTUISI

      KÄSITTÄMÄTÖNTÄ ON MYÖS SE ETTÄ ANNI SINNEMÄKI NYKYINEN VIHREIDEN APULAISPORMESTARI HELSINGISTÄ JA ENTINEN TYÖVOIMA MINISTERI EI EVÄÄNSÄ LIIKAUTA YMPÄRISTÖN TURMELEMISEN ESTÄMISEKSI

      KYSYNKIN SINNEMÄELTÄ MILLOIN JA MINKÄLAISIN KEINOIN HELSINGIN MERIALUEEN RAVINNEKUORMITUKSEN ESTÄMISEKSI AIOTAAN RYHTYÄ

      AIKOOKO SINNEMÄKI JÄÄDÄ HISTORIAAN VIHREIDEN KEULAHAHMONA JOKA JÄTTI PASKAT MEREEN LASTENSA JA NIIDEN LASTEN SIIVOTTAVAKSI

    • TÖRKEÄNRIKOLLISTA

      Sisältö Uusimmat Näköislehti

      Helsingin Uutiset logo

      Paikalliset

      6.6.2012 13.40 Päivitetty: 7.6.2012 06.30
      Yli 40 000 kuorma-autollista jätevettä valui Itämereen

      Helsingissä pääsi viime vuonna valtavat määrät jätevettä vesistöön.

      Vuonna 2011 Helsingin puhdistamattoman ja esikäsitellyn jäteveden päästöt suoraan mereen olivat yhteensä 1 024 416 kuutiometriä, mikä vastaa 40 977 rekka-autokuormallista.

      Luku ilmenee Virtavesien hoitoyhdistyksen (Virho) ”Vantaanjoki vuonna 2011” -raportista, jonka jätevesipäästötiedot perustuvat Uudenmaan ELY-keskukselta saatuihin lukuihin.

      – Koko Itämeren tilavuuteen verrattuna miljoona kuutiometriä on tietysti pieni luku, mutta jätepäästönä se on iso määrä. Se on iso myös siksi, että Helsinki ei jätevesipäästöjään mainitse, kun se mainostaa itseään Itämeren suurena suojelijana, kertoo yhdistyksen Vantaanjoki-vastaava Kari Stenholm.

      EIPÄ TÄMÄ NÄYTÄ MAATALOUDEN VESISTÖJEN SOTKEMISELTA PIKEMMINKIN HESASOTKEE MEREN JA MAATALOUTTA SYYTETÄÄN

      AJATELKAAS KUINKA KAUAN MILJOONA IHMISTÄ PASKAA KUUTIO PASKAA....

    • SAATANANPASKAAJAT

      NYT SELVISI MIKSI VESI ON "PUNAISELLA" HESAN KOKO PITUUDELTAAN MEREN YMPÄRILLÄ

    • tsuhnamuna

      Hellsinski tuottaa ainakin 74% Suomen BPTstä. (bruttopaskan tuotanto)

      • huuhaaukkoja

        Tuo on melko oikea luku. Vesistöön tungetusta fosforista luku on lähes 96% mutta paska viher demu kolho tutkijat ei tätä tutki, kun demujen varjo rahastoista syydetään tutkituttavan tutkimusten tulokset.


    • MERISAASTUU

      1024 KPL 1000 KUUTIOMETRIN LIETESÄILIÖN SISÄLTÖÄ SUORAAN MEREEN JA VAIN HESASSA
      LIEKÖ SUOMALAISILLA TILOILLA EDES 2000 KPL TUHANNEN KUUTION LIETESÄILIÖITÄ

      NE SENTÄÄN LEVITETÄÄN PELTOON TARKASTI

      • vedenpaskoimineen

        Tässähän se ironia piilee, maataloutta kyttää melkoinen virkamies armeija pykälineen, ja kaupunki on villilänsi.


    • TukiaisetSaastuttavat

      Maatalouden omien tutkimusten mukaan asutuskeskusten ja teollisuuden osuus Suomen fosforipäästöidtä on 5% 7% =12% ja typpipäästöistä 19% 5%= 24%.

      Kaikki muu saaste on käytännössä peräisin maa- ja metsätaloudesta, turpeen nostosta, kalanviljelysestä ja syrjäkulmien haja- asutuksesta. Näin huomaamme, että tukiaismaatalous oheistoimintoineen tuottaa miltei kaiken saastan.

      Suurin saastuttaja on maatalous; fosforista 60% ja typestä 52%. Pahinta saastuttaminen on saaristomerellä.

      Tilanne on karmea, sillä maatalous on rökäletappiollista ja kaikki vahinko on tuotettu tarpeettomasti. Saastuttaminen on osa epäsuoraa maataloustukiaista.

      Suomessa tuotetaan 15% Itämeren saasteista vaikka asukasmäärä on 6%. Näin tukiaismaatalous on poikkeuksellisen suuri saastuttaja.

      • helsinkipaskaa

        Myöhäistä juoppo_vain kaikki näkevät mistä kuormitus tulee.


      • LINKITKEHIIN

        NÄMÄ OLIVAT SINUN MIELIPITEITÄ MUTTA LAITA LINKIT TUTKIMUKSIIN NIIN KÄYDÄÄN VILAASEMASSA

        EIHÄN EDES NÄYTTEITÄ OTETTU PURKUPUTKIEN KOHDALTA VIITATEN RESURSSIPULAAN
        MUUTAMAN NÄYTTEEN OTTOHAN MAKSAA PALJON

        KOKO SUOMEN PUHDISTAMO TEATTERI ON AIVAN HUMBUUKIA JONKA PUHDISTUSTEHO LIENEE ALLE 10%


    • KIEROATOUHUA
      • MITENVOI-OLLA

        NÄÄ JÄTEVESIPÄÄSTÖT ON SALATTU LINKKEJÄ MYÖDEN

        "VANTAANJOKEEN PÄÄSI JÄTEVETTÄ"

        TÄLLÄ HAULLA LÖYTYY KYMMENIÄ JULKISUUTEEN NOSTETTUJA LORAUKSIA
        SADAT PÄÄSTÖT LIENEVÄT KUITENKIN PIMENNOSSA


      • KARUALUETTAVAA

    • paskapäät

      Vantaa on tasan pelkästään helsinkiläisten paskaama joki. Sinne lorahtaa paskat surutta! Korvatkoon tekonsa!

    • TukiaisillaPropagandaa

      Ajatelkaas mikä meteli nousisi, jos joku yritys tai kunta pilaisi maan vesistöt siihen tilaan, että lapsia kielletään uimasta kesällä..,

      Maatalous kuitenkin ylläpitää saamillaan vastikkeettomilla tukiaisilla yllä sellaista trollausta ja propagandaa, ettei saastuttajia haasteta oikeuteen eikä heille edes määrätä normaaleita rangaistuksia, vahingonkorvausten maksua, saastuttamisen lopettamista uhkasakkojen voimalla eikä vahinkojen korjaamisvelvollisuutta.

      Jopa kepu-vetoinen Talvivaara joitui vastuuseen paikallisista päästöistä. Tämä ei koske valtakunnallisesti saastuttavaa maataloutta.

      • korjaus

        Aikamoinen virhe.

        Maataloustuet on mitä suurimmassa määrin vastikkeellisia tukia!

        Vastikkeettomat tuet on mm asuntotuki, harkinnanvarainen tuki ym.

        nimimerkki "TukiaisillaPropagandaa" on melkoisesti väärillä poluilla....


      • EIVETTÄEIVALUMAA

    • hukkakaurapuuro

      Maatalouden päästöjä tulisi tiukentaa Suomessa tuntuvasti. Nythän jullit laskevat paskansa täysimääräisinä ympäristöön. Tämä on sitä kuuluisaa Suomalaista osaamista...puhtaita Suomalaisia elintarvikkeita - HAH ja Pthui! Sinilevät sen kun rehottavat ja samalla jullit huutavat lisää euroja harrastuksilleen! Kieroa, sairasta ja niin tuomittavaa!

      • Ihmeellistä

        Ihmeellistä, ettei Pohjanlahti ole sinilevien peitossa, vaikka viljelijöitä on sillä alueella paljon.


      • hukkakaurapuuro

        Siellä vedet ja ilmasto ovat niin kylmiä, jotta raskaasti tuettu maatalous on suoranaista "hullun hommaa", eli suoraa ja niin raakaa rahan polttoa. Pohjanlahden perukoilla ei kukoista muu kuin Väyrynen..paikallisten maajussien tukemana...ja hänkin äänekkään kituliaasti ainaisesti ruikuttaen. Paavo - the Pohjanlahti disaster! Kepu sössii aina!


      • Ihmeellistä

        Tänä kesänä lämpöä on riittänyt yllin kyllin koko Suomeen ja silti vedet Pohjanlahdessa on hyvää. Mitä tämä osoittaakaan..... suomalaiset viljelijät osaavat pitää huolta luonnosta vesistöjä unohtamatta.


      • HUOMASITKOLAPSI
        hukkakaurapuuro kirjoitti:

        Siellä vedet ja ilmasto ovat niin kylmiä, jotta raskaasti tuettu maatalous on suoranaista "hullun hommaa", eli suoraa ja niin raakaa rahan polttoa. Pohjanlahden perukoilla ei kukoista muu kuin Väyrynen..paikallisten maajussien tukemana...ja hänkin äänekkään kituliaasti ainaisesti ruikuttaen. Paavo - the Pohjanlahti disaster! Kepu sössii aina!

        KUINKA SINUA LAHTELAISENA KIINNOSTAA MAKSAA JÄTEVESIMAKSUA KUN PUHDISTAMONNE LASKEE PASKAT SUORAAN MEREEN
        TUOTA
        VÄHÄ NIINKUIN PETOKSEN MAKUA


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      107
      10706
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      163
      8981
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6127
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      97
      5161
    5. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      32
      4848
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      73
      4428
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      66
      4293
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4121
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3698
    Aihe